Ofis 2013 Preview Kurulumu ve Genel Özelliklerin İncelenmesi

By | Temmuz 18, 2012

Bu makalemizde şu an Ofis 2013 preview adı ile anılan, yakında ofis ailesinin en yeni üyesi olacak olan Ofis 2013 preview sürümünden bahsediyor olacağız. Microsoft bu yılın başında birçok yeni ürünle karşımıza çıktı. Yılsonuna doğru ise Windows 8, Server 2012, Exchange 2013, Ofis 2013 gibi tüm dünyada yoğun kullanılan son kullanıcıdan, kurumsal firmalara kadar hitap eden ürünlerle bizlerle buluşuyor olacak gibi.

Microsoft’un şu anda piyasada bulunan ve Rtm olmasına çok az kalan ürünler aşağıdaki link üzerinde yer almaktadır. http://technet.microsoft.com/tr-tr/evalcenter buradan da anlaşılacağı üzere bu yıl ve gelecek yıl bizleri yeni ürünler ve bu ürünleri öğrenmek adına yoğun bir çalışma, öğrenme temposu bekliyor.

Microsoft bundan sonra çıkan her ürünü buluta endexli bir yapıya bürümüş durumda. Kullanıcı işletim sistemleri, ofis programları, server işletim sistemleri artık buluta senkron olarak çıkarılmakta. Bu bize gelecekte hatta yakın gelecekte bulutun nerelere ulaşacağı konusunda fikir vermektedir. Buluta yapılan büyük mali yatırımlarda bunu destekler biteliktedir.

Öncelikle sizlerle Ofis 2013 preview ürününü indirebileceğiniz linki paylaşmak istiyorum.

Download http://care.dlservice.microsoft.com/download/4/7/1/4712B4E1-4DD9-4468-B8A4-507D7F988B1F/professionalplus_en-us_x64.exe?lcid=1033
Serial http://www.microsoft.com/click/services/Redirect2.ashx?CR_EAC=300048757

Ürünün kurulumu için sistem gereksinimleri aşağıdaki gibi. Ofis 2013 Preview Ofis2007 ve Ofis 2010 programlarının çalıştığı donanım üzerinde rahatlıkla çalışmaktadır.

Ürünün kurulumu için sistem gereksinimleri aşağıdaki gibi. Ofis 2013 Preview Ofis2007 ve Ofis 2010 programlarının çalıştığı donanım üzerinde rahatlıkla çalışmaktadır.

Bileşen Sistem Gereksinimi
İşlemci 1 gigahertz (Ghz) x86- or x64-bit processor
Ram 1 gigabyte (GB) RAM (32 bit); 2 gigabytes (GB) RAM (64 bit)
Hard Disk 3.0 gigabytes (GB) available
Display Graphics hardware acceleration requires a DirectX10 graphics card and 1024 x 576 resolution
İşletim Sistemi Win7, Win8, Windows Server 2008 R2, or Windows Server 2012
Browser Internet Explorer 8, 9, or 10; Firefox 10.x or a later version; Apple Safari 5; or Google Chrome 17.x.
.NET versiyon 3.5, 4.0, or 4.5

En dikkat çeken nokta ise artık Windows 7 ve Server 2008 R2 öncesi işletim sistemlerinde Ofis 2013 desteği olmayacak gibi görünüyor.

Şimdi temel klasik kurulum işlemlerine başlayabiliriz. Kurulum adımlarımızın klasik ofis kurulumundan farkı yok. Bu nedenle gerekli olan yerlerde açıklama yapacağım klasik ekranları resimler ile direk geçeceğim.

İlk ekranımızda klasik sözleşme ekranı bizi karşılamaktadır. Metro arayüz ile birlikte ikonları değişen Ofis 2013 için ilk sinyal bu ekranda karşımıza çıkmış durumda. Sözleşmeyi kabul edip ilerliyoruz.

“Customize” ile kurulumu özelleştirelim.

Test kurulumu olacağı için tüm bileşenleri seçiyorum. Burada dikkat ettiyseniz yeni olarak Lync Client, SkyDrive Pro gibi ürünlerde artık Ofis 2013 içerisinde yer alıyor. Yukarıda sistemlerin buluta endexli olduğunu söylemiştik. Bulutta yaygın kullanılan bu iki bileşende Ofis 2013 Preview ailesi içerisinde yerini almış durumda. “Install Now” ile kurulumu başlatalım.

Kurulum işlemimiz başladı.

Kurulum işlemi tamamlandı. “Close” ile ekranı kapatalım.

Ofis 2013 Preview içerisindeki Ofis 2013 ailesinin bireyleri aşağıdaki gibidir. Artık bizleri Metro arayüz ile örtüşen yeni ofis ikonları karşılamaktadır.

Word’ü açmaya çalıştığımda Ofis 2010’da ortaya çıkan Sarı tonlamaları yok olmuş. Ofis 2013 ile birlikte her Ofis 2013 bireyinin ikon renginin tonunu hatırlatan renkler karşımıza çıkmaktadır. Word mavi tonlarla ön plana çıkmış durumda.

Ofis 2013 ile birlikte verilerimizi artık bulutla bütünleştireceğimize değinmiştik. Word açılır açılmaz bulutta yer alan bir platformumuz varsa buraya bağlanmamız isteniyor.

Bu kısımda Hotmail, ve Messenger gibi ücretsiz SkyDrive servisi veren hizmetlere Live Id mizle bağlanabileceğimiz gibi kurumsal bir yapımızda Sharepoint veya Ofis 365 ürünü varsa buraya da bağlantı sağlayabiliriz. Ben ilk aşamada Live Id ile giriş yapacağım. Bu kısım mecburi olmayıp opsiyonel bir seçimdir.

Live Id bilgilerimi giriyor ve “Sign In” ile giriş yapıyorum.

Bilgilerimi girmemle birlikte başarılı bir şekilde tanımlamamı gerçekleştirmiş oldum.

Bundan sonraki ekranlarda genel ve kısa bilgiler verilmektedir. Next ile geçebiliriz.

Gerekli işlemler tamamlandı artık bu ekranımızı kapatabiliriz.

Metro yapıda bizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılamaktadır. Diğer tüm Ofis 2013 bireylerinin temel ekranı bu şekle yakın durumdadır. Live id ile giriş yapılan kullanıcı bilgisi sağ üstte gözükmektedir.

Word üzerindeki genel yapı aşağıdaki gibidir. Ofis 2010’a çok yakın olmakla birlikte metro arayüze geçiş izleri belirmektedir. Ofis 2010 kullanıcıları zorlanmadan Ofis 2013 ürününü kullanacak gibi gözüküyor.

Üründe en çok öne çıkan taraf ürünün bulut mimarisine olan yakınlığı. Bir dosya içerisinde birkaç işlem yapıp kaydetmek istediğimizde bunu bilgisayarımıza, Word açılırken tanımlama yaptığımız Skye Drive üzerine veya ekleyeceğimiz farklı bir konteynere kaydedebileceğimizi görmekteyiz.

Burada şu noktaya vurgu yapmamızda yarar var. Bu ürünü alan bir kullanıcı isterse bulutla senkronize çalışabileceği gibi isterse gelenekçi olarak klasik kullanımına devam edebilir.

Şimdi farklı bir aksiyon olarak “Add a place” butonuna tıklayalım ve farklı bir bulut ortamı tanımlayarak dosyamızı oraya kaydedelim. Ben Ofis 365 Share Point ortamına sahip olduğum için bu Word dosyamı oraya kaydedeceğim.

Sharepoint için gerekli kullanıcı bilgilerimi giriyorum.

Bilgileri doğru girdiğim için konteynerim sorunsuzca eklendi. Artık Bilgisayarım veya SkyDrive dışında farklı bir storage ortamına sahibim.

Buradan Kayıt yeri olarak Team Site kısmını seçtiğimde tekrardan kimlik bilgilerim benden istenmektedir. Buradaki bilgileri hafızada saklatmak sizin isteğinize kalmış durumda.

Bulut üzerinde dosyamı kaydedeceğim ortamı seçiyorum.

Kaydettiğim dosyam artık SharePoint üzerinde yerini aldı. Bu dosya yetkisi olanların yetkisi dahilinde artık her türlü kullanımlarına amade duruma geldi.

Can alıcı bu özellikten bahsettikten sonra güzel bir özelliğe daha değinmek istiyorum. Ofis 2010 üzerinde bir Word belgesini Pdf olarak kaydedebiliyorduk. Bir pdf printer kurmadan bu işlerimizi güzelce yapmamıza olanak sağlayan özelliği kullanırken dosyada sonrada editleme yapamıyorduk. Ofis 2013 ile birlikte artık aşağıda görüldüğü gibi bunu da yapabiliyoruz.

Outlook üzerindeki genel görünümde aşağıdaki gibi. Metro izleri ile birlikte Ofis 2010’a yakın bir kullanım. Ek olarak Tam ekran çalışma butonu da Minimize, Maximize, Close butonlarının yanında yer almış durumda.

Lync 2013 Preview genel görünümü de aşağıdaki gibi.

Tüm bileşenlerde Ribon olarak yapılanmış metro arayüz aynı durumda. Ürün içerisindeki bireylerin ikonlarının renk tonları ekranımıza hakim olmakta. Excel üzerinde ise hücreler arasında geçiş animasyonel bir yapı almış durumda. Hepinizin beğenisini kazanacak gibi.

Şu anda Preview olarak karşımızda olan Ofis 2013 ürününe genel bir bakış yaptık. Ürün çok başarılı ve güzel özellikler yansıtıyor. Ürün ofis ürünü olduğu için herkesin dikkatini çeken özellikler farklı ve değişik olabiliyor. Ürünle birlikte genelin dışında özel iyileştirmeler olması durumunda bunları farklı bir makalede ele alıyor olacağız.

Umarım yararlı olmuştur. Bir başka makalemde görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir