Ofis 365 Üzerinde Gelişmiş Raporlama

By | Nisan 21, 2014

Bundan önceki makale serilerimizde Ofis 365 hakkında bilgilendirme, Sistemin hayata geçirilmesi, Kurallar ile engelleme ve izin politikaları belirleme, Ofis 365 Power Shell kullanımı konularında makaleler yayımlamıştık. Bu makalemizde ise artık sağlıklı olarak işleyen sistemimizden ne gibi raporlar çekebiliriz buna bakacağız.

Fazla sözü uzatmadan başlayalım. Gerekli noktalarda bilgiler verip konuyu genişleteceğim. Ofis 365 Yönetim konsolundan aşağıdaki ekranımızda da görüldüğü gibi özet raporlar görebiliyor. Sistemin genel durumu hakkında bilgiler edinebiliyoruz.

1

Yine genel bakış ekranında aşağıda özeti verilen raporları çekebiliyoruz.

2

Bu raporlara ek olarak bizim için hazırlanmış ufak bir tool yardımı ile çok geniş raporlar elde etmemiz mümkün. Bu toolu indirmek için gerekli olan link yukarıda Raporlarà Genel bakış alanında bize kırmızı okla gösterilmiş durumdadır. Bu linke tıklayarak dileğimiz dilde bu toolu download edebiliriz.

3

İndirme işleminden sonra kurulum adımlarına başlayalım. Klasik ekranı Next ile geçelim.

4

Sözleşmemizi kabul edip Next ile ilerleyelim.

5

Biz raporlarımızı Ofis 365 Exchange Online üzerinden çekeceğimiz için ilk seçim ile ilerlemek için Next butonu ile sonraki adıma geçelim.

6

Bu tool için bilgisayarımızda Excel 2013 ve .Net Framework 4.5 olması gerekir. Bu bileşenler bizde yüklü olduğundan Next ile ilerleyebiliriz.

7

Kurulumu başlatmak için Install butonuna tıklayalım.

8

Kurulum tamamlandı. Finish ile adımlarımızı sonlandıralım.

9

Kurulum sonrası Masaüstümüze gelen kısa yoldan rapor tool’unu çalıştıralım.

10

Karşımıza aşağıdaki gibi bir Excel penceresi gelmektedir. Online portalımıza bağlantı sağlayıp gerekli bilgileri çekebilmek adına Sorgu butonuna tıklayalım.

11

Bağlantı sağlayabilmek adına Ofis 365 üzerinde yetkili olan hesabımızla Login olalım.

12

Bağlantı sağlandıktan sonra raporlama için çekilecek verilerin ne kadar zaman periyodunda olacağını şeçmemiz için bir ekran gelmektedir. Gereli seçimi yaparak Tamam butonuna tıklayalım.

13

Gerekli veriler çekilmeye başlandı.

 

14

Verilerimiz kısa sürede çekildi. Tamam ile adımı sonlandıralım.

15

Çektiğimiz verilere ait olarak E-posta trafiği, İstenmeyen Mail Trafiği, Gönderilen Posta Trafiği, Alınan Posta Trafiği, En Çok Maili gönderen Mailbox, En Çok Maili Alan Mailbox gibi rapor ekranı karşımıza çıktı. Bu raporları güne göre seçebilmekte, süzme işlemleri yapabilmekteyiz.

 

16

Buna ek olarak Excel sayfamızın alt kısmında yer alan sayfalar üzerinde gezerek çok çeşitli raporları alabiliriz. Bunları sayacak olursak Trafik, İstenmeyen Posta, Kötü Amaçlı Yazılım, Kurallar, Veri Kaybı Önleme, İstenmeyen Posta Ayrıntısı, Kötü Amaçlı Yazılım Posta Ayrıntısı, Kural Posta Ayrıntısı, DLP Posta ayrıntısı gibi raporlar alabilir ve bunların sayfalarında daha da detaya girebiliriz.

17

 

18

Bu makalemizde de Ofis 365 geniş raporlamayı sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım yararlı olmuştur. Bir başka makalede görüşmek dileği ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir