Windows Server 2016 Windows Server Backup ile Hyper-v, CSV Yedekleme ve Yedekten Dönme

By | Ekim 25, 2016

Sistem yöneticileri görev aldığı organizasyonda ilk planda kullanılacak yapıyı tasarlar, kurgular ve bu bu kurgulanan yapıyı hayata geçirir. Hayata geçirilen bu yapı sağlıklı olarak çalışmaya başladıktan sonra artık sistemin bakım ve yedeklenme aşamasına geçilir. Neticede çalışan bir yapı beklenmedik bir anda zarar görebilir, bilerek veya yanlışlıkla sistemi kullanan kişi veya kullanıcılar verileri silebilir. Bu gibi olmasını istemediğimiz durumlarda ilk aklımıza gelen yedekten geri dönmektir. Bunun için yapının büyüklüğüne göre uygun bir yedekleme yazılımı seçmeli ve sistemimizi bu yedekleme yazılımı ile yedeklemeliyiz.

Büyük yapılardan sonra orta ölçekli veya ufak yapılarda aşağıdaki gibi direk Windows Server İşletim sistemlerinde bulunan Nt Backup veya Windows Server Backup özelliğini kullanabilirsiniz. Yine geniş kaynağımıza aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yukarıda büyük işletme ve kobi ayrımı yaptık. Burada asıl baz alınması gereken kobi veya işletmenin büyüklüğü değil ortamda bulunan BT yapısının büyüklüğüdür. Çok büyük bir yapıda BT yapısı ufak olabilir buna göre yedekleme yazılımı seçimi yapmakta yarar vardır.

Yedekleme dosya, imaj, sanal platform, mail server gibi birçok farklı amaç için kullanılabilir. Bu nedenle bu yedekleyeceğiniz yapı için en uygun yazılımı seçmeniz gerekmektedir. Şimdi makalemizin asıl konusuna gelelim. Makalemizde Windows Server 2016 işletim sistemindeki backup özelliğini ele alacağız.

Şimdi ufakça makalemize giriş yapalım. Elimizde Windows Server 2016 üzerinde yapılandırılmış Hyper-v rolü kurulmuş bir fiziksel makine var. Bu fiziksel makine üzerinde 1 adet sanal makinemiz var. Windows 10 işletim sistemi olan sanal makineyi açık ve çalışıyorken yedekleyeceğiz. Öncelikle aşağıdaki resimde göründüğü gibi sanal ortamımıza göz atalım.

1

Şu anda sanal makinemiz açık bu duruma göz atalım.

2

Windows Server Backup’u çalıştıralım.

3

Yedekleme işlemini başlatmak için “Backup Once..” linkine tıklayalım.

4

Biz zamanlanmış bir yedekleme işlemi yapmayacağımız için “Different options” seçimini yaparak “Next” ile ilerleyelim.

5

Sadece Hyper-v makinelerini yedekleyeceğimiz Full yedek alamayacağımız için “Custom” seçimini yapalım ve “Next” ile ilerleyelim.

6

Bu ekranımızda “Add Items” butonumuza tıklayalım.

7

Yedekleme yapacak olduğumuz “Windows-TEst” isimli sanal makinemizi ve Host companent bileşenlerini seçerek “OK” butonuna tıklayalım. Bu arada sanal makinemizin yanındaki (online) ibaresi açık olduğunu göstermekte.

8

Seçimimiz gerçekleşti. “OK” butonuna tıklayalım.

9

Seçtiğimiz öğeler ekranımıza eklendi. “Next” ile bir sonraki ekrana ilerleyelim.

10

Ben yedekleme işlemini localde bir diske yapacağım için “Local Drives” seçimini yapıyorum. Yedekleme için Networkta yetkili bir paylaşım, storage, nas, type gibi farklı ortamlar kullanabilirsiniz.

11

Yedekleme yapılacak olan diskimizde gerekli boş alanı gördükten sonra seçimimizi yapıp “Next” ile ilerleyelim.

12

Artık işlem başlamaya hazır. “Backup” butonuna tıklayalım.

13

Yedekleme işlemimiz şu anda başladı.

14

Yedekleme yapılırken sanal makinamız açık ve çalışır durumda.

15

Yedekleme işlemi başarı ile tamamlandı. “Close” ile çıkış yapalım.

16

Yedekleme işleminin başarı ile tamamlandığını log üzerinde görebiliriz.

17

Şimdi geri dönüş testimizi yapabilmek için sanal makinamızı önce “Turn Off…” ile kapatalım.

18

Şimdi “Delete” ile sanal makinamızı silelim.

19

Karşımıza çıkan mesaj ekranındaki soruya “Delete” butonuna tıklayarak onay verelim.

20

Sanal makinamız silindi.

21

Şimdi yedekten geri dönüş yapabilmek için “Recover” butonumuza tıklayalım.

22

Geri Dönecek olduğumuz yedek fiziksel bilgisayarımızın bir diskinde olduğu için “This Server” seçeneğini seçerek “NEXT…“ ile ilerleyelim. Yedeğimiz ağ üzerinde veya farklı bir ortamda olsaydı “A Backup stored on another location” seçeneğiniz seçmemiz gerekecekti.

23

Yedeğimizi seçelim. Birden fazla yedek olsa burada farklı zamanlara ait yedekler gözükecekti. Seçimimizi yapıp “Next” ile ilerleyelim.

24

Burada volume ve file bazlı geri dönüşte yapabiliriz. Biz Hyper-v yedeklemesi yaptığımız ve geri döneceğimiz için “Hyper-v” seçeneğini seçim “Next” ile ilerliyoruz.

25

Geri dönülecek makinemizi ve companentleri seçip “Next” ile ilerleyelim.

26

Yedeğimizi farklı lokasyona dönebilir veya bir kopyasını alabiliriz. Biz orijinal lokasyona döneceğimiz için “Recover to orginal location” seçimini yaparak “Next” ile ilerleyelim.

27

Yedekten geri dönme işlemi için “Recover” butonuna tıklayalım.

28

Yedekten geri dönüş işlemi başladı.

29

Geri dönüş işlemi başarı ile tamamlandı. “Close” ile çıkış yapalım.

30

Loglarımıza baktığımızda geri dönüş işleminin sorunsuz olduğunu görebilmekteyiz.

31

Sanal makinemizi konsol üzerinden silmiştik. Yedekten geri dönüş işlemi sonrasında konsola sorunsuzca eklendi.

32

Sanal makinemizi açtığımızda sorunsuz olarak çalıştığını görebilmekteyiz.

33

Windows Server 2016 server işletim sistemi üzerinde çalışan sanal makinenin yedeğini alabildiğimiz gibi üzerinde snapshot olan sanal makinenin yedeğini de alabiliriz.

Ayrıca CSV alanında yani cluster ortamındaki sanal makinalarımızı da sorunsuz yedekleme imkanına sahibiz. Bu makinalarımızı yine çalışırken yedeklemek mümkün. Bunun için iki koşul var.

1-Sanal makinaları Hyper-v rol özelliği üzerinden değil aşağıdaki gibi tutuldukları klasörleri seçerek yedekleyebiliriz.

2-CSV üzerinde bulunan sanal makine hangi host üzerinde ise yedekleme işlemini o host üzerinde kurulu olan Windows Server Backup özelliği ile yedeklememiz gerekmektedir.

34

Bir başka makalede görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir