Windows Server 2012 Windows Server Backup ile Hyper-v Yedekleme ye Yedekten Dönme

By | Ocak 13, 2013

Sistem yöneticileri görev aldığı organizasyonda ilk planda kullanılacak yapıyı tasarlar, kurgular ve bu bu kurgulanan yapıyı hayata geçirir. Hayata geçirilen bu yapı sağlıklı olarak çalışmaya başladıktan sonra artık sistemin bakım ve yedeklenme aşamasına geçilir. Neticede çalışan bir yapı beklenmedik bir anda zarar görebilir, bilerek veya yanlışlıkla sistemi kullanan kişi veya kullanıcılar verileri silebilir. Bu gibi olmasını istemediğimiz durumlarda ilk aklımıza gelen yedekten geri dönmektir. Bunun için yapının büyüklüğüne göre uygun bir yedekleme yazılımı seçmeli ve sistemimizi bu yedekleme yazılımı ile yedeklemeliyiz.

Portalımızda birçok yedekleme programı çok geniş bir çerçevede alınarak bizlere anlatılmıştır. Büyük yapılarda kullanılmak üzere Microsoft System Center Ailesi içinde olan DPM birçok versiyonu ile bizlere çok detaylı olarak anlatılmıştır. Bu geniş kaynağa aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/search/SearchResults.aspx?q=DPM&a=1

Büyük yapılardan sonra orta ölçekli veya ufak yapılarda aşağıdaki gibi direk Windows Server İşletim sistemlerinde bulunan Nt Backup veya Windows Server Backup özelliğini kullanabilirsiniz. Yine geniş kaynağımıza aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/search/SearchResults.aspx?q=windows+server+backup&a=1

Yukarıda büyük işletme ve kobi ayrımı yaptık. Burada asıl baz alınması gereken kobi veya işletmenin büyüklüğü değil ortamda bulunan BT yapısının büyüklüğüdür. Çok büyük bir yapıda BT yapısı ufak olabilir buna göre yedekleme yazılımı seçimi yapmakta yarar vardır.

Yedekleme dosya, imaj, sanal platform, mail server gibi bir çok farklı amaç için kullanılabilir. Bu nedenle bu yedekleyeceğiniz yapı için en uygun yazılımı seçmeniz gerekmektedir. Şimdi makalemizin asıl konusuna gelelim. Bu sene içerisinde yavaş yavaş aktif olarak kullanılan Windows Server 2012 işletim sistemindeki backup özelliğini ele alacağız.

Yakın geçmişte Windows Server 2012, Windows server backup özelliğini anlatan makaleler portalımızda yayımlanmıştı. Bu makalemizde ise Windows Server 2012 üzerindeki, Windows Server Backup Özelliği ile Windows Server 2012 üzerinde gelen Hyper-v 3.0 üzerindeki sanal makine yedekleme konusunu ele alacağız. Windows Server 2012 üzerideki Windows Server Backup makalelerimize aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2012/08/26/windows-server-2012-windows-server-backup.aspx
http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2012/11/25/windows-server-2012-authoritative-restore.aspx
http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2012/04/29/windows-server-2012-active-directory-snapshot-zelli-i.aspx
http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2012/10/28/microsoft-online-backup-service.aspx

Şimdi ufakça makalemize giriş yapalım. Elimizde Windows Server 2012 üzerinde yapılandırılmış Hyper-v rolü kurulmuş bir fiziksel makine var. Bu fiziksel makine üzerinde 3 adet sanal makinemiz var. Biz bu sanal makinelerden Win7 olan sanal makineyi açık ve çalışıyorken yedekleyeceğiz.

Öncelikle aşağıdaki resimde göründüğü gibi sanal ortamımıza göz atalım. Şunu belirtmekte yarar var Windows Server 2008 ile birlikte Hyper-v yedekleme için regedit üzerine bazı kayıtlar girmemiz gerekiyordu. Windows Server 2012 ile birlikte bu sorun ortadan kaldırıldı.

server2012hyp (1)

Şu anda sanal makinemiz açık bu duruma da göz atalım.

server2012hyp (2)

Sanal makinemizi yedeklemek için Windows Server Backup’u çalıştıralım. Yedekleme işlemini başlatmak için “Backup Once..” linkine tıklayalım.

server2012hyp (3)

Biz zamanlanmış bir yedekleme işlemi yapmayacağımız için “Different options” seçimini yaparak “Next” ile ilerleyelim.

server2012hyp (4)

Sadece Hyper-v makinelerini yedekleyeceğimiz Full yedek alamayacağımız için “Custom” seçimini yapalım ve “Next” ile ilerleyelim.

server2012hyp (5)

Bu ekranımızda “Add Items” butonumuza tıklayalım.

server2012hyp (6)

Yedekleme yapacak olduğumuz “win7” isimli sanal makinemizi seçerek “OK” butonuna tıklayalım.

server2012hyp (7)

Ben yedekleme işlemini localde bir diske yapacağım için “Local Drives” seçimini yapıyorum. Yedekleme için Networkta yetkili bir paylaşım, storage, nas, type gibi farklı ortamlar kullanabilirsiniz.

server2012hyp (8)

Yedekleme yapılacak olan diskimizde gerekli boş alanı gördükten sonra seçimimizi yapıp “Next” ile ilerleyelim.

server2012hyp (9)

Artık işlem başlamaya hazır. “Backup” butonuna tıklayalım.

server2012hyp (10)

Yedekleme işlemimiz şu anda başladı.

server2012hyp (11)

Yedeklenen sanal makinemiz şu anda çalışır durumda.

server2012hyp (12)

Yedekleme işlemi başarı ile tamamlandı. “Close” ile çıkış yapalım.

server2012hyp (13)

Sanal Makinamız 9.55 gb alan kaplamaktadır.

server2012hyp (14)

Alınan yedek 7.5 gb alan kaplamaktadır. Sistem boş olduğu için sıkıştırma oranı düşük durumdadır. Normalde veri büyüdükçe daha iyi bir sıkıştırma olanı olacaktır.

server2012hyp (15)

Alınan yedekten geri dönebilmek için Sanal makinemizin konumuna bakarak sanal makinemizi kapatıp tamamen ortamdan silelim.

server2012hyp (16)

Sanal makinemizi tamamen siliyorum.

server2012hyp (17)

Sanal makinemiz tamamen silindi.

server2012hyp (18)

Sanal makinemizi konsol üzerinde silelim. Windows server backup ile aldığımız yedekten geri dönüş yaptığımızda sanal makinemizin geri dönüşü yapılacağı gibi konsola eklenme işlemi de otomatik olarak yapılacaktır.

server2012hyp (19)

Sanal makinemiz silindi.

server2012hyp (20)

Şimdi Windows server backup’u açarak yedeklemiş ve tamamen ortamdan kaldırmış olduğumuz sanal makinemizi yedek üzerinden geri alalım. Windows server backup açıldıktan sonra “Recover…” linkine tıklayalım.

server2012hyp (21)

Dönecek olduğumuz yedek fiziksel bilgisayarımızın bir diskinde olduğu için “This Server” seçeneğini seçerek “NEXT     “ ile ilerleyelim. Yedeğimiz ağ üzerinde veya farklı bir ortamda olsaydı “A Backup stored on another location” seçeneğiniz seçmemiz gerekecekti.

server2012hyp (22)

Yedeğimizi seçelim. Birden fazla yedek olsa burada farklı zamanlara ait yedekler gözükecekti. Seçimimizi yapıp “Next” ile ilerleyelim.

server2012hyp (23)

Burada volume ve file bazlı geri dönüşte yapabiliriz. Biz Hyper-v yedeklemesi yaptığımız ve geri döneceğimiz için “Hyper-v” seçeneğini seçim “Next” ile ilerliyoruz.

server2012hyp (24)

Geri dönülecek makinemizi seçim “Next” ile ilerleyelim.

server2012hyp (25)

Yedeğimizi farklı lokasyona dönebilir veya bir kopyasını alabiliriz. Biz orijinal lokasyona döneceğimiz için “Recover to orginal location” seçimini yaparak “Next” ile ilerleyelim.

server2012hyp (26)

Yedekten geri dönme işlemi için “Recover” butonuna tıklayalım.

server2012hyp (27)

Yedekten geri dönüş işlemi başladı.

server2012hyp (28)

Geri dönüş işlemi başarı ile tamamlandı. “Close” ile çıkış yapalım.

server2012hyp (29)

Sanal makinemizi konsol üzerinden silmiştik. Yedekten geri dönüş işlemi sonrasında konsola sorunsuzca eklendi.

server2012hyp (30)

Sanal makinemiz sorunsuz olarak çalışır durumda.

server2012hyp (31)

Windows Server 2012, Windows Server Backup ile çalışan sanal makinenin yedeğini alabildiğimiz gibi üzerinde snapshot olan sanal makinenin yedeğini de alabiliriz.

Umarım yararlı olmuştur. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir