Veeam Backup & Replication 9.5 Hızlı Geri Dönüş (Instant VM Recovery) – Bölüm7

By | Nisan 11, 2019

Önceki makale serilerimizde Veeam Backup & Replication 9.5 kurulumu, Proxy ekleme, repository ekleme, yedeklenecek olan platform ekleme, yedekleme, yedekten geri dönüş işlemlerini yapmıştık. Bu makalemizde ise VMware hostu üzerinde yapılan yedekleme işlemi sonrası, hızlı dönüş işlemi yapıyor olacağız.

Öncelikle bu özellik hakkında biraz bilgi verelim. Veeam bu özelliği kendi sayfası üzerinde aşağıdaki gibi tanımlamış.

Instant VM Recovery™ sayesinde, VMware vSphere veya Microsoft Hyper-V’deki herhangi bir sanallaştırılmış uygulamayı bir yedekten doğrudan çalıştırabilirsiniz. Depolamayı sağlarken, yedeği dışarı ayıklarken ve üretime kopyalarken kullanıcıları bekletmek yerine, Veeam’in patentli vPower® teknolojisi sayesinde basitçe bir Sanal Makine başlatabilirsiniz.

Home kabının altında yer alan Backups kabı altında yer alan Disk menüsüne gelelim. Bizde yedeği alınmış olan bir VMware platformuna ait sanal makinanın hızlı dönüşünü yaparak içeriğini inceleyelim. Bu işlem için yedek üzerinde sağ tıklayarak Instant VM recovery… menüsüne tıklayalım.

Açılan ekran üzerinde alınan yedeğe ait bilgiler gözükmekte. Burada sanal makinanın yedek boyutu, ne zaman yedekleme işleminin yapıldığı, hangi alana yapıldığı gibi bilgiler yer almakta. Buradaki bilgilere göz attıktan sonra Next ile sonraki adıma ilerleyelim.

Yedeği orijinal yedeğin alındığı lokasyona dönebileceğimiz gibi farklı bir konsol üzerine de dönebiliriz. Biz mevcut sildiğimiz host üzerine döneceğimiz için Restore to the orginal location seçimini olduğu gibi bırakarak Next ile sonraki adıma ilerliyoruz.

Bu seçenekte geri dönüş öncesi bir malware ve antivirus taraması yaptırabiliriz. Ancak biz bu seçeneği kullanmayacağımız için Next ile sonraki adıma ilerliyoruz.

Hızlı Geri Dönüş işlemine bir isim vererek Next ile sonraki adıma ilerleyelim.

Hızlı geri dönüş işlemi sırasında sistem üzerinde bir izleme yapacağımız ve mevcutta aynı makinanın aslı çalışıyor ise ip çakışması ve sorun olamaması için Connect VM to network seçiminin işaretlenmemesi gerekir. Hızlı geri dönüş sonrası sanal makinanın acıkmasını istediğimiz için Power on VM automatically seçimini yaparak Next ile sonraki adıma ilerleyelim.

Geri dönüş işlemi öncesinde VMware konsolu üzerinden sanal makinalarımızı silmiştik ortamımız test ortamı olduğundan başka da sanal makine yok.

Hızlı Geri dönüş işlemi tamamlandı. Finish ile ekranı kapatabiliriz.

Şu anda VMware konsolumuz üzerine hızlı dönüş yapılan sanal makinamız geldi.

Bu makinanın çalışabilmesi için sistem veeam sistemi yeni bir DataStore oluşturdu.

Arka planda bu işlemler yürürken işlemimiz tamamlanmış oldu. Finish ile ekranı kapatalım.

Bu işlem sonrasında VMware hostu üzerinde sanal makinamız çalışır duruma getirildi.

Running alanında bir iş çalışıyor olarak gözükmekte. Hızlı dönüş sonrası işimiz bittiğinde iş üzerinde sağ tıklayarak Stop Session menüsüne tıklayabiliriz.

İşi sonlandırıp sonlandırmama noktasında gelen soruda Yes butonuna tıklayalım.

Hızlı dönüşü yapılan sanal makine sistem üzerinden dismount edilmekte.

Bu işlem sonrası konsol üzerindeki sanal makinamız kaldırılıyor. Görüldüğü gibi yine konsol üzerinde makinamız kalmadı.

Umarım yararlı olur. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir