Windows Server 2016 Wsus -Bölüm 2 Yapılandırma

By | Kasım 17, 2016

İlk makalemizde Windows Server 2016 Kurulum işlemimizi yapmıştık. Bu makalemizde ise Wsus yapılandırmamızı gerçekleştireceğiz. Sözü fazla uzatmadan adımlarımıza başlayalım.

Konsol üzerinde düzenli bir yapı kurmak adına işletim sistemleri arasında bir düzenleme yapmanız takip ve düzen açısından iyi olacaktır. Bu nedenle update dağıtacağımız sistemleri gruplar şeklinde ayıralım. All Computer öğesi üzerinde sağ tıklayarak Add Computer Group…’a tıklayalım.

1

İlk aşamada ben Windows10 işletim sistemine update dağıtımı yapacağım için, Windows 10 işletim sistemlerinin güncellemesini alacak olan kullanıcıları toplamak adına Windows10 isminde bir grup oluşturuyorum. Grubumuza bir isim verip Add butonuna tıklayalım.

2

Bu aşamadan sonra örnek olması açısından Server 2016 sunucularımız için bir grup oluşturma adına All Computer öğesi üzerinde sağ tıklayarak Add Computer Group…’a tıklayalım.

3

Grubumuza bir isim verip Add butonuna tıklayalım.

4

Gruplarımızı tanımadık. Makalemizin ilk kısmındaki ekranları hatırlayacak olursak Microsoft firmasının neredeyse tüm sistemlerini Wsus üzerinden güncelleyeceğimizi söylemiştik. Bu nedenle catalog üzerinde bizi çok sayıda güncelleme karşılayacaktır. Gerek dağıtım sırasında gerekse bir yanlışlık yapmamamız açısından sadece dağıtımını yapacak olduğumuz update kataloglarını gruplamamızda yarar var.

Bu nedenle makalemize konu olan Windows 10 işletim sistemlerine güncelleme dağıtmak için, Windows 10 işletim sistemlerini kapsayan bir view filtresi oluşturalım. Updates menüsüne sağ tıkladıktan sonra açılan menüden New Update View…’e tıklayalım.

5

Açılan ekranımızdaki sihirbaz üzerinde filtreleme kriterimizi seçmemiz istenmektedir. Burada update türlerine, işletim sistemi türlerine gruplara zaman periyoduna ve wsus güncellemelerine göre filtreleme yapabiliriz. Biz Windows 10 işletim sistemine göre filtreleme yapacağımız için Updates are for a spesific product seçimini yapalım.

6

Bir üst ekranımızda bunulan Any Product linkine tıkladıktan sonra filtre oluşturacağımız işletim sistemini seçelim ve OK butonuna tıklayalım.

7

Filtremize bir isim verip OK ile işlemimizi tamamlayalım.

8

Aşağıdaki ekranımıza bakacak olursanız Windows 10 filtremiz, Windows 10 ve Server 2016 grubumuz oluşmuş durumda. Şimdi Windows 10 işletim sistemine ait güncellemeleri ortaya çıkartalım. Tabi bu güncellemelerin çıkması için senkronizasyon işleminin tamamlanması ve dolayısı ile biraz zaman ve sabır lazım. Wsus yaklaşık olarak bir iki gün içerisinde tamamen oturan bir roldür. Yapılandırır ve beklemeye başlarsınız. 1 numaralı adımda Filtremize tıkladığımızda ve 2 numaralı adımda Unapproved ve Any seçimlerini yapıp Refresh butonuna tıkladığımızda onaylanmamış Windows 10 güncellemelerimiz karşımıza çıkacaktır.

9

Ortam hazır, updateler dağıtılmak üzere hazır. Şimdi artık kullanıcılarımıza Wsus üzerinden update yapmaları için ayarlar yamamız gerekmekte. Bu ayarları merkezi olarak rahatça dağıtmak için GPO kullanacağız. Öncelikle Active Directory Users and Computer konsolunu açalım.

10

Yine burada düzenli bir yapı oluşturmamızda yarar var. Bu nedenle update ayarlarını dağıtacak olduğumuz Computerleri bir OU altında toplayalım. Konsol ağacının üstünde sağ tıklayarak NewàOrganizatiın Unit menüsüne tıklayalım.

11

OU için bir isim verip OK ile bu adımı bitirelim.

12

Computers kabı altında bir adet Windows 10 işletim sistemine sahip Computer öğemiz var. Wsus GPO ayarları computer bazında uygulanabilir olduğundan bu computer öğemizi yeni oluşturduğumuz Windows-10 OU’muza taşıyalım.

13

Computer öğesi üzerinde sağ tıklayarak çıkan menüden Move… menüsüne tıklayalım. Bu işlemi bu şekilde yapabildiğimiz gibi Mouse ile sürükle bırak yaparak yapmamız mümkün.

14

Move işleminin yapılacağı alanı yani yeni oluşturduğumuz Windows-10 OU kabını gösterip OK ile taşıma işini tamamlayalım.

15

Computer öğemiz bizim belirlediğimiz Windows-10 OU kabına taşınmış durumda.

16

Şimdi Windows-10 Ou kabında bulunan computer öğelerimize update sunucu ayarlarımızı basmamız gerekmekte. Bu nedenle Group Policy Managment konsolunu açalım. Windows-10 OU kabımıza sağ tıklayarak Create GPO in this domain, and Link it here… menüsüne tıklayalım.

17

Oluşturacak olduğumu GPO için bir isim belirleyip OK butonuna tıklayalım.

18

GPO öğemiz oluştu.

19

Bu aşamada GPO ayalarımızı yapabiliriz. GPO öğesine sağ tıklayıp Edit kısmına tıklayalım.

20

Açılan ekranımızda Computer ConfigurationàAdministrative TemplatesàWindows Companents altında yer alan Windows Update kabına gelelim. Burada çok sayıda policy ayarı bizi karşılamaktadır. Tabi bunlardan hangileri sizlere lazım olur ise ona göre ayar yapmanız gerekmektedir. Bize temel olarak 2 policy ayarı yetecektir. Bir tanesinden sistemlerimizin güncelleme ve raporlama yapacağı adresi belirtirken diğerinde güncelleme sunucusunu denetleme sıklığı ayarını yapacağız.

21

İlk olarak sistemlerimizin otomatik güncelleme ayarını yapmak için Configure Automatic Updates objesi üzerinde çift tıklayalım.

22

Öncelikle Enabled ile kuralımızı aktif edelim. İkinci adımda 4-Auto download and Schedule the install seçimini yapalım. Burada 5 opsiyon var ancak bizim için ideal seçim 4 olacaktır. Bu seçim ile otomatik olarak Wsus üzerinden indir ancak kurmak için zamanlamayı kullan demiş oluruz. Zamanlama müdahale etmemeniz durumunda resmimize göre 03:00 olacaktır. Bunu yapınıza göre planlamanız mümkün. Bu ayarımızı yapıp OK butonu ile tamamlayalım.

23

Şimdi ikinci kuralımızı yapılandıralım. Bu kuralımızda update ve raporlama sunucumuzu belirleyeceğiz. Bu nedenle Specify intranet Microsoft update service location objesine tıklayalım.

24

Öncelikle kuralımızı Enabled ile aktif edelim Set the intranet update service for detection updates: seçimi ile update sunucu adresimizi belirleyelim. Bizim sunucu adresimiz http://192.168.2.100:8530 şeklinde. Varsayılan ayarlara müdahale etmediyseniz 8530 portunu eklemelisiniz. Normalde rol kurulduğunda wsus üzerinde bu port otomatik olarak açılır ancak sizin ortamınızda farklı firewall yapınız varsa bu porta izin vermelisiniz. Set the intranet statistics server: kısmında ise raporlama sunucumuzu belirlememiz gerekir. Biz güncelleme ve raporlamayı aynı sunucu üzerinde yapacağımız için adresimizi http://192.168.2.100:8530  şeklinde belirliyoruz.

25

Bu ayarlardan sonra artık ayarlarımızı kullanıcılarımıza atamamız gerekmekte. Windows-10 kabı içerisinde yer alan RIZAS computer öğesine sahip olan kullanıcı bilgisayarımızda Gpupdate/ force komutu ile gpo ayarlarını hızlıca alalım. Bunu yapmamış olmamız durumunda kullanıcı yeniden login olduğunda veya belirlenen GPO çekme süresinde bu ayarı alır.

26

Evet ayarlarımızı yaptık. Şimdi kullanıcımıza dönelim 1 numaralı alanda güncelleme ekranımızı açtığımızda güncelleme olmadığı bilgisi verilmekte. 2 numaralı alanda ise “Microsoft Update güncelleştirmesini çevrimiçi denetleyin.” seçeneği yer almakta. Normalde bu seçenek çıkmaz. Wsus kullanan sistemlerde bu seçenek çıkar. Nedeni ise Wsus haricinde bize istememiz durumunda manuel olarak Microsoft sunucuları üzerinden güncelleme yapma imkanı vermesidir.

27

Biz ayarları aldık ama bazı durumlarda sorun yaşanabilir. Ayarları alıp almadığımızı tam olarak anlamak için Rsop.msc öğesini yönetici olacak çalıştıralım. Rsop.msc alınan gpo ayarlarını gösteren bir araçtır.

28

Gerekli olan ayarları almış durumdayız. 2 adet kural uygulamıştık bu kurallar Windows Update kabı altında kullanıcımıza yansımış durumda.

29

Bu ayarları alan kullanıcı Wsus üzerinden güncelleme talebinde bulunması halinde Unassigned Computer grubu altına dolayısı ile All Computer grubu altına gelecektir. All Computer seçiminden sonra Refesh butonuna tıklayalım.

30

Şu anda kullanıcımıza ait sistem Wsus konsoluna düştü. Sarı dikkat işareti ile güncel olmadığı görünmekte.

31

Wsus ayarını alan sistemler ilk olarak Unassigned Computer grubuna düşer. Burada düzenli bir yapıyı sağlamak istediğimizi makalemizin başında belirtmiştik. Bu nedenle bu kullanıcı öğesi üzerinde sağ tıklayarak Change Membership… linkini tıklayalım.

32

İki adet grup tanımlaması yapmıştık. Windows10 olan grubumuzu seçerek OK butonuna tıklayalım.33

Şu anda sistemimiz gerekli grup altında yerini aldı.

34

Makale başında bir filtre oluşturmuştuk. Filtremize tıkladıktan sonra ikinci adımda Unapproved ve Any seçimini yapalım. Bu onaylanmamış tüm güncellemeleri getir anlamına gelmektedir. Refresh butonumuza tıkladığımızda dağıtılmamış Windows 10 işletim sistemine ait olan güncellemeler karşımıza gelmekte.

35

Güncellemelerimiz üzerinde sağ tıklatıp Approve… linkine tıklayalım.

40

Karşımıza güncellemelerin hangi gruba yapılacağını belirleyeceğimiz ekran gelmekte. Biz Windows 10 grubu altındaki sistemlerimize Windows 10 güncellemelerimizi dağıtacağımız için Windows10 grubuna tıklıyor ve sonrasında Approved for Install yapıyoruz.

36

Güncellemelerimiz başarı ile dağıtım için hazırlandı. Close ile ekranımızdan çıkalım.

38

Güncellemeler şu an Mcirosoft üzerinden download edilip dağıtıma hazırlanıyor.

39

Belirli zaman sonrasında kullanıcımızın ayarlı olan 03:00 saatini beklemeden Güncelleştirmeleri denetle butonuna tıklayarak işlemi manuel yapalım.

41

Şu anda sistemimiz inen güncelleştirmeleri buldu. İndirip yükleme aşamasına geçti.

42

Bu güncelleştirmelerimiz yüklendikten sonra durum güncelleştirme geçmişine aşağıdaki gibi yansıyacaktır.

43

Tüm güncellemeler indirilip kurulduğunda ise sistem tamamen güncel hale gelecektir. Bu kısmında fazla acele etmeden birkaç gün Wsus’un kendine gelmesini beklememizde yarar var.

44

Tüm güncellemelere yüklendikten sonra konsol üzerinde sistemlerimiz yeşil check işaretine sahip olacaktır. Buraya kadar olan işlemlerde biz manuel müdahale etmemiş olsak, kullanıcı önce zamanı geldiğinde GPO ayarını alacak, Sonrasında zamanı gelince Wsus üzerinden güncellemeleri denetleyecektir. Bundan sonraki adımda yine otomatik güncelleme dağıtma imkanımız var ama ben güncellemelerin Approve edilme kısmının manuel olarak yapılmasından yanayım. Ayrıca güncellemeleri birkaç gün geriden yüklerseniz yararlı olabilir. Bazen güncellemelerde sorun olup geri çekme gibi durumlar yaşanabiliyor.

45

Gerekli güncellemeler sağlandıktan sonra konsol üzerinde bilgisayar sayımız ve güncelleme durumlarına göre grafiklerimiz şekillenecektir.

Yeşil: Tüm güncellemeler alınmış her şey yolunda anlamına gelir.

Sarı: Yüklenecek eksik güncellemeler var demektir.

Kırmızı: Yüklemeler sırasında bazı güncellemelerin hata verdiği anlamını ifade eder.

46

Genel olarak konsol üzerinde yapılması gereken adımlarımızı inceledik. Bundan sonraki aşamada ise konsol üzerinde geri kalan menülere kabaca göz gezdirelim.

Synchronizations: Bu kısımda Wsus sunucumuzun Microsoft sunucuları ile olan iletişimlerinin senkronizasyon durumlarının bilgisi verilir.

47

Options ekranında ilk makalemizde rol kurulumu sonrasında Wsus yapılandırma sihirbazında yaptığımız ayarları değiştirme ve görme imkanına sahip durumdayız. Burada ek olarak E-Mail Notifications kısmını inceleyelim.

48

Burada mail gönderici ve alıcı adreslerini belirleyerek günlük senkronizasyon ve update durumları ile ilgili olarak mail bildirimi almamızı sağlayabiliriz. Yollanacak mail için zaman ve dil seçimi yaparak gelen maili rahat yorumlama imkanına sahibiz.

49

Tabi yukarıdaki ekranımızda belirttiğimiz adreslerin mail alabilmesi için Bir SMTP tanımlaması yapabiliriz. Ortamınızda bir mail sunucunuz varsa, smtp olarak kullanabileceğiniz bir adres varsa gerekli smtp bilgisini burada tanımlayabilirsiniz.

50

Genel olarak Wsus konusunda 2 bölümden oluşan makaleler ile bilgi vermeye çalıştım. Ortamda ağımıza bağlı olan domainde olmayan sistemlerimiz var ise bunlara yine Wsus üzerinden güncelleme dağıtma imkanına sahibiz.

Bu işlem için Workgroup olarak çalışan sistemlerimiz üzerinde bulunan local policy özelliğini kullanabiliriz. Bunun için yine local policy aracı olan gpedit.msc aracını kullanmamız gerekir.

51

Yine aynı ayar konsolumuz gelecektir. Burada yukarıdaki GPO üzerindeki ayarları uygulayarak Workgroup sistemlerin güncelleme almasını sağlayabiliriz.

52

Yukarıdaki durum haricinde kullanıcılar bazen güncelleme çekmeyebilir veya manuel tetiklememiz yapmamız gerekebilir. Bu durumda aşağıdaki komutu kullanmamız gerekir.

Wuauclt /detectnow

53

Bazı durumlarda güncelleme alan kullanıcı durumu konsola yansımaz. Alınan güncelleme sayıları veya tüm güncelleme alması durumunda yeşil ikona dönüşüm olmayabilir. Bu durumda aşağıdaki komutu çalıştırmamız gerekir.

Wuauclt /reportnow

54

Bu makalemizin de sonuna geldik. Bir başka makalemizde buluşmak dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir