Windows Server 2012 üzerinde Remote Access Rolünün Kurulumu

By | Ağustos 28, 2012

Bu makalemizde Server 2003 üzerinde “Routing and Remote Access” rolü olan, Server 2008 ile ismi “Network Policy And Acces Services” olan ve Server 2012 ile birlikte “Remote Access” olan rolün kurulumuna değineceğiz.

Bu rolün kurulumuna değinmeden önce kısaca bu rolün ne işe yaradığından bahsediyor olalım. Adından anlaşılacağı üzere “Remote Access” olarak karşımıza çıkan ve temeli RRAS rolünü barındıran rol ile birlikte yazılımsal olarak yönlendirme ve uzaktan işlemler için ortam ve izinler sağlayabiliriz. Biraz daha açmak gerekirse bu rol sayesinde ortamımızda yazılımsal bir router varmış gibi işlemler yapabilir, uzak erişimlerde bağlantı için vpn senaryoları oluşturabilir ve bunları katı policyler ile güvenli hale getirebiliriz. Bu makalemizde bu rolün kurulumunu ele alırken ilerleyen serilerimizde bu rol ile birlikte yapılabilecek olan işlemleri makale haline getireceğiz.

Rolümüzü eklemek için resimde olduğu gibi Server Manager konsolunda gösterilen iki yerde var olan “Add Roles and Features” kısmına tıklayarak rol ekleme ekranımızı açalım.

Karşılama ekranını “Next” ile geçelim.

Karşımıza gelen ekranımızda biz Remote Desktop Servisleri ile ilgili olarak bir rol kurulumu yapmayacağımızdan “Role-based or feature-based installation” seçeneğini seçerek Next ile ilerleyelim.

Bu ekranımızda rolün ekleneceği serverimizi seçmemiz gerekmektedir. Server 2012 ile birlikte artık tek noktadan birden fazla Server 2012 üzerine rol ekleme kaldırma gibi işlemler yapabiliyoruz. Bu nedenle ortamımızda birden fazla server olsa biz buradan seçim yapmak durumunda kalacaktık. Şu anda bizim tek serverimiz olduğundan “Next” ile ilerleyelim.

Yukarıda belirttiğimiz gibi Server 2003 üzerinde “Routing and Remote Access” rolü olan, Server 2008 ile ismi “Network Policy And Acces Services” olan ve Windows Server 2012 ile birlikte yeni ismi “Remote Access” olan rolümüzü seçerek “Next” ile ilerleyelim.

Server 2012 ile birlikte Features ve Roles yükleme ekranları birleştirildiğinden dolayı rol seçiminden sonra bize bir özellik kurup kurmayacağımızı soran ekran gelmektedir. Biz ek özellik kurmayacağımız için “Next” ile ilerleyelim.

Bu ekranımızda kurulacak olan rol ile ilgili olarak temel bilgiler verilmektedir. Biz “Next” ile bir sonraki adıma ilerleyelim.

Rol yüklenirken yüklenecek olan servislerin seçiminin yapılması istenmektedir. Aşağıdaki gibi seçim yaparak “Next” ile ilerleyelim.

Bu rolün kurulumu için IIS üzerinde bazı bileşenlerin gerekli olduğu bilgisi bizlere verilmektedir. “Next” ile ilerleyelim.

Rolün kurulumu sırasında gerekli olan IIS bileşenleri otomatik olarak seçili duruma geldi. Bizim bu bileşenlere ek olarak eklemek istediğimiz bir bileşen olması durumunda listeden seçim yaparak eklenmesini sağlayabiliriz. Biz bu aşamada default olarak varsayılan seçimleri bırakıp “Next” ile ilerleyelim.

Şimdiye kadar olan seçimlerimizin bize bir özeti sunuldu. Bu ekranda yapmak istediklerimize göz atıp onaylamamız durumunda kurulum başlayacaktır. “Restart the destination server automatically if required” seçeneği ile işlem sonrası yeniden başlatma gerekirse bunun otomatik olmasını sağlayabiliriz. “Install” ile kurulumu başlatalım.

Kurulum işlemimiz devam ediyor. Bu aşamadan sonra işlemimiz tamamlanacak.

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra Control Panelde yer alan “Administrative Tools” ikonuna tıklayalım. Açılan ekranda “Rouing and Remote Access” konsolumuza çift tıklayarak açılmasını sağlayalım.

Şu anda RRAS konsolumuz karşımıza geldi.

Bu makalemizde Remote Access Rolünün kurulumuna değindik. Bundan sonraki Remote Access makalelerimizde Remote Access ile yapabilecek olduğumuz işlemlerden bazılarını makale haline getireceğiz. Yararlı olması dileği ile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir