Aruba Ap 500 Series Facebook Hotspot

By | Mayıs 26, 2021

Merhaba, ilk makalemizde temel yapılandırma işlemlerini yapmış olduğumu Aruba 500 serisi Access point üzerinde ikinci makalemizde ise Mac Filter kısıtlamasını ele almıştık. Bu makalemizde ise Facebook üzerinden kinlik doğrulaması işlemini gerçekleştiriyor olacağız.

Mevcut yapımıza hizmet eden Wi-fi ağlarımız SSID yayınlarımız aşağıdaki gibi. Şimdi Facebook üzerinden kimlik doğrulama işlemleri için biz en baştan işlemler yaparak yeni bir SSID tanımlaması yapmak için + ikonuna tıklayalım.

Name alanına Captiva_Test ismini veriyorum. Type olarak Wireless seçiyoruz. Biz bir misafir ağı oluşturacağımız için Primary Usage alanından Guest seçimini yapıyoruz.

Bu seçimlerden sonra Next ile sonraki alanımıza ilerleyelim.

Mevcut olan yapımızda ben vlan 500 ağım üzerinden misafir ağ yayını yapmak istediğim için 500 olan vlan’ımı bu işleme atıyorum ve Next ile sonraki ekrana ilerliyoruz.

Security Level ekranımızda Splash page type alanında internal ve external kaynaklar üzerinden kimlik doğrulama yapma imkanına sahibiz. Sosyal medya alanından ise Facebook üzerinden doğrulama yapabiliyoruz. Kullanılacak apiler ile farklı platformlar üzerinden doğrulama yapmanız mümkün. Biz makalemize konu olan ve uygulamasını yaptığımız Facebook seçimini yapalım.

Bu seçimden sonra Facebook üzerinde bazı ayarlamalar yapmamız gerekmekte. Bu nedenle gerekli facebook oturum bilgilerimizi girdikten sonra Log In butonu ile oturum açalım.

Açılan ekranda bir tanımlama ismi verdikten sonra gelecek olan 6 haneli doğrulama kodunu girip Contiune butonuna tıklayalım.

Facebook tarafında yapmamız gereken işlem bu kadar şimdi Aruca Access Point arayüzümüze dönelim.

Facebook konfigürasyonunu yaptıktan sonra Next ile sonraki adıma ilerleyebiliriz.

Bu ekranda özel bir ayar yapmayacağımız için Finish ile işlemimizi tamamlayıp test aşamasına geçelim.

Ağımız oluştu ve gerekli ayarlar tamamlandı.

Bağlan butonu ile oluşturulan ağımıza bağlanalım.

Bizi Facebook kimlik doğrulama ekranı karşılıyor. Giriş Yap butonu ile giriş yapalım.

Kimlik bilgilerimizi girelim ve Giriş Yap butonu ile giriş yapalım.

Gerekli kimlik bilgilerinden sonra internet erişimi sağladık.

Umarım yararlı olur. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir