Windows 8.1 Nedir?

By | Haziran 1, 2013

 

 

1983 Windows’un beta sürümü çıktı ve Windows adı ilk kez kullanıldı.
1985 İlk Windows satışa sunuldu.
1991 Windows 3.1 tabanlı bir işletim sistemi olup, taşınabilir aygıtlar için tasarlanmış ilk Windows olan, fakat 2002’de yerini Windows for Tablet PC’ye bırakan “Windows for Pen Computing” serisinin satışına başlandı.
1995 Windows 95 piyasaya sürüldü, Başlat menüsü, Internet Explorer ve görev çubuğu ilk olarak bu sürümde sunulmuştu.
1998 Taşınabilir aygıtlar için geliştirilmiş Windows’lar olan Windows CE satışa sunuldu.
1998 Windows 98 satışa sunuldu.
2000 İlk iş interneti olan işletim sistemi Windows 2000 satışa sunuldu.
2000 Windows 9x ailesinin son üyesi olup ilk internet oyunu, sistem geri alma gibi yazılımlar bulunan, fakat yeterince başarı elde edemeyen işletim sistemi Windows ME satışa sunuldu.
2001 Çoğu yeni özelliğin eklendiği, günümüzdeki Windows’ların öncüsü olan Windows XP satışa sunuldu.
2002 Windows for Tablet PC sürüldü.
2003 24 Nisan’da Windows Server 2003 satışa sunuldu.
2004 Windows’un ilk 64-bitlik versiyonu sayılabilecek Windows XP x64 Edition sürüldü.
2006 Windows Vista’nın beta sürümü satışa sunuldu.
2007 İlk DVD kayıt,RSS ve Phishing süzgeçi gibi özellikleriyle tanınan Windows Vista satışa sunuldu.
2007 İlk ev sunucusu olan işletim sistemi Windows Home Server satışa sunuldu.
2008 27 Şubat’ta Windows Server 2008 satışa çıktı.
2009 Windows 7 işletim sistemi piyasaya sürüldü.
2011 Windows 8’in RTM sürümü 1 Temmuz 2011’de çıkması beklendi ama çıkmadı.
2011 Windows 8’in deneme sürümü (RTM) 15 Temmuz 2011’de kullanıma sunulmuştur.
2012 Windows 8’in 2012 ilkbaharında release preview versiyonu duyuruldu.
2012 4 Eylül’de Windows Server 2012 satışa sunuldu.
2012 25 Ekim’de Windows 8 lansmanı yapıldı ve resmi olarak satışa sunuldu.


Yukarıdaki tabloda Microsoft firmasının bir bakıma bilançosu yer almaktadır. Microsoft firmasında bu güne kadar olan evreler ana hatları ile özetlenmektedir. Tabi ki bunun yanında değişik hizmetler sağlayan farklı yazılım ve donanım çözümleri yine Microsoft tarafından bizlere sunulmaktadır. Bilişim dünyası ve bilişim teknolojilerini kullanan insanlar açısından köklü bir başkalaşma ve iyileşme 2001 yılında Windows XP işletim sistemin kullanılması ile başladı.

Windows XP işletim sistemi ile birlikte sistem yöneticileri ve bilgisayar kullanıcılarının yaşadığı bir çok sorun ortadan kaldırılarak tam anlamı ile stabil, donanımlara uyum sağlayan ve kendisinden önceki işletim sistemindeki çok büyük sorunları kapatan bir işletim sistemi dizayn edildi.10 yıl gibi bir süre çok etkin kullanılıp hala kullanılmakta olan Windows Xp işletim sistemi yerini ara bir geçiş olan Windows Vista’dan sonra Windows 7 işletim sistemine bıraktı. Windows Vista işletim sistemi çoğu otoriteler tarafından, bazı kullanıcıların kullanmadan direk Windows 7 işletim sistemine geçtiği ara bir istasyon olarak ta tanımlanmış durumda.

Günümüz teknolojilerinde şu an sıkça söz edilen bulut ve sanallaştırma teknolojilerine alt yapı sağlamak adına Windows 7 işletim sistemi geliştirilerek Windows XP kullanımı Windows 7 işletim sistemine geçişe zemin hazırladı.

2012 Ekim ayı ile birlikte Windows 8 işletim sistemi kullanıma sunuldu. Bulut bir platform olarak lanse edilen Server 2012 işletim sisteminin, kullanıcı işletim sistemi olarak duyurulan Windows 8 işletim sistemine yoğun geçişler sürmekte, donanım üreticilerinin ürünlerinde artık Windows8 işletim sistemi sunması ile birlikte yoğun kullanıma doğru yol alınmaktadır.

Bu işletim sisteminin kurulum ve özelliklerini yine Türkiye ve dünyada sizlere portalımız tarafından duyurduk.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_8/archive/2011/09/18/windows-8-developer-preview-ve-windows-8-kurulumu.aspx

Windows 8 işletim sistemi ile birlikte bulut platforma uyumluluk anlamından önemli adımlar atıldı. Versiyona farklılığı olmasına rağmen kullanıcı işletim sisteminde sanallaştırma desteği geldi. Özellikle mobil ortamlarda kullanımı yaygınlaştırmak amaçlı olarak Metro Arayüz adı ile yeni bir tasarım yapısına gidildi. Dokunmatik hassasiyeti daha yüksek olan bir işletim sistemi geliştirildi.

Şimdi “Nedir bu Windows 8.1 ?” diyebiliriz. Windows 8 işletim sistemine geçiş sonrasında bazı noktalarda eksiklikler ve geliştirme yapılması yönünde fikirler ortaya çıktı. Windows 8.1 bu eksiklikleri ve ek geliştirmeleri kullanıcıya sunmak adına, Windows 8 işletim sistemi üzerine eklemek için çıkartılan ve ücretsiz olarak kurulabilen geniş kapsamlı bir güncelleme paketidir.

Şimdi bu yenilik bize neler sağlayacak, biraz inceleyelim.

Windows 8.1 ile kullanıcılara artık çok fazla sayıda arka plan özelliği ve renk özelliği sağlanmaktadır.

win81 (1)

Windows 8 işletim sisteminde başlat ekranı ve masaüstü ekranı birbirinden farklı olurken Windows 8.1 ile birlikte artık aynı ekranı kullanabilir durumdayız. Esnek başlat ekranını artık kendi isteklerimiz noktasında şekillendirme imkanına sahibiz.

Eklenin filtre özelliği ile birlikte başlat ekranına tarihe göre, en çok kullanılan v.b. kıstasta öğelerin gelmesini sağlayabiliriz. Tek ekranda durum çubuğunu sağa sola çekerek tüm programlara erişim imkanı sağlayabiliriz.

 

win81 (2)

 

Windows 8.1 ile arama noktasında büyük yenilikler geldi. Bulmak istediğimiz bir öğeyi bilgisayarımız, web, skydrive ve bing gibi internet ortamlarında arayabilmekteyiz. Bulunan içeriğe göre hızlı aksiyon için otomatik ekranlar bize yardımcı olmaktadır. Örneğin aratılan bir video bulunduğunda aynı videoyu izleyebilmek adına yanında belire menüden “play” butonuna basmamız yeterli olmaktadır.

win81 (3)

 

win81 (4)

Windows 8.1 ile birlikte aynı anda ekranda birden fazla uygulama görmek için daha fazla yol olacaktır. İstediğiniz herhangi bir boyuta yeniden boyutlandırmak, iki uygulama arasında ekranı paylaşmak daha kolay olacaktır. Ortamımızda çoklu ekran varsa, aynı anda tüm ekranlarda çalışan farklı Windows Store uygulamaları olabilir ve Başlat ekranı bir monitör üzerinde açık kalabilir. Bu şekilde çoklu işlemler daha kolay hale gelir. Düşünsenize aynı anda iki farklı monitörde iki internet sayfası açarak borsa bilgilerini takip etmek J

Windows 8.1 ile Windows Mağaza üzerinde bir çok uygulama bizlere ücretsiz olarak sunulacak olup işimize yarayan uygulamayı kolay bulmak adına bizim için detaylı listeler yer alacaktır.

win81 (5)

Windows’un 8.1 ‘de dosyalarımızı direkt olarak SkyDrive üzerine kaydedilebilir ve böylece her zaman yerden dosyalarımız üzerinde işlem yapabilir olacağız. Ayrıca, Microsoft hesabı (varsayılan olarak Outlook.com) ile Windows 8.1 cihaza oturum açtığınızda uygulamalarımız kişiselleştirilmiş olacaktır.

Windows 8.1 ile denetim masasına gitmeden PC Ayarları masaüstünde cihazınızın tüm ayarlara erişim sağlar durumda olacağız. Örnek olarak ekran çözünürlüğünü değiştirmek, güç seçeneklerini ayarlamak, bilgisayarınızın markası ve modeli görmek, ürün anahtarını değiştirmek, Windows Update çalışmasına izin ve hatta bir etki alanına katılmak gibi işlemleri gerçekleştirebiliriz.

Bilgisayarlar üzerinde bugünlerde insanlar dokunma yoluyla etkileşim sağlamakta ve işlemlerini yapmaktadırlar. Windows8 gelişmekte olan mobil dünya yapısı için tasarlanan bir işletim sistemdir ama aynı zamanda kullanımı dokunmatik olmayan cihazlar için daha etkin bir hale getirilmiştir.

En önemli değişiklilerden bir tanesi başlat butonunun yeniden hayatımıza girecek olmasıdır. Standart olarak ekranın sol alt köşesinde başlat butonu yer alacaktır. Bu yenilikler Windows 8.1 ile gelecek olan yeniliklerden bazılarıdır. İlerleyen zamanlarda ortaya çıkacak olan yeniliklerden farklı bir makalemizde bahsediyor olacağız. 26 Haziran başlayan bu süreç yakın zamanda bizler ile paylaşılabilir bir duruma gelecektir.

Windows 8.1 ile birlikte Windows 8 ve Windows Embedded aynı zaman diliminde güncellenecektir. Bu işlem ile birlikte endüstri ortamlarındaki POS, Kiosk gibi yapılardaki eksiklikler ortandan kaldırılacaktır.  Windows 8.1 hakkında genel bilgileri sizinle paylaşmaya çalıştım. Bir başka makalede görüşmek dileği ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir