Ubuntu 22.04 Üzerine Mysql Veri Tabanı ve Zabbix 6.2 Monitoring Yazılımı Kurulumu

By | Temmuz 29, 2022

Merhaba, bu makalemizde Zabbix kurumunu ele alıyor olacağız. Ürün konusunda daha önceye dayanan bir yetkinliğim yok. İnternet üzerinden bulduğum kaynaklar ile ürünü öğrendikçe kendime not ve paylaşım amacı ile makaleler karalayacağım. İnternet kaynaklarından özellikle yararlandığım Süleyman KARATAŞ’a teşekkür ederim.

Ufaktan adımlarımıza başlayalım. Ben öncelikle Ubuntu işletim sisteminin son versiyonunu indirdim ve kurulumu yaptım. Kurulum sonrası Ubuntu işletim sistemimi güncelledim. Yani bir işletim sistemini temel olarak kurdum ve kullanıma hazırladım. Şimdi ise Mysql ve Zabbix temel kurulum işlemini ele alacağız. Sonraki adımlarda ise öğrendikçe ürüne farklı bakış açılarını ele alacağız.

Öncelikle işletim sistemimizi tekrar kontrol edelim. Mevcut versiyonumuza göre kurulum komutlarının parametrelerinin değiştiğini unutmayalım.

Cat /etc/os-release

Tekrardan bir güncelleme var mı kontrol edelim.

Sudo apt-get update
Sudo apt-get upgrade

Bu adımlardan sonra ilgili kurulum için gerekli komut setlerini bulacağımız download sayfasına bu https://www.zabbix.com/download?zabbix=6.2&os_distribution=ubuntu&os_version=22.04_jammy&db=mysql&ws=apache sayfadan erişim sağlayalım. İlgili işletim sistemi versiyonu, kurulacak olan veri tabanı sunucusu seçimi gibi seçimleri tamamladıktan sonra alt kısımda ilgili komut setleri ayarlanacak ve kullanıma hazır duruma gelecektir.

Zabbix kurulumu öncesinde veri tabanımızı ayarlayalım. Ubuntu üzerinde Mysql ve PostgreSQL veri tabanı ürünlerinden istediğimizi tercih edebiliriz. Biz veri tabanı olarak Mysql veri tabanı kullanacağız. Aşağıdaki komutu çalıştıralım.

Apt install mysql -server -y

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra aşağıdaki komut ile mysql sunucunun kurulduğunu görelim.

mysql -v

Veri tabanı kurulumundan sonra parola güvenlik yapılandırmasını gerçekleştirmemiz gerekmekte. Bu nedenle aşağıdaki komutu uygulayalım.

Mysql_secure_installation

İlk soruyu Yes ile geçelim ve parola karmaşıklık seviyesini belirleyelim. Ben test ortamında olduğum için basit parola kullanacağım için Strong değerini 0 olarak geçiyorum. Bu işlemden sonra mysql sunucu için bir parola belirliyorum. Ancak sürekli olarak aynı ekran tekrar tekrar geliyor. “Error: SET PASSWORD has no significance for user ‘root’@’localhost’ as the authentication method used doesn’t store authentication data in the MySQL server” hatası beliriyor.

Sorunu düzeltmek için aşağıdaki mysql sunucumuza aşağıdaki komut login olalım.

Mysql

Login işleminden sonra “Error: SET PASSWORD has no significance for user ‘root’@’localhost’ as the authentication method used doesn’t store authentication data in the MySQL server” hatasını düzeltmek için aşağıdaki komutu girelim.

ALTER USER 'root'@'localhost' IDENTIFIED WITH mysql_native_password by 'Parola';

İşlemimiz başarı ile tamamlandı. Tekrardan Mysql komutu ile login olmaya çalışalım. Güvenlik yapılandırması için parolayı devreye aldığımız ve parolamız aktif olduğu için Access Denied for user ‘root’@’localhost’ yetki hatası aldık.

Bizde parola ile mysql sunucumuza bağlanmak için aşağıdaki komutu uygulayalım.

Mysql -u root -p

Sonrasında alt kısımda parola bekleyen alana yukarı adımda ALTER USER ‘root’@’localhost’ IDENTIFIED WITH mysql_native_password by ‘Parola’; komut seti içerisinde belirlediğimiz parolamızı girelim. Sonrasında başarılı şekilde login olduğumuzu görebiliriz.

Kaldığımız yerden devam edebiliriz. Tekrardan aşağıdaki komutu çalıştıralım.

Mysql_secure_installation

Parolamızı girelim ve gerekli işlemleri baştan yapalım.

Mysql root parolasını değiştirme sorusunu YES ile onaylayalım. Sonrasında yeni parolamızı belirleyelim. Anonymous erişimleri kapatma, uzak erişimleri kapatma, test veri tabanını silme ve ayrıcalıklı tabloların yüklenmesi sorularını sırası ile YES ile geçelim.

İşlemimiz tamamlandı. Yeni parolamız ve ayarlarımız ile Mysql sunucumuza login olmak için aşağıdaki komutu çalıştıralım.

Mysql -u root -p

Sonrasında belirlediğimiz parolamızı girelim ve sorunsuzca login olduğumuzu görelim. Buraya kadar olan işlemler ön hazırlıktı ve tamamlandı. Bundan sonraki aşamalarda ise artık zabbix kurulumuna yönelik olarak ilgili adımları atacağız.

Zabbix download sayasındaki numara ve başlıklara göre uymamız gereken kurallar ve kullanmamız gereken komut setleri verilmiş durumda şimdi sırası ile bunları uygulayacağız.

2-a. Install Zabbix repository (Recository Kurulumu)

wget https://repo.zabbix.com/zabbix/6.2/ubuntu/pool/main/z/zabbix-release/zabbix-release_6.2-1+ubuntu22.04_all.deb
dpkg -i zabbix-release_6.2-1+ubuntu22.04_all.deb
apt update

2-b. Install Zabbix server, frontend, agent (Zabbix sunucu ve ajan kurulumu)

apt install zabbix-server-mysql zabbix-frontend-php zabbix-apache-conf zabbix-sql-scripts zabbix-agent

2-c. Create initial database (Veri tabanı kontrolü)

Öncelikle aşağıdaki komut ile veri tabanımıza tekrardan login olalım.

Mysql -u root -p

Şimdi sırası ile zabbix komut setlerini çalıştıralım.

mysql> create database zabbix character set utf8mb4 collate utf8mb4_bin;
mysql> create user zabbix@localhost identified by 'Parola;
mysql> grant all privileges on zabbix.* to zabbix@localhost;
mysql>SET GLOBAL log_bin_trust_function_creators = 1;
mysql> quit;

Şimdi veri tabanında şemanın içeri alınması için aşağıdaki komutu ve komutun çalışması için parolamızı girelim. Bu işlem 2-5 dakika arasında sürebilir bu nedenle acele etmeyiniz.

zcat /usr/share/doc/zabbix-sql-scripts/mysql/server.sql.gz | mysql -uzabbix -p zabbix

İşlem sonrasında mysql -u root -p komutu ile parolamızı girerek login olalım. Use zabbix; komutu ile oluşturulan 176 adet tabloyu görmemiz gerekmekte.

Veri tabanını şema işleminden sonra aşağıdaki komut seti ile sonraki şema fonksiyonunu kısıtlamak için parolamızı girerek aşağıdaki komutları çalıştıralım.

mysql -uroot -p
mysql> SET GLOBAL log_bin_trust_function_creators = 0;
mysql> quit;

2-d. Configure the database for Zabbix server (Zabbix için veri tabanı üzerinde ayar)

Veri tabanı üzerinde aşağıdaki ayarı yapmamız gerekmekte. Ben yukarıdaki komut setinden farklı olarak işlemi nano metin düzenleyici üzerinde yapacağım için aşağıdaki komutları kullanıyorum.

Cd--
Nano /etc/zabbix/zabbix_server.conf

Açılan ekranda DBPassword parametresini açıp veri tabanı parolamızı bu alana yazmamız gerekiyor. Parametremizi aktif edip parolamızı giriyor ve ALT+X ile çıkış yapıyoruz.

Evet ile yaptığımız değişiklikleri kaydedelim.

Kaydedilecek dosya bilgisi geldiğinde Enter ile onaylayalım ve çıkalım.

2-e. Start Zabbix server and agent processes

Aşağıdaki komutlar ile apache sunucumuzun servislerini yeniden başlatalım ve açık duruma getirelim.

systemctl restart zabbix-server zabbix-agent apache2
systemctl enable zabbix-server zabbix-agent apache2

İşlem tamamlandı. Son olarak bölgesel bir ayar yapmamız gerekmekte. Bu nedenle aşağıdaki komut setini çalıştıralım.

Nano /etc/zebbix/apache.conf

Metin düzenleyicimiz üzerinde açtığımız apache.conf dosyamıza aşağıdaki komut setini resimdeki alana ekleyelim. Bu işlemden sonra ALT+X ile dosyamızı kaydedip kapatalım.

Php_value date.timezone Europe/Istanbul

İşlemimiz tamamlandı.

Bu aşamadan sonra artık Zabbix web ara yüzüne bağlanıp geri kalan birkaç ayarı tamamlayarak konsola erişim sağlayabiliriz.

http://Localhost/zabbix http://127.0.0.1/zabbix veya http://hostname/zabbix adreslerinden bir tanesini kullanarak konsolumuza login olabilir. Açılan ekranımızda dil seçimi yaparak sonraki adıma ilerleyelim.

Sistemin çalışabilmesi için gerekli kontroller yapılıyor ve OK aldık. Next Step ile sonraki adıma geçelim.

Yapılandırma işlemleri sırasında kurduğumuz veri tabanı kullanıcı adı ve parolasını ilgili alana girerek Next Step ile sonraki adıma geçelim.

Zabbix sunucusuna bir isim verelim, bölgesel ayarları ve tema ayarlarımızı belirledikten sonra Next Step ile sonraki adıma geçelim.

Seçtiğimiz ayarların bir özeti geldi. Uygulanması için Next Step ile sonraki adıma geçelim.

Konfigürasyon ayarlarımız başarı ile tamamlandı. Finish ile adımlarımızı artık tamamlayabiliriz.

Login ekranımız geldi. İlk kuruluma özel olarak kullanıcı Admin parola zabbix olarak erişim sağlayalım.

İlk kurulum sonrasın Zabbix sunucumuz kaynak olarak hali hazırda eklenmiş durumda konsolumuz geldi.

Bu aşamadan sonra Zabbix ürününü yeni öğrenmeye çalışan birisi olarak ürünü farklı pencerelerden uzun bir zaman diliminde adım adım ele alıyor olacağız. Bir yandan öğreneceğim bir yandan yazacağım. Birlikte öğreneceğiz. Makale noktasında yararlandığım yazılarını dikkatle takip ettiğim Süleyman KARATAŞ arkadaşıma makale özelinde teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir