ESET Remote Administrator – Bölüm 6 Networke Olmayan Bilgisayarlarda Kurulum Aktivasyon ve Güncelleme

By | Kasım 12, 2016

Bu makalemizden önceki 5 adet makalemizden oluşan serimizde ERA konsol kurulumu, Agent dağıtımı, Antivirus dağıtımı, Policy uygulama ve Cihaz yönetimi gibi adımları ele aldık. Bu makalemizde ise ağa bağlı olmayan cihazlarımızın aktivasyonu ve güncellenmesini ele alıyor olacağız. Şirket ortamlarında mutlaka ağa bağlı olmayıp belirli cihazlara bağlı olarak veya yalnız başına çalışmak zorunda çalışmak zorunda olan cihazlarınız olabilir. Bu cihazların yine aktive edilip güncel olması gerekmektedir. Bunları manuel olarak aktive edip güncellememiz gerekmekte. Bu nedenle sözü fazla uzatmadan adımlarımıza başlayalım.

Öncelikle manuel kurulum için lisansımız kapsamında gerekli antivirus yazılımını indirelim. İndirme için https://www.eset.com/tr/download/business/detail/family/150/#offline,461,TRK,,, bu linki kullanabilirsiniz.

1

İndirdikten sonra klasik adımlar ile kurulumları yapalım.

2

3

4

5

6

7

Eset firmasının ürünleri artık online lisans yönetim ekranından takip edilebilmektedir. Burada lisansların durumunu görebilme, etkinleştirme tarihi etkinleştirme durumu, kullanılan lisans sayısı, lisansın son kullanım tarihi, çevrimdışı lisans oluşturma, lisans iptal etme gibi adımları bu konsoldan sağlama imkanına sahibiz.

Konsola erişim için https://ela.eset.com/ bu linki kullanmak durumundayız. Bizi sonrasında aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacaktır. Buraya erişim için ürün alım sonrasında ESET firması tarafından bize mail ile gelen lisans bilgilerini girmemiz gerekmektedir. Bilgilerimizi girelim ve LİSANSI YÖNET butonuna tıklayalım.

8

Açılan ekranımızda lisans parolamızı girelim ve KİMLİĞİ DOĞRULAYIN butonuna tıklayalım.

9

Açılan ekranımızda yukarıda bahsetmiş olduğumuz detaylar listelenmektedir.

10

ERA konsol üzerinden aktive edilmiş sistemlerimize ait bilgileri görebiliyoruz.

11

Şu anda 6 lisansın 2’si kullanılmakta. Çevrimdışı lisans oluşturmak için aşağıdaki yeşil alanda gözüken ikona tıklayalım.

12

Açılan ekranımızda LİSANS DOSYASI EKLE butonuna tıklayalım.

13

Lisans ataması yapılacak ve ağa bağlı olmayan cihazlarımız için bilgileri girelim. Öncelikle 1 numaralı alımda lisans ataması yapılacak olan ürünü seçelim. 2 numaralı adımda Lisans atanacak offline bilgisayar sayımızı belirleyelim.3 numaralı adımda bu lisans dosyamıza bir isim verelim. Son olarak 4 numaralı adımda lisans dosyası içerisine kullanıcı adı parola gömme işlemini yapalım. Normalde bunu yapmaya gerek yok ancak cihaz mobil hale gelir ve internete çıkarsa bizim manuel güncellememize gerek kalamadan kullanıcı adı parola sayesinde güncelleme alır.

OLUŞTUR ile lisans dosyamızı oluşturalım.

14

Dosyamız oluştu resimde görüldüğü gibi çevrimdışı lisans sayımız 1 oldu.

15

Mevcut çevrimdışı lisansı seçerek KARŞIDAN YÜKLE butonuna tıklayalım.

16

Dosyamızı indirelim ve çevrimdışı olup aktive edilecek olan bilgisayara aktaralım. Sonrasında antivirus yazılımımızı açarak Çevrimdışı Lisans linkine tıklayalım. Normalde cihaz internete çıkıyor olsa ürün anahtarı girerek soldaki alandan etkinleştirme yapılabilirdi.

17

Dosyamızın yolunu gösterelim ve butonuna tıklayalım.

18

Lisansımız sorunsuzca aktive edildi.

19

Şu anda Yardım ve destek kısmından lisans bilgilerimizi görebilmekteyiz.

20

Ürünümüz lisanslanınca hemen güncellenmek istiyor ancak internete veya ERA konsola bağlı olmadığı için bu işlem gerçekleşemez. Bu nedenle güncelleme işlemini belirli periyotlarda manuel yapıyor olmamız lazım. Bu nedenle bize güncel virüs imzaları lazım. Bu nedenle konsol üzerinden bu imzaların oluşmasını sağlayıp Flash bellek ile ağa bağlı olmayan bilgisayara aktarıp güncelleme işlemini sağlayabiliriz. Eset ürünlerinde bu özellik MIRROR yani YANSITMA olarak geçmektedir. Biz MIRROR özelliğini aktif edeceğiz.

21

Offline lisans bilgisi ERA konsol ile ESET ELA konsolu iletişim kurup senkronizasyon yaptığından dolayı ERA konsolumuza yansıdı.

22

Bu işlemi POLICY üzerinden yapmamız gerekecek. Ortamımızda uygun olan bir sistemimizi MIRROR olarak yapılandırmamız gerekmekte. Burada oluşan virüs imzalarını ağa bağlı olmayan bilgisayara taşıyarak o bilgisayarında güncellenmesini sağlayabiliriz. Admin butonuna tıklayalım açılan ekrandan Policies linkine tıklayalım ve NEW POLICY butonuna tıklayalım.

23

BASIC alanında policy için bir isim verelim.

24

Uygun ürünü seçtikten sonra alt kısımda policy ayarları belirdi. Burada UPDATE ana başlığı altında MİRROR başlığına gelelim.

25

Öncelikle Virus imzalarının kopyasının yansıtılacağı alanı belirleyelim. Ben bu işlem için policy uygulanacak olan sistemdeki cihazın C: diski altında MANUEL-GUNCELLEME isimli bir klasör oluşturuyorum.

26

Bu yolu 1 numaralı adımda Mirror özelliğini aktif ederek 2 numaralı adımdaki Folder to store mirrored files alanına girelim. Policy ayarını tamamlamak için FİNİSH butonuna tıklayalım.

27

Policy gerekli ürün kabı altında oluştu. Clients tabına gelip ASSIGN CLIENT(S) butonuna tıklayarak policy kuralını uygulayacağımız sistemi seçelim.

28

Policy’nin uygulanacak olduğu sistemimizi seçelim ve OK ile adımımızı tamamlayalım.

29

Policy uygulanmış olan sistemimiz üzerinde antivirus ayarlarına baktığımızda agent aracılığı ile kuralın buraya yansıdığını görebilmekteyiz.

30

Virus imza kopyasının oluşması için policy uygulanan sistemin güncellenmesini bir kez tetiklememiz gerekmekte.

31

Güncelleme tamamlandığında virüs imzalarımızın bir kopyası ilgili klasöre geldi. Policy alan sistem her güncelleme aldığında burada yer alan virüs imzaları da güncellenecektir.

32

Bu dosyaları aşağıda olduğu gibi çevrimdışı bilgisayarımıza kopyalıyorum. Dilerseniz bu işi kopyalama metodu ile değil usb bellek üzerinden de yapabilirsiniz.

33

Ağa bağlı olmayan cihaz üzerinde antivirus ayarlarına girelim.

34

Güncelleme ana başlığı alında yer alan Temel alt başlığında yer alan Otomatik güncellemeleri aç seçimini pasif edelim.

35

Pasif ettikten sonra Güncelleme sunucusu alanı değiştirilebilir duruma geldi.

36

Güncelleme Sunucusu alanına mirror sunucudan taşıdığımız virüs imza tabanının yolunu gösterelim.

37

Bu ayarımızdan sonra otomatik olarak güncelleme işlemi başladı. Ayrıca bir üst ekranda Çıkabilir medyadan güncelle seçeneği otomatik olduğundan bir Flash Bellek içerisine ana dizine virüs imza dosyalarını kopyalarsanız güncelleme işlemi yine yapılacaktır.

38

Güncelleme işlemimiz başarı ile tamamlandı.

39

Genel olarak ERA mimarisinin tamamını 6 makalede anlatmaya çalıştım. Şirket ortamlarında yararlı olabilecek bilgiler verdiğimi düşünüyorum. Bir makalemde ise genel hatları ile ERA konsol üzerindeki genel özelliklerden bahsediyor olacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir