Synology Nas Üzerinde Web Server Kurulumu – Bölüm6

By | Ekim 15, 2013

 

 

Synology makale serimizde web server kurulumunu ele alacağız. Cihazımız ana işlevi olan depolama işlevinden başka göründüğü gibi çok işlevsel özellikler içeriyor. Dilerseniz fazla uzatmadan işlemlerimize başlayalım.

 

Öncelikle masaüstü veya menüden Denetim Masası’na girelim.

1

Denetim masası içerisinde yer alan “Web Hizmetleri” bölümüne giriş yapalım.

2

Açılan ekranda “Web Station’ı etkinleştir” seçimini aktif edelim.

3

Bu aktivasyondan sonra Synology cihazımıza girdiğimizde bizi otomatik olarak 5000 portuna yönlendiriyordu. Bu tamamen güvenlik amaçlı bir işlemdi.

4

Web Station aktif edildikten sonra bizi 5000 portu yerine direkt olarak 80 portuna yönlendirdi. Durum aşağıdaki gibi görülmektedir.

5

Yukarıdaki sayfamıza erişim sağlamamızın sebebi web station aktif edildiğinde otomatik olarak aşağıdaki gibi dizinlerin oluşturulması ve içerisine index.html dosyasının atılmasıdır.

6

Web station üzerinde resmimizde görüldüğü gibi PHP yayımı da yapabilmekteyiz.

7

Ayrıca ek güvenlik adımı olarak elimizde sertifikamız var ise HTTPS siteler yayımlayabilir veya 80 portu yerine özel bir uygulamamız v.s. var ise farklı bir port üzerinden yayım yapabiliriz.

8

Şimdi iki adet site yayımlama işlemi yapacağız. Bunu daha fazla olarak hayata geçirmeniz mümkün. Windows IIS serverde host header metoduna benzer mantıkla otomatik olarak farklı port belirtmememize rağmen 80 portu üzerinden otomatik olarak yönleneceği siteyi bilip buraya yönlenmektedir. Sanal Ana Makine butonumuza tıklayalım.

9

Açılan ekranda Oluştur butonumuza tıklayalım.

10

Ekranımızda olduğu gibi iki site oluşturduk. Burada Alt Klasör Adı kısmı site dosyalarının kopyalanacağı alan Ana Bilgisayar kısmı ise hangi isimle siteye girileceğini belirler. Bağlantı noktası ise hangi port üzerinden site yayımlanacağını belirtir.

11

Görüldüğü gibi sitemize ait klasör alanları otomatik olarak oluşturuldu.12

Şimdi daha önce oluşturmuş olduğumuz taslak site tasarımlarımızı ait olduğu kısımlara kopyalayalım.

13

Sitemizin klasörü seçiliyken Karşıya Yükle butonuna tıklayalım.

14

Açılan ekranımızda site dosyamızı gösterelim.

15

Dosyamız şu anda ait olduğu dizine kopyalandı.

16

Aynı işlemi diğer sitemiz için yapalım.

17

Bu işlemleri yaptığımıza göre sitelerimize isim ile erişmek için normal Web mantığında olduğu gibi ya Global Dns üzerinde veya Dns hizmeti kendi bünyemizde ise gerekli kayıtları Dns üzerinde oluşturmalıyız. Biz makalemizi Windows 7 İşletim sisteminde yaptığımız için bu işlemi host dosyası üzerinden yapacağız.

18

Host dosyamızı admin hesabı ile açıp aşağıdaki gibi iki sitemizin bilgilerini ekleyelim ve kaydedelim.

192.168.1.3             rizasahan.net

192.168.1.3             besiktas.net19

Şimdi browser üzerinden veya farklı bilgisayar üzerinden test edelim. Rizasahan.net adresimize girdiğimizde taslak sayfamız karşımıza çıkmaktadır.

20

Besiktas.net  sayfamızda başarı ile açıldı.

21

Synology cihazımıza masaüstünde yer alan File Station ikonuna tıklayarak paket yükleme merkezine girebiliriz.

22

Biz php yayımı yapabileceğimizi üst kısımda görmüştük. Görüldüğü gibi paket indirilebilir durumda. Buna ek  olarak yedekleme, güvenlik v.s. bir çok yazılımı indirip kurabiliriz.

23

Bu makalemizin de sonuna geldik. Yararlı olması dileği ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir