Ofis 365 – Exchange Online Silinen Kullanıcının Kurtarılması

By | Mart 26, 2019

Bu makalemizde artık son yıllarda yaygın olarak kullanılan Ofis 365 üzerinde silinen bir hesabın geri getirilmesini ele alıyor olacağım. Sözü uzatmadan adımlarımıza başlayalım.

Ofis 365 üzerinde silinen hesaplar bir ay süre ile tutulmaktadır. Yanlışlıkla silinen veya verileri düzgün yedeklenemeyen bir kullanıcının işten ayrılması durumunda bu özellik oldukça yararlıdır. Kurtarılmak istenen kullanıcı hesabının başında yer alan onay kutusuna tıklayalım.

Açılan ekranda hesabı silinen kullanıcıya ait bilgiler yer almakta. Silinme tarihi v.s. gibi bilgiler bulunmakta. Doğal olarak silinen kullanıcıya atanan bir ürün bulunmamakta. Geri Yükle butonuna tıklayalım.

Kullanıcının geri getirilebilmesi için kullanıcıya atanacak olan bir ürün hesabımızın olması gerekmekte. Kullanıcı geri getirildiğinde portal ürünlerini kullanabilmesi için bir parolasının olması gerekmekte. Sistem gereksinimlerine uygun olan bir parola belirleyelim ve Geri Yükle butonuna tıklayalım.

Kullanıcının silinen hesabı hızlı şekilde Etkin kullanıcılar alanına eklendi.

Kullanıcımızın hesabına tıkladığımızda özellikleri gözükmekte. Kullanıcımıza uygun bir hesap ataması yapalım. Benim 1 adet fazladan E3 hesabım olduğundan bu hesabı atıyorum.

10-15 dakika bekledikten sonra artık kullanıcımın hesabı çalıştığı için tekrardan örnek olarak Outlook üzerine hesap eklemesi yapıp maillerine erişimi test ediyorum.

Hesap kurulumu sorunsuzca tamamlandı.

Hesabımız eklendiğine göre Outlook üzerinde maillere göz atalım.

Maillerimiz akmaya başladı. Belirli bir zaman sonra kullanıcı mail boyutu ve internet hızına göre tüm mailler sistemimize inecektir.

Bu işlemden sonra kullanıcımızın Ofis 365 portal erişimi var mı buna göz atalım. Aşağıdaki adrese giriş yapalım.

https://login.microsoftonline.com/

Kullanıcı hesap bilgilerimizi girelim ve Oturum Aç butonuna tıklayalım.

Sorunsuz şekilde portal hesabına erişim sağladık.

Kullanıcının web maillerine göz atalım. Web mailleri de sorunsuz olarak gözükmekte.

Bu gibi durumlar pek istenmese de geri dönebilmek ve kullanıcı verilerine erişebilmek güzel yararlı olması dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir