Lync 2010 Attendee Kullanımı

By | Mart 25, 2013

Bu makalemizde Lync Attendee kullanımını ele alacağız. Geçmiş günlerde portalımız üzerinde Ofis365 bulut üzerinde gelen ve On-premise olarak ortamımıza konumlandırılabilen LYNC uygulamasından bahsetmiştik. Bu makale serilerine aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/cloud_computing/archive/2012/10/14/ofis-365-yelik-hesab-n-n-olu-turulmas-ve-domain-ekleme.aspx
http://www.cozumpark.com/search/SearchResults.aspx?q=lync&a=1
http://www.cozumpark.com/search/SearchResults.aspx?q=lync&s=110

Buraya kadar olan bölümlerde sesli ve görüntülü konuşma, dosya paylaşımı, online toplantı gibi işlemlerde genelde Lync client anlatıldı. Lync Client haricinde ortamımız dışında bulunan X kullanıcıların ortamımıza bağlanabilmesi için Lync 2010 Attendee kullandırarak bağlantı yapmasını sağlayabiliriz.

Lync 2010 Attendee uygulamasını bilgisayarımız haricinde, akıllı telefonlar üzerinden de kullanabiliriz. Şimdi kurulumumuzu yapıp geri kalan konularda kısa kısa açıklamalarımızı yapalım. http://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=15755 bu link üzerinden Lync 2010 Attendee uygulamasını indirebiliriz.

1

Uygulamamızı indirdikten sonra kurulumunu yapalım.  Kurulum sonrası Lync 2010 Attendee uygulamasını test etmek için bir online toplantı isteği yolluyorum.

2

Kendi bilgisayarımda oturum açıyorum. Toplantıya dahil oluyorum.

3

Sonrasında toplantı ekranını simule edebilmek için bir powerpoint sunumunu paylaşıyorum.

4

Lync 2010 Attendee ilk açıldığında bu şekilde bir karşılama ekranı geliyor. Burada kişisel ayarlarınızı kendi istediğinize göre şekillendirebilirsiniz. Lync 2010 Attendee zaten kur bırak tarzı çalışan bir yazılım. Lync üzerinden yapılan bağlantılara otomatik olarak bağlanma işlevi görmektedir.

5

Şimdi maile giderek gelen toplantı isteğini ve linkini görüyorum. Lync 2010 Attendee kullanarak artık oturuma dahil olabilirim. Linki tıklıyorum.

6

Linke tıkladıktan sonra Lync 2010 Attendee otomatik olarak açılıyor. Burada kimlik bilgilerimizi girip bir şirket çalışanı olarak oturuma katılabileceğimiz gibi konuk olarak bu oturuma katılabiliriz. Ben konuk olarak giriş yapacağım.

7

Gelen sertifika uyarısını “Bağlan” butonu ile geçelim.

8

Şu anda toplantıya dahil duruma geldim.

9

Toplantıda verilen yetkiler dahilinde işlemleri de gerçekleştirebiliriz.

10

Desteklemesi durumunda akıllı telefonunuzdan da Lync 2010 Attendee Lync oturumlarına katılabilir. Lync oturumu açabilir şirketinizdekiler ile iletişim halinde kalabilirsiniz.

11

Kısa ve basit bir konu oldu ama umarım yararlı olmuştur. Bir başka makalede görüşmek dileği ile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir