Windows 11 Kurulumu ve Genel Özellikler

By | Haziran 30, 2021

Merhaba, bu makalemizde henüz kararlı sürüm haline gelmemiş olan Windows 11 işletim sisteminin kurulumu ve genel yeniliklerden bahsediyor olacağız. Windows 10 işletim sistemi şu anda 21H1 derlemesi ile bizlere sunulmakta. Microsoft biraz geç kalmışta olsa 3 yılda bir işletim sistemi çıkartıp, bunların belirli süreler dahilinde desteklerini sağlıyordu. Son yıllarda bu anlayış değişti ve uzun süredir Windows 10 işletim sisteminin üzerine versiyon çıkartmadı. Minör ve majör güncellemelerle sistemi geliştirdi ve platformu sabit tutarak büyük kitleyi bu platformda topladı. Tabi ki bu yapılan Microsoft için büyük bir avantaj. Tek platformu güncellemek, geliştirmek, sorunlarına müdahale etmek bir hayli maliyetten kazanım sağlamış olmalı.

Aşağıdaki tablomuzda görüldüğü üzere Windows 10 6 yıldır hayatımızda diyebiliriz. Yeni bir heyecan ara sıra olmalı mantığı ile Windows 11 hayatımıza girecektir. Ancak arka planda Windows 10 platformu olacak ve genel olarak makyajlanacaktır.

VersiyonKod AdıMarket AdıYayım Tarihi
1507Threshold 1N/AJuly 29, 2015
1511Threshold 2November UpdateNovember 10, 2015
1607Redstone 1Anniversary UpdateAugust 2, 2016
1703Redstone 2Creators UpdateApril 5, 2017[e]
1709Redstone 3Fall Creators UpdateOctober 17, 2017
1803Redstone 4April 2018 UpdateApril 30, 2018
1809Redstone 5October 2018 UpdateNovember 13, 2018[i]
190319H1May 2019 UpdateMay 21, 2019
190919H2November 2019 UpdateNovember 12, 2019
200420H1May 2020 UpdateMay 27, 2020
20H220H2October 2020 UpdateOctober 20, 2020
21H121H1May 2021 UpdateMay 18, 2021

Windows 11 kararlı sürüm olarak 2021 yılı sonuna doğru hayatımıza girecektir. Şu anlık Windows 10 işletim sistemini çalıştıran donanımlara kurulabiliyor olmakla birlikte genel olarak sistem gereksinimleri noktasında aşağıdaki tablodan yararlanabilirsiniz.

İşlemci:1 gigahertz (GHz) veya daha hızlısı, uyumlu bir 64-bit işlemcide 2 veya daha fazla çekirdek veya Chip on System (SoC) ile
VERİ DEPOSU:4 gigabayt (GB)
Depolama:64 GB veya daha büyük depolama aygıtı
Sistem bellenimi:UEFI, Güvenli Önyükleme özelliği
TPM:Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm 2.0
Grafik kartı:WDDM 2.0 sürücüsü ile DirectX 12 veya üstü ile uyumlu
Görüntüle:Çapraz olarak 9 inçten büyük yüksek çözünürlüklü (720p) ekran, renk kanalı başına 8 bit
İnternet bağlantısı ve Microsoft hesapları: Bir cihazı Windows 11 Home’dan S modunda değiştirmek de internet bağlantısı gerektirir. Burada S modu hakkında daha fazla bilgi edinin . Tüm Windows 11 sürümlerinde, güncellemeleri gerçekleştirmek ve bazı özellikleri indirmek ve bunlardan yararlanmak için internet erişimi gerekir. Bazı özellikler için bir Microsoft hesabı gereklidir.

Genel girişten sonra kuruluma geçebiliriz. Elde etmiş olduğumuz medya ile işletim sistemimizi boot edelim. Kurulumu başlatmak için bir tuşa basalım.

İlk değişiklik olarak makyajlanan logo karşımıza geliyor.

Dil ve bölge seçimlerimizi yaparak Next ile sonraki adıma ilerleyelim.

Kuruluma başlamak için Install Now butonuna tıklayalım.

Bir ürün anahtarına sahip olmadığımız için I don’t have a product key seçimini tıklayalım.

Kurmak istediğimiz versiyonu seçerek Next ile sonraki adıma geçebiliriz. Ben iş yerinde testler yapacağımız için sahip olduğumuz lisanslara denk olan Windows 11 Pro versiyonunu seçerek ilerliyorum.

Sözleşmeyi kabul edip Next ile sonraki adıma ilerleyelim.

Biz bir yerinde yükseltme yapmayacağımız için Custom: Install Windows only (advanced) seçimini yapacağız.

Disk üzerinde bir bölme işlemi yapmayacağım için Next butonuna tıklayarak diskin tamamını kullanıp kurulumu buraya yapmasını sağlıyorum.

Kurulum işlemi başladı bilgisayar donanım hızınıza göre birkaç dakika içerisinde kurulum tamamlanacaktır.

Ön kurulum tamamlandı. Bundan sonra yapılandırma işlemleri başlayacak. Bekleyebilir veya Restart Now butonuna tıklayarak süreci hızlandırabilirsiniz.

İşletim sistemi yapılandırması devam ediyor.

Son rötuşlar devam ediyor.

Kurulum tamamlandı. Son yapılandırmaları tamamlayarak kullanabilir duruma geleceğiz. Görüldüğü gibi klasik kurulum sonrası ekran bir hayli farklı duruma gelmiş. Ülke seçimi yaparak Next ile sonraki adıma ilerleyelim.

Klavye ayarımızı belirleyip Next ile sonraki adıma geçelim.

Farklı bir klavye eklemeyeceğim için Skip ile sonraki adıma ilerliyorum.

Kullanım öncesi güncellemeler kontrol ediliyor.

Bir hesap oluşturmamız gerekmekte. Kurumsal veya bireysel online veya ofline bir hesap ile oturum açabiliriz. Ben bireysel offline bir hesap tanımlaması yapacağım için Set up for personel use seçimini yapıp Next ile ilerliyorum.

Bir Microsoft hesabı kullanmayacağım ve offline hesap tanımlaması yapacağım için Offline account seçimini yapıyorum.

Next ile sonraki adıma ilerliyoruz.

Hesabımıza bir isim vererek Next ile ilerliyoruz.

Hesabımıza bir parola verip Next ile ilerleyelim.

Parolamızı doğrulayarak Next ile sonraki adıma geçelim.

Güvenlik amaçlı olarak 3 soru seçerek bunların yanıtlarını verelim.

Gerekli gizlilik sözleşmesini Accept ile kabul edelim.

Son yapılandırmalar tamamlanmak üzere.

Kurulum tamamlandı. Bizi genel olarak Windows 10 işletim sistemine yakın bir sistem karşıladı. Eskide zamanlardan beri Windows kullananlar hatırlayacaktır Windows 98 ve Windows Xp arasındaki geçiş çok radikaldi. Hızlı adapte olunamadı. Windows 7, Windows8, Windows10 ve Windows11 için böyle bir durum söz konusu değil. Tabi ki versiyonlar arası iyileştirmeler ve geliştirmeler oldukça fazla ama kullanıcı bu versiyonlar arasında kullanım yaparken zorlanmamakta. Zamanında başlat menüsünün kaldırılmasını dahi gördük. Ancak Microsoft Windows sistem kullanan kişilerin alışkanlıklarını fazla değiştirip onları üzmüyor. Ancak bu süreçte rakipleri ile kıyasıya yarışıp estetikten ödün vermiyor.

Yani görünümümüz ve başlat menü sistemi aşağıdaki gibi. Tabi altını çizmek gerekir ki bu kararlı sürüm değil bazı değişiklikler olabilir veya olmayabilir.

Windows 11 İşletim sistemi sürüm bilgisi ise aşağıdaki şekilde yayımlanmakta.

Windows 11 işlerim sisteminin genel yeniliklerine bakacak olursak aşağıdakiler sıralayabiliriz.

  • Başlat menüsü, Office, Microsoft Edge ve yerel Windows uygulamaları tamamen yenilenerek karşımıza çıkacak.
  • Başlat menüsü, Eylem Merkezi ve Dosya Gezgini gibi birçok üst düzey kullanıcı ara yüzü, tutarlı modern tasarımlar, daha iyi animasyonlar ve yeni özelliklerle geliştirilecek.
  • Başlat Menüsü ve Görev Çubuğu, 26 yıl sonra ilk kez sol alt köşeden ekranın ortasına taşınacak. Ancak dileyen kullanıcılar, yeniden bu menüleri sola taşıyabilecek.
  • İki ana bölümden oluşan Başlat menüsünün üst tarafında, kolayca ulaşabilmek için sabitlediğiniz uygulamalar yer alırken; alt tarafta önerilen uygulama ve dosyalar göze çarpıyor.
  • Şimdiye kadar, Android uygulamaları Windows’ta çalıştırmak için emülatörler kullanılıyordu. Ancak Windows 11, yerleşik olarak Android desteğine kavuşuyor.
  • Artık kullanıcılar, herhangi bir emülatöre ihtiyaç duymadan Android uygulamaları yükleyebilecek ve kullanabilecek.
  • Microsoft Xbox Games Pass gibi birçok hizmetini de yeni Windows 11’de gömülü olarak sunacak.
  • Windows 7 ile fişi çekilen Widget’lar, Windows 11 ile birlikte geri geliyor. Tamamen özelleştirilebilir araçlarla, başlat menüsünün eski konumundan Widget’lara ulaşmak mümkün olacak.
  • En son Windows 10 ile birlikte değiştirilen ikonlar, Windows 11 ile birlikte “flat design” akımına uygun bir şekilde daha düz ve sade olarak karşımıza çıkıyor.

Bu makalemizin de sonuna geldik. Umarım yararlı olur. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir