Server 2012 R2 SMTP Yapılandırması

By | Mart 25, 2015

Günümüzde iletişimin çok aktif bir ivme kazanması, buna paralel olarak teknolojinin hızlı ilerlemesi ve yaygınlaşması ile birlikte her an, her yeden cihazlarımızın durumu hakkında bilgiler alıp bunlara göre aksiyonlar almaktayız. Örnek olarak sistemlerimizde ayarlı olan bir olay durumunda cep telefonumuzdaki maillerimize mail olarak veya sms yapımıza kısa mesaj olarak anında uyarılar şeklinde düşmekte ve bizde bununla eş zamanlı olmak üzere hızlı aksiyonlar almaktayız.

Makalemizin ana konusuna gelecek olursak artık yönettiğimiz sistemlerin birçoğunda, belirlenen aksiyon anında mail ile bildirim sistemi var. Bu sistemler bir mail server üzerinden bize anlık olarak bilgilendirme yapmakta. Bu yapımızdaki bir storage, nas kurulu olan bir rol örnek olarak file server rolü olabilir. Tabi bunları yüzlerce miktarda çoğalmak abartı olmaz.

Bu gibi durumlarda illa bir mail server sistemine sahip olmamız gerekmez. Windows Server 2012 R2 üzerinde bulunan SMTP özelliği ile smtp özelliği olan bir mail adresini kullandırarak, içeri mail atamasını istediğimiz sistemlere yapımızda bir Mail Server varmış gibi mail atma özelliği kazandırabiliriz.

Aşağıda yer alan senaryomuza göre yol alacağız. Elimizde bulunan Windows Server 2012 R2 File Server Resources Manager üzerinde oluşan ve bize bilgi olarak gelmesini istediğimiz bir aksiyonu, ortamda yapılandıracağımız Windows Server 2012 R2 SMTP özelliği ile mail olarak ilgililere iletme konusunu ele alacağız.

1

Öncelikle elimizdeki sistemimize göz atalım. Windows Server 2012 R2 rolünde bir servere sahibiz.

2

Server Manager konsolumuzu açalım.

3

Server manager ekranımızdan Add role and features linkine tıklayalım.

4

Gelen wizard ekranını Next ile geçelim.

5

Karşımıza gelen ekranımızda rol eklemesi yapacağımız için “Role-based or feature-based installation” seçeneğini seçerek Next ile ilerleyelim.

6

Ortamımızda şu an tek sunucumuz olduğundan var olan sunucumuzu seçerek Next ile bir sonraki ekranımıza ilerleyelim.

7

Biz bir rol değil Feature ekleyeceğimiz için bu ekranda bir işlem yapmadan Next butonu ile bir sonraki ekranımıza ilerleyelim.

8

Features ekranında SMTP Server özelliğini seçelim.

9

Karşımıza bu özelliğin kurulabilmesi için gerekli olan bileşenlerin listesini içeren bir ekran geldi. Bu bileşenlerinde eklenmesi gerektiği için Add Features butonuna tıklayalım.

10

Şu anda SMTP Server özelliğimiz seçili hale geldi. Next butonu ile bir sonraki ekranımıza ilerleyelim.

11

SMTP Server özelliğinin kurulabilmesi için, IIS rolü ile ilgili olarak bir bilgilendirme ekranı geldi. Next ile bir sonraki ekranımıza ilerleyelim.

12

Buradaki seçili olan bileşenleri olduğu gibi bırakarak Next ile bir sonraki ekranımıza ilerleyelim.

13

Kurulumu yapılacak olan Rol ve Özelliklere dair bir özet ekranı karşımıza gelmiş durumda. Install butonuna tıklayarak kurulum işleminin başlamasını sağlayalım.

14

Gerekli olan kurulumlar başarı ile tamamlandı. Close ile özellik ekleme adımlarımızı tamamlayalım.

15

Metro Arayüz ekranında oluşan kısayollardan IIS 6.0 Manager kısa yoluna tıkladığımızda SMTP server ekranı karşımıza geliyor. Şimdi bunu yapılandırma adımlarına geçelim.

16

Öncelikle rolümüzü yapılandırmak için sağ tuşu tıklayalım ve Properties menüsüne tıklayalım.

17

Öncelikle açılan ekranımızda mail yollama işlemini yapacak olan sunucunun ip adresini seçelim. Benim tek sunucum tek Ethernet kartım olduğundan dolayı var olan 10.81.2.21 ip adresimi seçiyorum.

18

Access tabımızda gerekli yetki ayarını yapmamız gerekmektedir. Bu nedenle Relay… butonumuza tıklayalım.

19

İçeriden gelen tüm adreslerden mail yollanmasına izin verdiğim için All except the list bellow seçeneğini seçiyorum. İçeride belirli ip adreslerinden mail yollanabilmesini istersek Only the list bellow seçeneğini seçerek gerekli gördüğümüz ip adreslerini tanımlamamız gerekmektedir.

20

Message tabımızda gerekli mail boyutu mail yollama limiti gibi limitlemeler yapabilmekteyiz. Varsayılan ayarlar bizim işlemlerimizi karşılayacağı için ayarlarımı varsayılan şekilde bırakıyorum.

21

Outbound Security… tabına tıklayarak mail yollayacak olan yani SMTP özelliği olan mail adresimi tanımlayacağım. Ben testlerimde gmail adreslerinde SMTP desteği olduğu için bir gmail adresi kullanacağım.

22

Basic authencation seçeneğini seçerek gmail adresimi ve şifremi girerek OK’liyorum.

23

Outbound Connections ekranında mail yollamak için kullanacağım portu belirliyorum. Tabi firewall üzerinde bu portlara izin verilmiş olması gerekmektedir.

24

Son olarak Advanced butonuna tıklayarak Smart Host ekranına SMTP serverimin ismini giriyorum. Ben bir gmail hesabı kullandığım için Gmail Smtp adresi olan smtp.gmail.com adresini yazıyorum.

25

Ben File Server Resources Manager ekranımda bazı ilkeler tanımladım ve bu ilkeler kapsamında Email Notifications tabında gerekli mail server ayarlarını yapıyorum. Smtp server adresi olarak Localde kurduğumuz SMTP server özelliğine sahip sunucumun adresini giriyorum. Gönderici ve alıcı mail adreslerini giriyorum. Sonrasında işlemleri test edebilmek için Send Test E-mail butonuna tıklıyorum.

26

Outlook maillerime baktığımda test mailimin sorunsuzca geldiğini görebiliyorum.

27

Umarım yararlı olmuştur. Bir başka makalede görüşmek dileği ile.

 

2 thoughts on “Server 2012 R2 SMTP Yapılandırması

  1. Emrah

    çok işime yaradı, açıklayıcı bir anlatım olmuş teşekkürler

    Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir