Ofis 365 Send As İzni Ayarları

By | Temmuz 11, 2013

http://www.cozumpark.com/blogs/cloud_computing/archive/2013/07/07/ofis-365-public-folder-kullan-m.aspx burada yer alan makalemizde Ofis 365 yeniliklerinden bahsetmiştik. Ofis 365 Exchange Mail server tarafında ilk olarak kullanıma sunulduğu anda, arka planda Exchange 2010 barındırıyordu. Exchange 2013 versiyonunun kullanıma başlanması birlikte, Exchange Mail server olarak Exchange 2013 kullanmaya başladı.

Yukarıda paylaştığım linkte gelen yeniliklere kısaca değinmiştim. Yeniliklerden bir tanesi olan Send As İznini bu makalemizde inceleyeceğiz. Bu işlem Ofis 365 Mail Server olarak Exchange 2010 kullanırken de verilebiliyordu, fakat bu işlem sadece power Shell üzerinden yapılabiliyordu. Şimdi arka planda kullanılan Exchange 2013 ile birlikte bu işlem Gui ortamdan yapılabilir hale geldi. Tabiki yine Power Shell üzerinden bu işlemi gerçekleştirmek mümkün.

Şimdi işlemlerimize başlayalım. İlk olarak yönetici kullanıcı ile login olalım.

1

Bu işlemden sonra Admin menüsüne tıklayarak Exchange linkini tıklayalım.

2

Exchange ekranına giriş yaptıktan sonra yapıya eklenmiş olan kullanıcıların bulunduğu ekran bizi karşılamaktadır. Burada kimin adına, başka bir kullanıcıya gönderme yetkisi vereceksek, kimin hesabı üzerinden yetkilendirme yapılacaksa o hesabın özelliklerine girmemiz gerekmektedir. Ben “UFUK ŞAHAN” kullanıcısına “RIZA ŞAHAN” kullanıcısı adına mail yollama yetkisi vereceğim için “RIZA ŞAHAN” kullanıcısının üzerine tıklayarak özelliklerine giriyorum.

3

Kullanıcı özellikleri ekranımız açıldı.

4

Bu ekranda “mailbox delegation” linkine tıklayarak açılan ekranda “Send As” kısmında bulunan “+” butonuna tıklayalım.

5

Burada “RIZA ŞAHAN” kullanıcısı adına mail yollama yetkisi eklenecek olan “UFUK ŞAHAN” kullanıcısını bulup ekleme işlemini yapıyoruz.

6

Görüldüğü üzere “RIZA ŞAHAN” kullanıcısı adına mail yollayabilmesi için “Send As” kısmına “UFUK ŞAHAN” kullanıcısı eklendi.

7

Bu işlemlerden sonra Outlook üzerinden bize Send As izni veren kullanıcı adına mail yollayabilmemiz için “Kimden” kısmını eklememiz gerekmektedir. Yeni bir mail atarken “Seçenekler” kısmına girelim.

8

Şu anda görüldüğü gibi “Kimden” alanı eklendi.

9

Şimdi “UFUK ŞAHAN” hesabından “RIZA ŞAHAN” adına mail yollayabilmek için kimden kısmına tıklayarak Diğer E-posta Adresi… kısmına tıklayalım.

10

Gelen ekranda kimden butonuna tıklayalım.

11

Bu kısma RIZA ŞAHAN kullanıcısını ekleyelim.

12

Gönderilecek hesap olarak artık “RIZA ŞAHAN” kullanıcısına ait olan huseyinsahan@rizasahan.com adresi eklenmiş oldu.

13

Şimdi Hotmail hesabıma UFUK ŞAHAN kullanıcısından RIZA ŞAHAN adına bir mail atıyorum.

14

Görüldüğü gibi Hotmail adresimize gelen mail UFUK ŞAHAN kullanıcısından yollanmış olmasına rağmen RIZA ŞAHAN kullanıcısından yollanmış gibi gözükmektedir.

15

Umarım yararlı olmuştur. Bir başka makalede görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir