SQL Server 2016 Kurulumu

By | Şubat 3, 2017

Bu makalemizde 1 haziran 2016 kararlı sürümü piyasaya sürülen SQL Server 2016 ürününün kurulumunu ele alıyor olacağız. SQL Server 2016 preview kurulumunu anlatan bir makaleyi http://www.cozumpark.com/blogs/sql/archive/2015/10/18/sql-server-2016-preview-kurulumu.aspx burada paylaşmıştım ancak kararlı sürümde bazı değişiklikler söz konusu olduğundan yeni bir makale yazmaya karar verdim. Ayrıca SQL 2016 ile birlikte bazı limitler değişmiş durumda bunu aşağıdaki tablo üzerinden görebilirsiniz.

Feature Enterprise Standard Web Express with Advanced Services Express
Maximum compute capacity used by a single instance – SQL Server Database Engine1 Operating system maximum Limited to lesser of 4 sockets or 24 cores Limited to lesser of 4 sockets or 16 cores Limited to lesser of 1 socket or 4 cores Limited to lesser of 1 socket or 4 cores
Maximum compute capacity used by a single instance – Analysis Services or Reporting Services Operating system maximum Limited to lesser of 4 sockets or 24 cores Limited to lesser of 4 sockets or 16 cores Limited to lesser of 1 socket or 4 cores Limited to lesser of 1 socket or 4 cores
Maximum memory for buffer pool per instance of SQL Server Database Engine Operating System Maximum 128 GB 64 GB 1410 MB 1410 MB
Maximum memory for Columnstore segment cache per instance of SQL Server Database Engine Unlimited memory 32 GB2 16 GB2 352 MB2 352 MB2
Maximum memory-optimized data size per database in SQL Server Database Engine Unlimited memory 32 GB2 16 GB2 352 MB2 352 MB2
Maximum memory utilized per instance of Analysis Services Operating System Maximum Tabular: 16 GB

MOLAP: 64 GB

N/A N/A N/A
Maximum memory utilized per instance of Reporting Services Operating System Maximum 64 GB 64 GB 4 GB N/A
Maximum relational database size 524 PB 524 PB 524 PB 10 GB 10 GB

 

Biz tablomuzda donanımsal limitleri paylaştık. Farklı birçok limit değişmiş durumda. Detaylı tabloya https://msdn.microsoft.com/en-us/library/cc645993.aspx buradan ulaşabilirsiniz. 180 günlük deneme sürümünü https://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/evaluate-sql-server-2016 buradan indirebilirsiniz.

Sql 2016 kurulum gereksinimleri olarak ise aşağıdaki tabloda yer alan limitlere ihtiyaç duymaktadır.

Component Requirement
Memory* Minimum:

Express Editions: 512 MB

All other editions: 1 GB

Recommended:

Express Editions: 1 GB

All other editions: At least 4 GB and should be increased as database size increases to ensure optimal performance.

Processor Speed Minimum: x64 Processor: 1.4 GHz

Recommended: 2.0 GHz or faster

Processor Type x64 Processor: AMD Opteron, AMD Athlon 64, Intel Xeon with Intel EM64T support, Intel Pentium IV with EM64T support

 

İşletim sistemi noktasında ise SQL 2016 işletim sistemi Windows8 ve üzeri olan tüm işletim sistemlerine kurulabilmektedir. Kurulum öncesinde performans açısından bazı noktalara dikkat çekelim ve sistemimizi buna göre yapılandıralım. Büyük SQL yükü ortamlarında belirli bir zaman sonra performans sorunları olması muhtemel. Bu nedenle bu konu önem arz etmekte. Tabi bizim yapacağımız ayarlar donanım ve kurulum ayağında biz bunları ne kadar iyi optimize edersek edelim, en iyi donanımları alalım yine de iş burada bitmiyor. Son nokta burada çalışan yazılım üzerinde bitiyor. Yazılım geliştiricinin sistemin kaynaklarına yüklenmeyecek kodlar geliştirmesi, gereksiz yere fazla kaynak tüketmesi gibi durumlarda performans sorumları yine karşımıza çıkacaktır.

Öncelikle SQL Windows ile aynı ortamda kurulmaz ise performans açısından iyi olacaktır. Ayrıca DB, Log, Temp DB, ve Backup için ayrı disk birimleri kullanmamızda olumlu yarar olacaktır. Tabi buna göre storage seçimi, disk seçimi ve raid seçimi yapmamız gerekmektedir. Ben kurulum için ayrı ayrı olarak disklerimi hazır hale getirdim.

1

Diskler önerildiği gibi performans açısından 64K ile formatlanmalıdır.

2

Bu kadar ön bilgiden sonra sözü fazla uzatmadan kurulum adımlarına geçelim. İndirdiğimiz iso dosyasını sistemimize bağlayalım ve “Setup” dosyasını çalıştıralım.

3

Bu ekranımızda iyi bir kurulum optimize edebilmek için bu ekranımızdaki linklerden yararlanarak gerekli noktalarda bilgiler alabiliriz. Biz kurulum adımına geçeceğimiz için “Installation” seçimini tıklayalım.

4

Biz yeni temiz bir kurulum yapacağımız için Installation tabında yer alan “New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing installation” seçeneğine tıklayalım.

5

Kurulum için gerekli olan ürün anahtarımızı girelim. Biz test işlemleri yapacağımız ve lisans anahtarımız olmadığı için Evaluation seçimini yaparak “Next” ile ilerleyelim.

6

Lisans anlaşmasını kabul edelim ve “Next” ile ilerleyelim.

7

Use Microsoft Update to check for updates (recommended) seçeneğini seçerek kurulum öncesi gerekli güncellemeleri çekelim.

8

Kurulum öncesi sistem gereksinimlerimiz kontrol ediliyor. Gerekli bileşenler var olduğundan sadece Windows Firewall uyarı veriyor. Bu hata değil uyarı olduğundan “Next” ile ilerliyoruz.

9

Bu ekranımızda istersek tüm Sql özelliklerini kurabilir, istersek sadece gerekli olan bileşenleri kurabiliriz. Biz bize gerekli olan kurulum için sadece “Database Engine Services” seçeneğini işaretleyerek buradaki seçimi tamamlıyor.

10

Yukarıda SQL kurulumunun Windows işletim sistemi ile aynı alana kurulmaması gerektiğini belirtmiştik. Tabi bu performans açısından gerekli bir durum yoksa tüm bileşenlerimizi Windows ile aynı birime kurabiliriz. Ben kurulumu “D:” diski üzerine yapacağım için “Instance Root Directory” olarak “D:” diski üzerindeki yolu gösteriyorum. “Next” ile ilerliyoruz.

11

Bu ekranımızda kurulacak olan SQL için bir instance ismi belirleyebilir veya varsayılan instance ismi ile kurulum adımını geçebiliriz. Biz burada ayar değiştirmeden varsayılan olarak “MSSQLSERVER” instance ismini değiştirmeden “Next” ile sonraki adıma ilerliyoruz.

12

Karşımıza “Server Configuration” ekranı geldi. “Service Accounts” tabında SQL Server 2016 Servislerini çalıştıracak kullanıcı hesapları belirlenir. Bu servis seçimlerini aşağıdaki gibi bırakabilirsiniz. “Collation” seçimini yapmak için bu tabımıza tıklayalım.

13

Collation tabından SQL Server dil ve karakter set ayarları yapılır. “Collation” ayarında “SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS” seçimini yapalım ve “OK” butonuna tıklayalım.

14

“Collation” ayarında “SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS” seçimini yaptık “Next” butonuna tıklayalım.

15

Database Engine Configuration kısmında kimlik doğrulama metodunu seçmemiz ve bunun için kullanıcı belirlememiz istenmektedir. Sql Windows kimlik doğrulaması ve Sql kimlik doğrulaması ile kurulabilmektedir. Biz ikisinin aynı anda aktif olma durumunu isteyebiliriz. Bu nedenle “Mixed Mode” çimini işaretliyoruz.

16

“Mixed Mode” seçimi yaptığımız için öncelikle “sa” kullanıcısı için bir parola belirlememiz gerekmekte.

17

Windows kimlik doğrulası sırasında ise kurulum yaptığım kullanıcıyı kullanmak istediğim için “Add Current User” butonuna tıklıyorum. Farklı kullanıcılar eklemek isterseniz “Add…” butonu ile bu işlemi sağlamanız mümkün. Diğer ayarları yapılandırmak için bu ekrandaki  “Data Directories” tabına tıklayalım.

18

“Data Directories” tabında log, db ve bileşenlerin kurulacağı yerler belirlenebilmektedir. Biz bu ekranda bu alanlar için gerekli disk yapılandırmamızı kuruluma başlamadan yapılandırmıştık. Burada gerekli yollarımızı gösterelim ve bu ekrandaki diğer yapılandırma için “TempDB” tabına tıklayalım.

19

TempDB için yine hazırlamış olduğumuz disk yollarını gösterelim. Bu ekranımızda eski ekranlara göre farklı bir yapı gelmiş durumda. Performans için gerekli sayıda gerekli boyutta TempDB oluşturma imkanına sahibiz. Ben ayarlarımı aşağıdaki gibi yapıp “Next” ile bir sonraki ekrana ilerliyorum.

20

Bu kısma kadar olan kısımda yapılan seçimlerin bir özeti karşımıza geldi. Bu ekranda yer alan “Configuration file path” yolundaki ini dosyasına erişerek bu kurulumlar sırasında hangi komutların işletileceğini görebiliriz. Bunlar otomasyonel kurulumlarda işimize yarayabilmektedir. “Install” butonuna tıklayarak kuruluma başlayalım.

21

Kurulum adımlarımız başladı.

22

Kurulum sorunsuzca tamamlandı. “Close” butonu ile ekranımızı kapatalım.

23

Windows üzerine kurmadığımız SQL yapımız “D:” üzerinde belirlediğimiz alana kurulmuş durumda.

24

TempDB’ler belirlediğimiz disk üzerinde oluşturulmuş durumda.

25

Servislerimiz sorunsuzca oluşturulmuş ve gerekli servisler çalışır durumda.

26

Program kısa yollarımız oluşmuş durumda ancak belirttiğimiz gibi artık Management Studio hazır olarak gelmiyor sonradan kurmak durumundayız. https://msdn.microsoft.com/en-us/library/mt238290.aspx bu adresten Management Studio programını download edip ücretsiz olarak kurabiliriz.

27

“Install” ile kurulumu başlatalım.

28

Kurulum başladı. Bilgisayar performansına göre beş-on dakika arasında süre alacaktır.

29

Kurulumumuz tamamlandı. “Close” ile ekranımızı kapatalım.

30

Şimdi yönetim kısa yollarımız ve diğer bileşenlerimiz start menümüze geldi.

31

“Management studio” ekranımızı açalım. Bu kullanıcımız ile kurulum yaptığımız ve kurulum aşamasında bu kullanıcımıza login hakkını otomatik olarak vermiş olduğumuz için “Connect” ile bağlantıyı kuralım.

32

Bağlantı sağladık. “SecurityàLogins” tabı altında “sa” kullanıcımızın oluşturulmuş ve aktif edilmiş olduğunu da görebilmekteyiz.

33

Test amaçlı olarak yeni bir veritabanı oluşturalım. Bu işlem için Database üzerine sağ tıklayarak “New Database…” kısmına tıklayalım.

34

Veritabanımıza bir isim verelim. Kurulum sırasında ayarladığımız gibi Database ve Log dosyaları farklı disklerimiz üzerinde oluşmakta. Buradaki ayarlara müdahale etmeden “OK” butonuna tıklayalım.

35

“E:\” diskimiz üzerinde veritabanı dosyası oluştu.

36

Log dosyamız ise “F:\” diskimiz üzerinde oluşmuş durumda.

37

Test için birde yedek alalım. Oluşturduğumuz veritabanı üzerinde sağ tıklayarak “TaskàBack Up…” kısmına tıklayalım.

38

Ekranımızda yine kurulum sırasında belirlediğimiz alana yedek almak üzere otomatik olarak yol oluşmuş durumda. “OK” butonuna tıklayalım.

39

Yedekleme işlemi tamamlandı. “OK” ile bu ekrandan çıkalım.

40

Yedeğimizde belirlediğimiz alanda oluşmuş durumda.

41

SQL 2016 kurulumunu ideal şartlarda nasıl yapacağımız noktasında genel bilgiler vermeye çalıştım. Umarım yararlı olur. Bir başka makalemizde görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir