Windows 8.1 İşletim Sistemi Üzerinden İmaj Almak

By | Eylül 12, 2014

 

Bu makalemizde Windows 7’de olan Windows 8.1’de devam eden imaj alma özelliğini ele alacağız. Eskiden işletim sisteminin imaj bazında yedeğini almak için harici yazılımlar kullanmak durumundaydık. Windows 8.1 işletim sistemine sahipseniz bu işletim artık direkt olarak işletim sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Fazla uzatmadan işlemlerin nasıl gerçekleştirildiğine göz atalım.

Öncelikle Control Panel’e giriş yapalım.

1

Denetim masası içerisinde yer alan öğelerden  “File History” kısmına giriş yapalım.

 

2

İmaj alma işlemine giriş yapabilmek için System Image Backup linkine tıklayalım.

3

Şu anda bilgisayarımda iki partition var ve ben imajımı diğer partition üzerine alacağım. SImajı bir DVD üzerine veya network üzerinde yer alan bir alana alabilir ve buradan geri dönebilirsiniz. Ben seçimimi yapıp Next ile ilerliyorum.

4

İmajı alaınacak olan birimler listelenmektedir. Start Backup ile işlemi başlatalım.

5

İmaj alma işlemimiz başladı.

6

İşlemimiz tamamlandı. Bu bilgisayarınızın hız durumu ve imaj alınan birimlerdeki veri kapasitesine bağlı olarak zaman alacaktır. Benim bilgisayarım 15 dk gibi bir zamanda bu işlemi tamamladı.

7

İkinci Paritiona baktığımızda WindowsImageBackup ismi ile imajımızın alındığını görebiliyoruz.

8

Şimdi imajımızı geri dönme aşamasına gelebiliriz. Bu işlemi yapmamızın sebebi alınan imajın geri dönülebilme başarısını görbilmektir. Örnek olarak bilgisayarımızda farklılıklar oluşturuyorum. Bilgisayarımızın imajdan sonra farklılıkl yaratması adına masaüstü duvar kağıdını dğeiştiriyor ve masaüstüne bazı öğeler ekliyorum.

9

İmajı birkaç farklı şekilde dönebiliriz. Bilgisayarımızın işletim sistemi çalışırken bilgisayarımızı yeniden başlatma anında imaj dönüm işlemine alabiliriz. İlk olarak bunu nasıl yapacağımızı öğrenelim. Bilgisayarımızın ayarlar kısmına çark işaretine tıklayarak giriş yapalım.

10

Burada öncelikle  Change PC Setting’e tıklayalım.

 

11

Sonrasında Update and Recovery kısmına tıklayalım.

12

Açılan ekranda öncelike Recovery sonrasında ise Advanced Startup seçimini içeren Restart Now butonuna tıklayalım.

13

Bilgisayarımız yeniden başlıyor.

14

Açılan ekranda Troubleleshoot seçimini yapalım.

15

Açılan ekranda Advanced options butonuna tıklayalım.

16

Bir sonraki ekranımızda System Image Recovery seçimini yapalım.

17

Sistemimiz Image Recovery için hazırlanıyor.

 

18

Bir sonraki ekranımızda bizden bir kullanıcı seçmemiz istenmektedir. Bizim sistemimizde bir kullanıcı olduğu için bu kullanıcıyı seçerek ilerliyoruz.

 

19

Bir sonraki ekranda bu kullanıcıya ait parola sorulmaktadır. Benim kullanıcı parolam olmadığı için direkt olarak Continue butonuna tıklayarak ilerliyorum.

20

Bu ekranımızda yedeğimiz otomatik olarak bulundu. Bunu ayrıca kendimiz gösterebilirdik. Bu işlemi ise “Select a system image” option butonuna tıklayarak yapabiliriz. Bizim tek ve dönülecek olan yedeğimiz vu olduğu için direkt olarak Next ile sonraki adıma geçiş yapıyoruz.

21

Gelen ekranımızda eğer yedeğimizi network üzerinden çekeceksek ve ethernet driverimiz tanınmamış ise buradan tanıtabilir network ayarlarını yapabiliriz. Ayrıca imaj dönüşü sırasında birden fazla disk ve partition var ise disk ve partitionlar formatlanacaktır. Harici tutulup formatlanmaması gerekenleri Exclude disk… seçeneği ile ayırabiliriz. Biz test ortamında geri dönüş yapaağımız için direkt olarak Next ile ilerliyoruz.

22

Bu ekranımızda alınmış olan yedek, yedeğin hangi bilgisayardan alındığı ve hangi path üzerinde bulunduğu bilgisi aktarılmaktadır. Finish ile işlemi başlatalım.

23

Gelen ekran uyarımızı Yes ile geçelim.

24

İmajı geri yükleme işlemi başladı.

25

İşlemimiz tamamlandı bilgisayarımız normal olarak yeniden başladı. İmaja geri dönüş yaptığımız için imaj sonrası masaüstü duvar kağıdında yapılan değişikliler ve masaüstüne eklediğimiz öğeler kayboldu. Bilgisayarımız imaj alınma anında ne barındırıyor ise tekrardan o hale geldi. Bilgisayarımızı temiz kurup imaj aldık diyelim. Bir sorundan dolayı imajı geri dönmek istersek imaj sonrasında oluşan önemli dosyalarımızı kesinlikle bir kenara yedeklemeliyiz.

26

Şimdi imajımızı farklı metotla nasıl döneriz onu inceleyelim. Bu işlemler sırasında sadece metodu anlatıp geri dönüş işlemi yapmayacağım. Yine Control Panel üzerinde yer alan File History simgesine tıklayalım.

27

Açılan ekranda Recovery linkine tıklayalım.

28

Yine bir sonra açılan ekranımızda Open System Restore linkine tıklayalım.

29

Burada yine recovery ekranımızın aynısı geldi. Buradaki işlemlerin geri kalanı yukarıdaki adımların aynısını kapsamaktadır. Bu nedenle bu adımdan sonrasını pas geçiyorum.

30

Bu iki yönteme ek olarak tamamen diski göçmüş olan veya tamamen göçmüş olan sisteme sağlam imaj yedeğini dönmek için farklı bir yolumuz daha var bununda nasıl olduğunu ele alalım. Bilgisayarımızı Windows kurulum medyasından boot edelim. Boot işlemi sırasında klasik kurulum ekranı açılmaktadır. Bu ekranı Next ile geçelim.

31

Bir sonraki ekranımızda kuruluma ilerlemek yerine Repair your Computer linkine tıklayalım.

32

Adımlar sanırım yine tanıdık geldi. J Açılan ekranda Troubleleshoot seçimini yapalım.

33

Açılan ekranda Advanced options butonuna tıklayalım.

34

Bir sonraki ekranımızda System Image Recovery seçimini yapalım.

35

Geri dönüş yapılacak olan işletim sistemimizi seçmemiz gerekiyor. Tek seçim şansımız olduğu için bunun seçimini yapalım.

36

Görüldüğü gibi yine tekrardan aynı adımları içeren recovery ekranımız geldi. Artık imajımızı yine dönebiliriz.

37

Görüldüğü gibi Windows üzerindeki bu güzel özellik ile işimizi kolaylaştırabilir ek maliyete katlanıp farklı programlar alıp kurmak yerine imaj yedeğimizi alıp işlemlerimizde kolaylık sağlayabiliriz. Umarım yararlı olmuştur. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir