Server 2012 Masaüstü İkonlarının Aktifleştirilmesi

By | Eylül 5, 2013

Server 2012 ve Windows 8 işletim sistemi ile birlikte Metro arayüz ile tanıştık. Burada hedeflenen mobil cihazlarda ve dokunmatik ekranlarda kullanımı etkin kılmaktı. Microsoft Ofis 2013 v.b. ürünlerinin tamamında Metro özelliği aktif hale getirdi. Bu durum bazı kullanıcılar tarafından beğeni toplarken bazı kullanıcıların ise kullanım deneyimleri değiştiği için hoşuna gitmedi.

Bu durumun nabzını tutan Microsoft çıkacak olan güncellemeler ile başlat menüsü konusunda ilerleyen günlerde adım atacak gibi görünüyor. Makalemizde ise şu anda beta aşasında olan Server 2102 R2 işletim sisteminde masaüstü özelliklerini ve ikonları aktifleştirmeyi ele alacağız. Burada yapacak olduğumuz işlemler Server 2012 işletim sistemi içinde geçerlidir.

Şu anda hali hazırdaki masaüstümüzde sadece geri dönüşüm kutusu yer almaktadır. Bir çok işlem için Metro arayüz veya klavye kısa yollarını kullanmak zorundayız.

1

Gerekli özelliği aktif edebilmek için Server Manager konsolunu açarak “Add Roles and Features” linkine tıklayalım.

2

Gelen sihirbaz ekranını Next ile geçelim.

3

Bu ekranımızda bir özellik ekleyeceğimiz için “Role-based or feature-based installation” seçimini yaparak “Next” butonu ile bir sonraki ekrana ilerleyelim.

4

Windows Server 2012 ile birlikte server kümeleri oluşturup farklı serverlere bulunduğumuz server üzerinden rol yükleme kaldırma işlemi yapabiliyoruz. Bu nedenle böyle bir ekran karşımıza geldi. Bizim ortamımızda tek bir server olduğu için bu ekranı yine Next butonu ile geçiyoruz.

5

Biz Role değil Features ekleyeceğimiz için bu ekranda işlem yapmadan Next ile ilerliyoruz.

6

Bir sonraki ekranda “Users Interfaces and Infrastructure” özelliği altında yer alan “Desktop Experience” özelliğini seçelim. Bu kısımda daha önce kurulmuş olan “Server Graphical Shell” özelliğini kaldırırsak core olarak kullanıma devam edebiliriz. Genelde fazla performans harcanmaması gereken ve güvenlik açıklarını minimuma indirmek istenen durumlarda kullanılabilecek yararlı bir özellik.

7

Bu seçimi yaptıktan sonra eklenecek olan özelliklerin bilgisi verilmedir. “Add Features” butonuna tıklayalım.

8

Bu ekranda yüklenecek olan özelliklerin listesi ve raporu sunulmaktadır. “Restart the destination server automatically if required” seçeneği ile özelliğin yüklenmesinden sonra yeniden başlama işlemi gerekirse bunu otomatik olarak yaptırabiliriz. Biz bu işlemi manuel olarak yapacağımız için bu seçimi yapmadan “Next” ile ilerliyoruz.

9

Kurulum işlemi şu anda başladı.

10

İşlemimiz tamamlandı. “Close” ile işlemi tamamlayalım.

11

Bu işlemden sonra sistemimizi yeniden başlatmamız gerekmektedir.

12

Serverimizi yeniden başlattığımızda masaüstünde sağ tuşa tıkladığımızda “Personalization” mesününün geldiğini görebilmekteyiz. Burada “Change desktop icons” linkine tıklayarak masaüstünde görünmesini istediğimiz ikonları belirleyebiliriz.

13

İkonların seçimini yaparak uygula ile masaüstünde görünmesini sağlayabiliriz.

14

İkonlarımız şu anda masaüstüne geldi.

15

Basit ama işimize yarayacak bir konuda anlatım yapmaya çalıştım. Umarım yararlı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir