ESET Remote Administrator – Bölüm3 ERA Üzerinden Antivirus Programı Dağıtımı

By | Kasım 12, 2016

Era kurulumunu yapıp ajan dağıtımı yaptıktan sonra, bu makalemizde sıra ajan kurulu olan sistemlere antivirus dağıtımı yapmaya geldi. Adımlarımıza başlayalım. Konsol ve menüler esnek olduğundan birden fazla metotla kurulum adımlarını gerçekleştirmemiz mümkün. Biz iki farklı sisteme iki farklı metot kullanarak dağıtım yapacağız. Öncelikle Domain Controller sunucumuza kurulum yapalım. Dağıtım yapacak olduğumuz diğer sistemimiz Windows 10 kullanıcı işletim sistemi olduğundan kullanıcımıza farklı ürün dağıtımı yapacağız. Eset firmasının File Server, Exchange Server ve Client sistemler için birbirinden farklı ürünleri bulunmakta.

1

Kullanıcı sistemimizde aşağıda görüldüğü gibi KULLANICILAR kabında bulunmakta.

2

İlk kurulumu DC sistemimize yapacağız DC üzerinde tıklayarak açılan ekranda +New Task… linkine tıklayalım.

3

BASİC başlığında ilk adımda Task’ımıza bir isim verelim. 2 numaralı alanda ise task tarafından yapılacak olan işlemi seçelim.

4

Biz Antivirus kurulumu yapacağımız için Software Install görevini seçmeliyiz.

5

Görevimiz seçili duruma geldi.

6

TARGETS adımında Doğrudan DC sistemimize sağ tıklayıp task ataması yaptığımız için Target alanında DC cihazımız görünmekte.

7

SETTİNGS ekranında birinci adımında sözleşmeyi kabul edip, ikinci adımda kurulacak olan ürün için lisans seçimi yapmamız gerekmekte. <CHOOSE ESET LİCENSE> linkine tıklayalım.

8

Açılan ekranımızda tanımlanmış olan lisansı seçip OK butonuna tıklayalım.

9

Bir sonraki adımımızda DC sistemine kurulacak olan ürünü seçmemiz gerekmekte. Bu nedenle <CHOOSE PACKAGE> linkine tıklayalım.

10

Açılan ekranımızda bizi lisansımızın içeriğine göre birçok ürün karşılamakta. Yanlış bir ürün seçmemiz durumunda uyumsuz olan sisteme ürün kurulumu yapılamayacağından task başarısızlık ile sonuçlanır ancak sorunlu bir işlemin başlamasına izin vermez.

Biz doğru seçim yapabilmek için ADD FİLTER butonuna tıklayarak birkaç filtre ekleyelim ve ekrandaki ürün sayısını azaltalım.

11

Öncelikle biz Windows ürün kullandığımız için OS Type filtresi ile ürün ekranındaki diğer ürünlerin gözükmesini engelleyeceğim.

12

Şu anda Windows ürünleri haricinde ürün kalmadı. Bir filtre daha ekleyerek ekranımızı biraz daha sadeleştirelim. Tekrardan ADD FİLTER butonuna tıklayalım.

13

Şimdide Language filtresini ekleyerek OK butonuna tıklayalım.

14

Turkish seçimi ile lisansımızda bulunan Son kullanıcı ve Sunucu lisans ürünlerimizin görünmesini sağladık. Biz ürünümüzü seçiyoruz.

15

Alanları biraz genişletip yine de yanlış ürünü seçmediğimize emin olalım. Biz sunucu üzerine kurulum yapacağımız için Eset Security ailesinden Eset File Security for Microsoft Windows Server ürününü seçiyoruz. Ürünümüzü seçtikten sonra OK butonuna tıklayalım.

16

Kurulacak olan ürüne ait paket seçimini tamamladık. FİNİSH ile DC sistemimize Eset File Security for Microsoft Windows Server ürün kurulumunu başlatalım.

17

FİNİSH butonundan sonra sistem bizi tekrardan ilk başladığımız ekrana getirdi.

18

Biz TASK durumunu görmek için Admin butonuna sonrasında Client Task, Software İnstall linkine tıklayalım. Task’ımızı görebilir duruma geldik.

19

Task detaylarını görebilmek için task üzerine tıklayalım açılan menüden Details… linkine tıklayalım.

20

Açılan ekranımızda Task detaylarında görevin başladığı görünmekte.

21

Tekrar bir önceki ekranımızda gelip detay ekranından çıkıp taşkın genel durumunu izleyelim. Mavi olması Runing duruma geldiğini göstermekte. Task sorunsuz başlamış demektir.

22

Network ve cihaz hızına göre 5-10 dakika arasında kurulum otomatik olarak tamamlanacaktır. Kullanıcı tarafımıza kurulum ekranı yansımış durumda. Kurulum tamamlandı. Kurulum sonrası sistemlere kurulan ürünler otomatik olarak aktive edilir aktivasyon sonrasında otomatik olarak güncellenir ve son adım olarak ise ilk sistem taraması yapılır. Ben bir aksilik olma durumuna karşın aktivasyon işlemini bir kereye mahsus manuel olarak yapacağım.

23

Task başarılı tamamlandığı için konsol üzerindeki durum aşağıdaki gibi. Dilerseniz Task’ı silebilirsiniz.

24

DC sistemine kurulan ürünümüz aktive olmadığından ve güncellenmediğinden konsol üzerinde cihazımızın durumu kırmızı ve uyarılarla dolu durumda.

25

Yukarıda bahsettiğimiz gibi manuel olarak aktivasyon işlemi yapacağız. Cihazımız üzerinde tıklayarak New Task… linkine tıklayalım.

26

BASİC ekranında Task’ımıza bir isim verelim. Aktivasyon işlemi yapacağımız için TASK olarak Product Activation seçimini yapalım.

27

TARGET kısmında biz doğrudan DC cihazımızı seçtiğimiz için bu cihazımız bulunmakta.  SETTİNGS ekranında <CHOSE ESET LİCENSE> linkine tıklayarak lisans seçimi yapalım.

28

Lisansımızı seçip OK butonuna tıklayalım.

29

Lisansımızı seçtikten sonra FİNİSH ile task’ı başlatalım.

30

Task durumunu görmek için yine Admin Butonuna ve sonrasında Policies, Product Activation linklerine tıklayalım taskımızın durumunu buradan takip edebiliriz.

31

Task başarı ile tamamlandı. Dilerseniz silebilir veya düzenleyip target değişimi yaparak farklı cihazları aktive edebilirsiniz.

32

Aktivasyon tamamlandı. Otomatik güncelleme başladı. Sistem kendisini ESET üzerinden güncelleme adımına başladı. Bundan sonraki güncelleme adımlarında diğer cihazlarımız güncelleme adımlarını ERA sunucumuz üzerinden yapacak, ERA sunucumuz cache ve Proxy görevi görecektir. Bu sebepten dolayı network ve internet trafiğimiz yorulmayacaktır.

33

Güncellenmiş veri tabanından sonra otomatik tarama işlemi başladı.

34

Sistemimiz güncellendi.

35

Birkaç açık nokta ve tamamlanması gereken adım olduğundan antivirus yazılımımız kırmızı ve uyarı durumunda normalde yetkili bir kullanıcı olarak bu durumlara müdahale edebilir ve Mouse ile düzeltebilirim ancak ben ortamımızda çok sistem olduğunu düşünerek ve örnek olması açısından bu kısmı policy makalemize bırakıyorum.

36

Şimdi ise farklı bir metot ile kullanıcımıza antivirus dağıtımı yapalım.

37

Kullanıcı üzerinde tıklayıp açılan ekrandan ürün kurulum TASK’ı oluşturabiliriz ancak bu metodu ajan kurulumu sırasında öğrendiğimizi düşünerek farklı bir metot uygulayacağım.

38

Admin menüsü altında yer alan Client Task, Software İnstall yukarıdaki metot ile sonuç olarak aynı kapıya çıkmakta. Bu nedenle biz diğer metodumuzu kullanalım J

39

Kurulum yapılacak sistem üzerine tıklayarak açılan menüden Details… linkine tıklayalım.

40

Açılan ekranımızda İnstallation butonuna tıklayalım ve sağ altta yer alan TASK butonuna tıklayalım.

41

+New Task linkine tıklayalım.

42

Yine BASİC ekranında task’ımıza bir isim verip TASK olarak Software İnstall seçimini yapalım.

43

TARGET ekranımızda yine doğrudan sistemimize yönelik görev ataması yaptığımızdan görev ataması yapılan kullanıcı bilgisayarımıza ait sistem görünmektedir.

44

Bir sonraki adımımızda ürünümüzü seçelim. Client sisteme kurulup yapacak olduğumuz için doğru ürünü seçtiğimize emin olalım. 32 ve 64 bit ayrımı yok sistem gerekli versiyonu kendisi algılayıp ona göre bir kurulum yapılandırması başlatmaktadır. Seçimimizden sonra OK butonuna tıklayalım.

45

Lisans seçimini yapıp sözleşmeyi onayladıktan sonra FİNİSH ile dağıtım adımını başlatalım.

46

TASK durumunu izlemek için yine Admin butonu altında yer alan Client Task,Software İnstall linklerine tıklayalım.

47

TASK detayına girebilmek için task üzerine tıklayarak açılan ekrandan Details… linkine tıklayalım.

48

Task Runing konumuna geçti.

49

Task durumu mavi renge ulaştı işler yolunda.

50

Kullanıcı bilgisayarında işlemler başlamış durumda.

51

Task başarı ile tamamlandı.

52

Otomatik olarak kullanıcı sisteme kurulan antivirus aktive edildi ve güncelleme işlemi başladı. Bu güncelleme ERA konsol üzerinden yapıldığı için hızlı olacaktır.

53

Güncelleme tamamlandı ve Sistem yeşil ve en yüksek düzeyde koruma durumuna geçti.

54

Konsol üzerinde kullanıcıya ait sistem üzerindeki hata belirtici renkler kalktı ve Status ekranı yeşil çentik durumuna geçti.

55

Bu makalemizde server ve kullanıcı sistemlere uzaktan ajan yardımıyla antivirüs ürünlerini yüklemeyi ele aldık. Bir sonraki makalemizde Policy adımlarını ele alıyor olacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir