Ofis 365 Cogmotive ile Bulut Ortamlı Raporlama

By | Temmuz 26, 2016

Bundan yaklaşık olarak 3.5 yıl önce hayatımıza Ofis 365 girdi ve tam anlamıyla mail ortamında hayatımızı değiştirdi. Exchange en gelişmiş mail sunucusu olmasına rağmen yönetimi ve desteği bir hayli gayret gerektiriyordu. Taam anlamıyla Microsoft ürünleri arasında en komplex ürünlerden biri denilebilir. Microsoft bu hizmeti bulu üzerinde vermeye başladı ve günümüzde milyonlara varan kullanıcı sayısına hizmet vermeye başladı.

Ürün üzerinde bir çok raporlama yapılabiliyor. Powershell ile çok farklı raporlar çekilebiliyor. http://www.cozumpark.com/blogs/cloud_computing/archive/2014/05/04/ofis-365-uzerinde-gelismis-raporlama.aspx daha önce bu makalemde yer alan tool ile çok farklı ve gelişmiş raporları alabiliyorduk. Bu makalemizde ise Cogmotive firmasının bulut ürünün ele alıyor olacağız. Öncelikle ürün nasıl yapılandırılır ve sonrasında ise ne gibi raporlar sunar inceleyelim.

https://www.cogmotive.com/ sayfasına girdikten sonra Products linki altında yer alan Office 365 Reports Linkine tıklayalım. Sayfa üzerinde dikkat ederseniz ürün ile ilgili olarak bilgi ve video yer almaktadır.

Bizi karşılayan kayıt ekranında gerekli bilgileri girerek cogmotive sistemine üyeliğimizi gerçekleştirelim. Bilgilerimizi girdikten sonra Create Account butonuna tıklayalım.

1

Sözleşmeyi kabul edip Continue butonuna tıklayarak sonraki adıma ilerleyelim.

2

Burada bizden raporlama ürününü seçmemiz istenmektedir. Biz trial olarak iki ürünü de seçebiliriz ki öyle yapıyoruz. Sonrasında Trial these products butonuna tıklayalım.

3

Cogmotive kendi kullanımı için bir sistem hesabı açmak istemektedir. Hesabı yapılandırma adımından sonra raporlar çekebilmektedir. Bize sunulan seçeneklerde bu işlemleri biz manuel olarak yapabilmekteyiz veya cogmotive bu işlemi kendisi otomatik olarak yapabilmekte. Bu nedenle Continue with Automatic Setup butonuna tıklayalım.

4

İşlemleri gerçekleştirebilmek adına bizden Ofis 365 domaini, Domain Admin Kullanıcı adı ve parola bilgisini istemektedir. Bu bilgileri girdikten sonra otomatik yapılandırmanın başlaması için Continue butonuna tıklayalım.

5

Kurulum işlemleri başladı. Yönetim ekranına bağlanmak için Continue to your reports butonuna tıklayalım.

6

Yönetim konsolunda raporlama işlemlerini başlatabilmemiz adına bazı işlemler başlatıldı. Bunları sağ tarafta yer alan sarı ile işaretlenmiş olan alanda görebilirsiniz. Buradaki adımların hepsini başarı ile tamamlaması durumunda rapor çekebilir duruma geleceğiz.

7

Yapılandırma sırasında bir uyarı aldık. Problem çözme noktasında aşağıdaki adımlar bize yardımcı olacaktır ancak problemin tam olarak ne olduğunu ve ne yapmamız gerektiğini anlamak için Troubleshoot linkine tıklamamız yeterlidir. Zaten yetki ile ilgili bir uyarı olduğu özette belli olmaktadır.

8

Hatanın detayı noktasında aşağıdaki işlemleri yapmamız istenmekte. Burada Powershell komutları da verilmiş durumda. Gerekli hesap oluşturulduğundan biz yetkisel olarak Ofis 365 üzerinde bazı adımları kontrol etmek durumundayız.

9

Servis hesabının üzerinde tıklatalım.

10

Roller kısmında Düzenle butonuna tıklayalım.

11

Burada özelleştirilmiş yönetici yaparak sadece Service Support Administrator yetkisi verebiliriz ben Genel Yönetici seçimini yaparak Kaydet butonuna tıklıyorum.

12

Bu işlemden sonra Genel yapılandırma tekrar çalışacak ve tüm işlemleri başarı ile tamamlayacaktır. Başarı ile tamamlanmasından sonra aşağıdaki gibi bir dashboard ekranı sizi karşılayacaktır.

13

Programın arayüzü ve verebildiği raporlar net olarak görülebilmektedir. Buna karşın birkaç ayarı inceleyebiliriz. Öncelikle Çark işaretine tıklayarak açılan ekrandan Profile & Settings linkine tıklayalım.

14

Açılan Your Account tabında kullanıcı ile ilgili olarak düzenlemeler yapabilir hatta 2 li kimlik doğrulama metodunu bile devreye alabiliriz.

15

Office 365 Setting kısmında Ofis 365 hesabımıza bağlanıp rapor çeken servis hesabı ile ilgili olarak düzenlemeler yapabiliriz.

16

Billing and Account kısmında üyeliğimizin durumunu görüntüleyebiliriz.

17

Ve dahası da API kullanabiliriz.

18

Whats New kısmından kronolojik olarak programa eklenen yenilikleri takip edebiliriz.

19

Soldaki menüden görüldüğü üzere Ofis 365 ve Share Point raporlarını yine soldaki başlıklar ekseninde çekebilmekteyiz.

20

Ofis 365 ve Share Point rapor ekranları karıştırılmaması için farklı renkler ile tasarlanmış durumda.

21

Exchange yapısı üzerinde Exchange Başlığı altında yer alan raporlamaları yapabilmekteyiz.

22

Yine Ofis 365 içinde yer alan SKYPE ile ilgili olan raporları çekebilmekteyiz.

23

Lisanslarımız ile ilgili olarak raporları da alabilmekteyiz.

24

En önemlisi Custom Reports Kısmından kendimize özel rapor şablonları oluşturabilmekteyiz.

25

SharePoint tarafında ise yine aşağıdaki raporları çekebilmekteyiz.

26

SharePoint’in vaz geçilmezi olan ONEDRIVE yapımızla ilgili olarak raporları da çekebilmekteyiz.

27

Özet ile bulutta her zaman her yerden raporlama yapabileceğimiz bir yapının kurgulanması ve her geçen gün yenilenmesi güzel bir kolaylık diyebiliriz. Günümüzde artık sistemler stabil ve güzel çalışma yolunda her geçen gün ilerliyor. Bundan sonraki süreç ise güvenlik, loglama ve raporlama noktasına evriliyor. Ürünü aşağıda da görüldüğü gibi sadece istenilen Ofis 365 Ürünü için satın almak mümkün.

28

Umarım yararlı olmuştur. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir