Windows Xp’den Windows 8 İşletim Sistemine Geçiş

By | Ocak 31, 2014

Bu makalemizde desteği Nisan ayında son bulacak olan Windows Xp işletim sisteminden Windows 8 işletim sistemine yükseltme işlemini konu alacağız. 2001 yılında hayatımıza giren ve kullanıcılar tarafından çok tutulan işletim sistemi olan Windows Xp nisan ayında Microsoft tarafından desteği kesilen ürünler arasına girecek. Desteği kesilecek olmasına rağmen bazı ortamlarda mecburen kullanılmaya devam edilecek olsa da her gün Xp işletim sistemi kullanım oranının düştüğünü görebilmekteyiz.

Örnek olarak iş yerimize baktığımda bir yıl öncesi ile şimdiki zamanı kıyasladığımda bu geçişi daha belirgin olarak görebiliyorum. Enf Of Live olan yaşam süresi dolacak olan Xp işletim sisteminden Windows 8 işletim sistemine geçiş makalemizde bu bağlamda iyi bir zamanlamaya denk geldi. Fazla sözü uzatmadan geçiş işlemlerinin nasıl yapılması gerektiği nasıl bir geçiş olabildiği konularına giriş yaparak makalemize başlayalım.

Geçiş öncesinde bilmemiz gereken birkaç temel bilgi var öncelikle bunları öğrenelim.

1-Geçiş işlemi yapılacak olan işletim sistemi 32 bit ise 32 işletim sistemine geçiş, 64 bit ise 64 bit işletim sistemine geçiş yapılabilir.

2-Windows 8 işletim sistemine Windows Xp Sp3 işletim sisteminden itibaren yükseltme ile geçiş yapılabilmektedir. Her işletim sisteminden geçişin kapsamı farklı olmaktadır. Windows Xp Sp3 işletim sisteminden geçiş sırasında sadece kişisel dosyalar tutulmaktadır. Bunun haricinde hiçbir ayar ve program geçişi yapılmamaktadır.

3- Geçiş tablosu ve geçişteki kapsamlar aşağıdaki gibidir.

Bu işletim sisteminden… Windows 8’e Windows 8 Pro’ya Windows 8 Enterprise’a
Windows 7 Starter Evet Evet Hayır
Windows 7 Home Basic Evet Evet Hayır
Windows 7 Home Premium Evet Evet Hayır
Windows 7 Professional Hayır Evet Evet
Windows 7 Ultimate Hayır Evet Hayır
Windows 7 Enterprise Hayır Hayır Evet
Windows Vista Hayır Hayır Hayır
Windows Vista + SP1 Kısıtlı Hayır Hayır
Windows Vista + SP2 Kısıtlı Hayır Hayır
Windows XP Hayır Hayır Hayır
Windows XP + SP1 Hayır Hayır Hayır
Windows XP + SP2 Hayır Hayır Hayır
Windows XP + SP3 Kısıtlı Hayır Hayır

Geçiş işlemleri öncesinde mutlaka yedekleme yapınız. Üstte yer alan geçiş tablosunu baz alarak geçiş işlemini planlamanız yararlı olacaktır. Bu gibi geçişlerde ben her zaman temiz kurulum yapmaktan yanayım bazı durumlarda geçiş daha cazip gelebilir bunu da Xp işletim sistemi için kısıtlı olsa da yapma şansınız var.

Ben test ortamında olduğum için Windows Xp sp3 kurulu olan test makinamdan Windows 8 önizmele sürümüne geçiş yapacağım.

Öncelikle Xp işletim sistemimize göz atalım. Aşağıda görüldüğü gibi masaüstünde birkaç dosyamız var.

1

32 bit bir işletim sistemimiz var bu nedenle 32 bit olan Windows versiyonuna geçiş yapabiliriz.

2

Birkaç kurulu olan programımız var.

3

Yine ekli olan kullanıcı hesaplarını görebilmekteyiz.

4

Sisteme genel olarak göz attığımıza göre geçiş işlemlerine başlayabiliriz. Kurulum medyasını sistemimize ekledikten sonra Otomatik Kullan seçeneği ile kuruluma başlayalım.

5

Klasik kurulum ekranına benzeyen bir ekran bizi karşılıyor. Bu ekranımızda Install now butonumuza basarak ilerleyelim.

6

Kurulum öncesi gerekli olan updateler var ise bunları temin edip kuruluma başlayabiliriz fakat ben bu adımı gerçekleştirmeden kuruluma başlayacağım. “No thanks” seçeneğini seçelim ve “I want to help make Windows installation better” seçimini yaparak ilerleyelim.

7

Sözleşmeyi kabul edip bir sonraki ekrana ilerleyelim.

8

Bu ekranda kısıtlı bir geçiş imkanına sahip olduğumuz için sadece “Custom: Install Windows only (advanced)” seçimini yapmamız gerekiyor. Gerekli seçimi yaparak ilerleyelim.

9

Kurulum yapılacak olan diskimiz üzerinde yükseltme işlemi yaptığımız için temiz kurulumda olduğu gibi extra işlemler yapamıyoruz. Bu nedenle kurulum yapılacak olan Diskimizi seçip ilerliyoruz.

10

Bu ekranda ise yapımızda bir işletim sistemi olduğunu ve bunun adının Windows.old olarak değiştirileceğini ve yeni işletim sisteminin Windows olarak kurulacağını belirtiyor. Ok seçeneği ile bu işlemi onaylıyoruz.

11

Klasik kurulum ekranımız işlemlere başladı.

12

Gerekli yapılandırma için sistemimizi yeniden başlatalım.

13

Arka planda açık olan Xp işletim sisteminin kapandığını görebilmekteyiz.

14

Yeniden başlama anında bizim müdahale etmememiz durumunda boot sistem kurulumuna devam edecek şekilde açılışı gerçekleştirecektir. Biz geçiş işlemi yaptığımız için bu seçimle ilerliyoruz.

15

Açılış logomuz xp yerine Windows 8 haline dönüştü.

16

Kurulum kaldığı yerden ilerliyor.

17

Gerekli işlem tamamlandı ve yeniden başlatıyoruz.

18

Bu sefer boot ekranımız seçmeli olarak değil direk Windows8 işletim sistemini açacak şekilde revize oldu ve karşımıza uyarı çıkartmadı.

19

Yükseltme için gerekli altyapı hazırlandı. Sistem kurulum adımları gerçekleşti ve şimdi sıra Windows yapılandırmasına geldi. Bu ekranda bilgisayarımıza bir isim verelim ve renk yapılandırmamızı belirleyelim. Bu işlemlerden sonra bir sonraki ekrana ilerleyelim.

20

Gerekli ayarları özelleştirmeyeceksek Use Express settings seçeneği ile ilerleyelim.

21

Bir kullanıcı tanımlaması yapalım ve dilersek bu kullanıcıya parola verelim. Bu işlemi de tamamladıktan sonra bir sonraki ekrana ilerleyelim.

22

Kurulum tamamlandı ve Merto arayüzümüz bizi karşıladı.

23

Kurulum bitti hiçbir ayarımız ve programımız geçişin kısıtlı bir geçiş olması nedeniyle yeni sistemimiz üzerine aktarılmadı. Eski Windows klasörümüzün ismi  Windows.old olarak değişti. Biz buradan gerekli dosyalarımız alıp yeni sistemimizde gerekli gördüğümüz alanlara konumlandırabiliriz.

24

Kısıtlı geçiş olmasından dolayı sistemimize gerekli olan uygulamaları kurup, güncelleme yaparak güvenlik gerektiren uygulamaları kurup güncelleyerek temiz bir yapıyı kullanmaya başlayabiliriz. Yakın zamanda desteği bitecek olan bir ürüne dikkat çekmek amacı ile yazdığımız makalemizin sonuna geldik. Farklı bir makalede görüşmek dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir