Toshiba Portege Z10T ürün incelemesi

By | Kasım 14, 2014

 

Toshiba Portege Z10T Ürün İncelemesi

Merhaba bu makalemizde Toshiba firması tarafından üretilen yeni nesil Toshiba Portege tableti inceliyor olacağız. Makalede sizleri fazla boğmadan, fazla detaya takılıp karmaşa içine girmeden ana hatlar konusunda sizleri bilgilendiriyor olacağım. Öncelikle inceleyecek olduğumuz ürüne göz atalım.

Ürünümüz siyah ve sık bir tasarıma sahip. Ekranda gördüğümüz Windows Logosu teknolojiyi yakından takip edenler için cihazımızda Windows 8 işletim sistemi olduğunu bize yansıtıyor.

1

Ürünü elimize aldığımızda, bizi yormayan her tablette olması gereken bir özellik olduğu gibi hafiflik ön plana çıkıyor.

2

Şimdi ürün konusunda biraz donanımsal özellikleri inceleyelim. Öncelikle bunu sizinle bir tablo aracılığı ile paylaşacağım. Sonrasında görseller üzerinden ele alacağız.

Intel® Core™ i5-3339Y İşlemci (1.50 / 2.00 GHz Turbo, 3 MB L3 cache)
Intel® HM76 Express Chipset
Windows 8 64 bit
4 GB onboard DDR3 RAM (1600 MHz)
256 GB SSD (Solid State Disk)
11.6″ FULL HD, Kapasitif Dokunmatik IPS LED arka aydınlatmalı TruBrite TFT ekran (1920 x 1080)
Intel® HD Graphics 4000 Grafik Kartı, 1,771 MB’a kadar kullanılabilir grafik belleği
Stereo hoparlörler
1 x USB 2.0, 1x USB 3.0, Micro HDMI, HDMI, VGA, SD Kart Okuyucu, Kulaklık+Mikrofon
Wireless LAN (802.11a/g/n), Bluetooth™ 4.0, Intel Wireless Display (WIDI)
Gigabit Ethernet LAN 10/100/1000
Li-Ion, 5 saate kadar pil süresi
Ekranın önünde 1 MP HD, arkasında 3 MP web kamera, GPS-Pusula-Jiroskop, Hareket sensörü, Arka ışıklandırmalı klavye, AccuPoint + TouchPad Dual Pointing, TPM, Darbeye Karşı Korumalı Tasarım
1.45 kg (Tablet 850 gr, Klavye 600 gr)
2 yıl garanti

3 4 5 6 7 8 9

Şimdi Toshiba Portege Z10T’nin görsellerine ve donanımsal özelliklerine baktıktan sonra bende bıraktığı etkiyi sizlerle paylaşmak bu ürünü de basit ama kolay şekilde tanıtmayı tamamlamak istiyorum.

Ürünün hafif ve şık tasarımının olduğunu belirtmiştik. Ürünün en öne çıkan özelliklerinden bir tanesi üzerinde Windows 8.1 Pro işletim sistemi olması ile öne çıkıyor. Klasik tabletler belli başlı işlevleri yerine getirip belirli noktada tıkandıklarından Windows İşletim sistemine sahip Toshiba Portege Z10T’nin üzerine her türlü uygulamanın kurulup kullanılabiliyor olması önemli bir özellik öne çıkıyor.

Toshiba Portege Z10T üzerindeki Windows 8.1 Pro işletim sistemi ile cihazın ev ve iş yerinde sorunsuz kullanabileceğini bize gösteriyor. Cihazımızın bu şekilde her kesime hitap edecek olabilmesi çok önemli bir özellik. Bu cihazı alan bir kişi öğrenci, evde multimedia işlerini yapan bir insan, yönetici asistanı ve bir yönetici olabilir. Bana göre Toshiba Portege Z10T bunların hepsine hitap edebilir. Bu anlamda Toshiba Portege Z10T’ye multi function diyebiliriz. J

İşletim sistemindeki temel ayraç ve öneme dikkat çektikten sonra diğer öne çıkan özelliklere eğilebiliriz. Toshiba Portege Z10T çok iyi bir tasarıma sahip. Bu segmentte üretilmiş en iyi ürün dememiz sanırım abartı olmaz. Toshiba Portege Z10T’nin tablet olarak çok iyi bir tasarıma sahip demiştik. Aynı zamanda Toshiba Portege Z10T özel klavye aparatı ile bir anda bir laptop olma özelliğine sahip. Bu şekilde bile tasarım çok iyi hesap edilmiş zarif ve slim bir tasarıma sahip özelliklerden ödün verilmemiş.

Yukarıda belirttiğimiz gibi tablet olarak elimizde gezdirdiğimiz bir cihazı, aynı anda toplantıda mail yazabilen bir laptopa dönüştürmek, elle yazar gibi not defteri şeklini vermek, evde multi meyda eğlencelerinde kullanmak ne güzel olurdu. Bu güzelliklerin hepsi Toshiba Portege Z10T ile mevcut hale geliyor.

Toshiba Portege Z10T üzerinde genel bir çerçeve çizdikten sonra biraz performasına eğilmek istiyorum. Toshiba Portege Z10T üzerinde yer alan SSD disk ve Intel Rapid Start özelliği sayesinde saniyeler içinde açılıp saniyeler içinde kapanabiliyor. Üzerinde yer alan Intel i5 işlemcisi ile birlikte işlemleri çok hızlı şekilde gerçekleştirebiliyor. Performansının yanı sıra 1920×1080 Full HD ekranı ile ön plana çıkıyor. İster kalem ister parmaklarınızın ucu ile çoklu dokunma desteği ile birlikte hassas dokunmatik özelliklerinin tadını çıkartabilirsiniz.

Toshiba Portege Z10T wi-fi bağlantısına 1Gbit Ethernet kartı barındırmasından dolayı networksel hız olarak ta bizi üst noktalara taşımaktadır. Evde, havalimanında, dışarıda wi-fi ile internet erişimi sağlarken, iş yerinde büyük boyutlu ağ transferlerini yüksek network hızında yapabiliyor olmak keyif verici. Tabi bu SSD performansı ile bir araya geldiğinde tadından yenmez. J

Tasarımın özenle yapıldığını sürekli tekrarlıyoruz ama gerçekten çok özenli bir tasarım düşünülmüş. Toshiba Portege Z10T üzerine dökülen bir sıvıdan etkilenmezken 75 cm bir mesafeden düşmesi durumunda da hasar almaz. Test ederek bu verileri ortaya çıkartmışlar.

Toshiba Portege Z10T vga, hdmi, micro hdmi gibi modüllerin üçüne de sahip her üç arabirimden görüntü aktarımı yapabiliyor. Akıllı bir televizyona sahipseniz bir resim, bir video görüntüsünü paylaşımlı kullanmanın kolaylığını sizde yaşayabilirsiniz.

Yukarıda Toshiba Portege Z10T özelliklerine değinirken multi funtional olarak nitelendirmiştik. Performanslı bir pc olarak kullanabileceğiniz bir tablet istiyorum ama laptopun yapabildiklerini yapmalı evde ve işte kullanacak bir cihaz almalıyım ama bunların hepsi nasıl olur derseniz Toshiba Portege Z10T bu sorunun yanıtını gerçekten hakkı ile vermiş.

Toshiba Portege Z10T’yi kısa süredir kullanmama rağmen çok mutluyum ve her anlamda cihazın özelliklerinden memnunum. Toshiba gerçekten her zamanki gibi yine güzel bir iş çıkarmış.

Çok detaylı olmayan, sizleri okurken boğmayacak şekilde genel hatları ile Toshiba Portege Z10T cihazı anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir