Windows 10 Hyper-v Kurulumu ve Sanal Makine Oluşturma

By | Ağustos 16, 2015

Microsoft sanallaştırmaya girdiği günden bu yana kullanıcı işletim sistemlerine bunu adapte konusunda sürekli yol aldı. Windows 7 ile birlikte Windows Xp sistemlerden geçiş sonrasında sıkıntı yaşayanlar için Xpmode yapısını kullanıma sundu. Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 ile birlikte bu yapı devam ettiriliyor.

Windows10 pro, Windows10 Enterprise ve Windows10 Education sürümlerinde Hyper-v desteği devam ediyor. Windows 8 işletim sisteminize Hyper-v Client rolünü kurduysanız geçiş sonrasında sisteminiz sorunsuzca devam etmekte biz ise makalemizde temiz kurulumu ele alacağız. Dilerseniz fazla uzatmadan başlayalım.

Öncelikle Denetim Masası, Programlar ve Özellikler ekranına girelim.

1

Açılan ekranımızda Windows Özelliklerini Aç veya Kapat linkine tıklayalım.

2

Ekranımızdan Hyper-v rolünü seçelim ve tamam butonuna tıklayalım.

3

Rolümüz yüklenmeye başladı.

 

4

Gerekli bileşenler yüklenmeye başladı. Bu işlem sonrasında sistemimizin yeniden başlaması gerekli bu nedenle Şimdi Yeniden Başlat butonumuza tıklayalım.

5

Rollerimiz yapılandırılıyor. Bu işlem sırasında bilgisayarınız iki kez yeniden başlayabilir. Rollerin yapılandırılması sırasında sisteme müdahale etmeyiniz.

 

6

Rolümüz eklendi arama butonuna tıklayıp Hyper-v yazarak veya programlar içerisinde Hyper-v Yönetim konsolunu bularak Hyper-v yönetim ekranını açabiliriz.

 

7

Rolümüz sorunsuzca kuruldu ve başladı.

 

8

Öncelikle Sanal Makinalarımızın Network iletişimi sağlaması için sanal bir Switch oluşturalım. Bunun için yukarıdaki ekranda gösterilen Sanal Anahtar Yöneticisi…butonuna tıklayalım. Açılan Ekranımızda Dış seçimini yapalım. Dış seçimi ile ağımız dünyaya açılırken İç seçiminde sadece Hyper-v üzerindeki makinalarımız kendi arasında konuşurlar.

9

Sanal Switch için kullanılacak olan Ethernet kartımızı seçelim ve sanal Switch’mize isim verelim. Burada özelleştirme yapabilir ayrı bir ağ yapısı veya vlan mimarisi kurgulayabiliriz. Biz varsayılan ayarlarla ilerliyoruz.

 

10

Sanal Switch oluştuğuna göre bir sanal makine oluşturabiliriz. Bunun için Yeni butonuna tıklayarak Sanal Makine… butonuna tıklayalım.

11

Karşılama ekranında verilen bilgilere göz atarak bu adımı İleri ile geçelim.

12

Sanal Makinamıza bir isim verelim ve dosyalarının tutulacağı yeri belirleyelim veya varsayılan adreste kaydedilmesini sağlayarak İleri butonu ile sonraki ekrana ilerleyelim.

13

Windows Serverver 2012 R2 ile birlikte gelen 2 nesil makine seçimi Windows 10 ile karşımıza geliyor. 2. Neslin neler sağladığı option buton seçiminin olduğu ekranda belirtiliyor. Bu ekranı İleri ile geçelim.

14

Bu ekranımızda sanal makinamıza vereceğimiz ram miktarını seçelim. Bu fiziksel ram miktarını aşamaz. Windows Server 2008 R2 ile gelen Windows 8.1 kullanıcı işletim sisteminde devam eden Dinamik Bellek özelliğini seçelim. Bu bize sistemin gerekli olduğu kadar belleği toptan revize etmeden kullanılmasını sağlar. İleri ile bir sonraki ekrana ilerleyelim.

15

Bu ekranımızda sanal makinamızın ağa bağlanması için gerekli Switch bağlantısını seçelim. Bizim tek bir ağımız ve tek bir switch yapımız olduğu için Hyper-v Switch seçeneğini seçerek İleri butonuna tıklayalım.

16

Bu ekranımızda sanal makinamız için bir disk oluşturmalıyız. Diskin yolunu ve kapasitesini belirleye biliriz. Elimizde farklı bir sanal makinaya ait disk varsa bunu sağlayabilir veya şu anda disk ekleme adımını geçebiliriz. Bir sonraki ekrana geçiş için İleri butonuna tıklayalım.

17

İşletim sistemi yüklemek için sanal makinamıza bir ISO bağlayabiliriz veya sonra yüklemek için bu adımı geçebiliriz. İleri butonu ile bir sonraki ekrana ilerleyelim.

18

Oluşturulacak olan sanal makine özet bilgileri karşımıza geliyor. Son butonuna tıklayarak sanal makinamızın oluşturulmasını sağlayalım.

19

Sanal makinamız oluşturularak konsola eklendi.

 

20

Sanal makinamız açıldı.

 

21

Umarım yararlı olur. Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir