Server 2016 Domain Ortamında ADC Sunucuyu Kaldırma

By | Şubat 9, 2017

Önceki makale serilerimizde Windows Server 2016, Domain rolünün kurulumu, Additional Domain Controller kurulumu, FSMO rollerinin aktarımı gibi noktalarda bilgiler vermiştik. Bu makalemizde ise Windows Server 2016 ADC sunucuyu kaldırma adımlarını ele alıyor olacağız.

Öncelikle ADC sunucu neden ortamdan kaldırılır bunlara ele alalım. Ortamda ADC ye gerek olmadığı düşünülür ise, Ortamda tek DC bırakarak Sistem uptade işlemi yapılması durumunda sonradan güncel ADC’ler kurma gibi senaryolarda ADC ortamdan kaldırılabilir. Bunun haricinde ADC üzerinde bir sorun olması durumunda kısa yoldan kaldırıp tekrar kurmak gibi senaryolar düşünülebilir. Adımlarımıza başlayalım.

Öncelikle ortamımıza bakalım ortamımızda iki adet domain Controller Rolüne sahip sunucumuz var.

1

Domain Ortamında bulunan FSMO rollerinin tamamı ADC.COZUMPARK.LOKAL isimli sunucuda.

2

Kontrol amaçlı yine test ettiğimizde rollere sahip olan makinamızın ismi ADC. Biz bu durumda DC isimli sunucumuz üzerindeki Active Directory rolünü kaldırıyor olacağız.

3

DC sunucumuz üzerinden Server Manager’i çalıştıralım.

4

Açılan ekranımızda Manage kısmına tıklayıp açılır menüden Remove Roles and Features kısmına tıklayalım.

5

Bilgilendirme sihirbazı ekranında Next butonuna tıklayarak sonraki adıma geçelim.

6

Lokal sunucumuzdan rol kaldıracağımız ve bir farm oluşturmadığımız için varsayılan seçimlere dokunmadan Next butonuna tıklayarak ilerleyelim.

7

Active Directory Domain Services rolümüz kurulu olarak görünüyor. Kenarındaki checkbox seçimini kaldıralım.

8

Bu rolün kalkması ile birlikte gerek duyulmayan özelliklerin kaldırılacağı noktasında bilgi verilmekte. Biz Remove Features butonuna tıklayalım.

9

Validation Result ekranında karşımıza gelen ekranda Demote this domain controller linkine tıklayalım.

10

Bu ekranımızda rolü kaldıracak kullanıcı değiştirme imkanımız var. Ancak biz Administrator kullanıcısı ile bu işlemi yaptığımız için kullanıcı seçimini olduğu gibi bırakıyoruz. Eğer domain sunucusu erişilemeyecek durumda ve iletişim sorunları var ise bu durumda Force the removal of this domain controller checkbox kutusunu işaretlememiz gerekecek. Bizim erişim ile ilgili olarak bir sorunumuz olmadığından Next ile ilerleyelim.

11

Sunucumuzun üzerinde DNS ve Global katalog rollerinin olduğu belirtilmekte. Ancak biz sunucuyu ortamdan kaldıracağımız için bu uyarıyı göz ardı ederek Proced with removal checkbox kutusunu işaretliyoruz ve Next ile ilerliyoruz.

12

Domain rolü kaldırılacak olan sunucumuz için bir Local Admin Parolası belirledikten sonra Next ile sonraki ekrana ilerliyoruz.

13

Son adım aşamasına geldik. Buraya kadar olan adımları View Script script olarak görüp farklı durumlarda üzerinde oynamalar yaparak Powershell üzerinden kullanabiliriz. Demote butonuna tıklayarak işlemi başlatalım.

14

İşlemler sorunsuzca tamamlandı. Close butonuna tıklayarak sistemimizi yeniden başlatalım.

15

Sunucumuz yeniden başladı. AD rolleri disable duruma geldi.

16

İşlemimiz tamamlandı. Ancak domain rolümüz kaldırıldı.

17

Domain yönetim araçlarımız kaldırılmamış durumda. Bu araçlar yine sunucumuzda görünmeye devam edecektir.

18

Görüldüğü gibi Actice Directory Users and Computers konsolumuzda Domain Controllers kabında artık tek bir Domain sunucumuz kaldı. DC isimli sunucumuz üzerinden AD rolü kaldırıldı.

19

DC isimli üzerinden rol kaldırdığımız sunucu domaine üye olan bir sunucu olarak Computers kabında yerini aldı.

20

Bir makalemizin daha sonuna geldik. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir