Exchange 2013 Preview Kurulumu

By | Temmuz 21, 2012

Bu makalemizde Exchange 2013 Preview kurulumunu ele alacağız. Microsoft 2012 yılı başında ve sonunda Release ve Preview sürümler olarak birçok ürünü piyasaya çıkardı. Bu ürünlere aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

http://rizasahan.wordpress.com/2012/07/17/microsoft-release-ve-pre-release-urunleri/

Exchange 2007 ve 2010 Exchange 2003 versiyonuna göre büyük bir mimari farklılığı ile karşımıza çıkmıştı. Exchange 2007 ve 2010 yönetimsel olarak birbirine benzer olmasına rağmen mimari açısından çok farklıydı. Windows 8 ve Server 2012 ürünlerinde artık buluttan izler taşıyan arayüzler Microsoft’un Dpm 2012, System Center Virtual Manager 2012 gibi ürünlerinde Fresh menü yapısı ile buluta geçişin sinyallerini vermişti. Exchange 2013 Mailbox ve Client Access olarak iki farklı role bürünmüş şekilde karşımıza çıkmakta. Yönetimsel işlerler tamamen değişmiş durumda. Exchange 2013 artık tamamen web arayüzünden yönetilir hale gelmiş durumda. Eski EMC (Exchange Management Console) yerini ECP (Exchange Control Panel) yapısına bırakmış durumda.  Kullanıcı tarafında ise owa arayüzü baştan tasarlanmış denilebilir.

Public Folder yapısını korumakla birlikte fail over senaryosu olarak Exchange 2010 üzerine bulunan Dag mimarisi Exchange 2013 üzerinde devam eden özelliklerden bir tanesidir.

Exchange 2013 arayüzünde kullanılan mimari Microsoft tarafından bulut hizmet olarak sunulan Ofis 365 mimarisinin yeni demo arayüzünde kullanılacaktır. Şu anda Ofis 2010 ve Exchange 2010 arayüzü özeliklerine sahip olan Ofis 365 arkasına Exchange 2013 yapısını kısa zamanda alacak gibi görünüyor.

Ürün daha çok taze ve yeni bu makalemiz Türkiye ve hatta dünya üzerinde ilk kurulumu anlatan makalelerden birisi olma özelliğini de taşıyor olabilir. Google şu anda kurulumla ilgili olarak birkaç kısa resmin paylaşıldığı sayfadan başka sonuç sunmuyor. J

Şimdi bu ön bilgilerden sonra artık kısaca makalemize giriş yapalım. Ürünü aşağıdaki link üzerinden indirebilirsiniz.

http://technet.microsoft.com/tr-tr/evalcenter/hh973395

Ürünün kurulumu için aşağıdaki gereksinimlere sahip olmanız gerekmektedir.

Kurulacak olan rol

Sistem gereksinimi

Mailbox and Client Access server roles
 • Windows Server 2012
 • Windows Server 2008 R2 Standard with SP1
 • Windows Server 2008 R2 Enterprise with SP1
 • Windows Server 2008 R2 Datacenter RTM or later
Management tools
 • Windows Server 2012
 • Windows Server 2008 R2 Standard with SP1
 • Windows Server 2008 R2 Enterprise with SP1
 • Windows Server 2008 R2 Datacenter RTM or later
 • 64-bit edition of Windows 8 Release Preview
 • 64-bit edition of Windows 7 with SP1
Kullanıcı Tarafından Sağlanacak Bağlantı Ortamları
Outlook 2013 Preview
Outlook 2007 SP3 with July 2012 Cumulative Update
Outlook 2010 SP1 with April 2012 Cumulative Update
Entourage 2008 for Mac, Web Services Edition
Outlook for Mac 2011

Ürün şu anda Server 2008 R2 Sp1 ve Server 2012 Preview ürünlerine kurulabiliyor olarak görünmekte. Bu ilerleyen günlerde bunlar değişebilir. Şimdiki gereksinimlere göre Exchange 2013 Preview kurulacak olan işletim sistemlerinde aşağıdaki gereksinimler yerine getirilmek durumundadır.

Server 2008 R2 gereksinimleri
Cmd Led
 1.   Add-WindowsFeature Desktop-Experience,   NET-Framework, NET-HTTP-Activation, RPC-over-HTTP-proxy, RSAT-Clustering,   RSAT-Web-Server, WAS-Process-Model, Web-Asp-Net, Web-Basic-Auth,   Web-Client-Auth, Web-Digest-Auth, Web-Dir-Browsing, Web-Dyn-Compression, Web-Http-Errors,   Web-Http-Logging, Web-Http-Redirect, Web-Http-Tracing, Web-ISAPI-Ext,   Web-ISAPI-Filter, Web-Lgcy-Mgmt-Console, Web-Metabase, Web-Mgmt-Console,   Web-Mgmt-Service, Web-Net-Ext, Web-Request-Monitor, Web-Server,   Web-Stat-Compression, Web-Static-Content, Web-Windows-Auth, Web-WMI
Sırası ile   Yüklenecek olan güncellemeler
 1. Microsoft        .NET Framework 4.5 RC
 2. Windows        Management Framework 3.0
 3. Microsoft        Unified Communications Managed API 4.0, Core Runtime 64-bit
 4. Microsoft        Office 2010 Filter Pack 64 bit
 5. Microsoft        Office 2010 Filter Pack SP1 64 bit
 6. Microsoft        Knowledge Base article KB974405 (Windows Identity Foundation)
 7. Knowledge        Base article KB2619234 (Enable the Association Cookie/GUID that is used        by RPC over HTTP to also be used at the RPC layer in Windows 7 and in        Windows Server 2008 R2)
 8. Knowledge        Base article KB2533623 (Insecure library loading could allow remote code        execution)
Kaldırılacak   Uygulama Microsoft Unified   Communications Managed API 4.0, Core Runtime 64-bit bu uygulama   kurulduktan sonra Denim Masası-Programlar ve Özellikleri ekranından Visual C++ 11 Beta Redistributable (x64) –   11.0.50531 bu programı kaldırmalıyız.
Cmd   üzerinden çalıştırılacak komutlar
%SystemDrive%\Windows\Microsoft.NET\Framework64\v4.0.30319\aspnet_regiis.exe -ir –enable

İisret
Server 2012  gereksinimleri
Cmd Led
1.       Install-WindowsFeature AS-HTTP-Activation, Desktop-Experience, NET-Framework-45-Features, RPC-over-HTTP-proxy, RSAT-Clustering, Web-Mgmt-Console, WAS-Process-Model, Web-Asp-Net45, Web-Basic-Auth, Web-Client-Auth, Web-Digest-Auth, Web-Dir-Browsing, Web-Dyn-Compression, Web-Http-Errors, Web-Http-Logging, Web-Http-Redirect, Web-Http-Tracing, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Lgcy-Mgmt-Console, Web-Metabase, Web-Mgmt-Console, Web-Mgmt-Service, Web-Net-Ext45, Web-Request-Monitor, Web-Server, Web-Stat-Compression, Web-Static-Content, Web-Windows-Auth, Web-WMI, Windows-Identity-Foundation
Sırası ile   Yüklenecek olan güncellemeler
 1. Microsoft        Unified Communications Managed API 4.0, Core Runtime 64-bit
 2. Microsoft        Office 2010 Filter Pack 64 bit
 3. Microsoft        Office 2010 Filter Pack SP1 64 bit
Kaldırılacak   Uygulama Microsoft Unified   Communications Managed API 4.0, Core Runtime 64-bit bu uygulama   kurulduktan sonra Denim Masası-Programlar ve Özellikleri ekranından Visual C++ 11 Beta Redistributable (x64) –   11.0.50531 bu programı kaldırmalıyız.

Genel gereksinimlerimiz bu şekildedir. Özel yapılarda roller ayrıştırılabilir. Gelişmiş sistem gereksinimleri için http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb691354(v=exchg.150)  bu kaynaktan yararlanabilirsiniz.

Ben kurulum işlemimi Server 2012 RC üzerinde yapacağım. Şimdi bu gereksinimleri yerine getirdiğimizi düşünerek kuruluma geçelim. Öncelikle yukarıdaki paylaştığımız komut setimizi Power Shell üzerinde çalıştıralım.

Install-WindowsFeature AS-HTTP-Activation, Desktop-Experience, NET-Framework-45-Features, RPC-over-HTTP-proxy, RSAT-Clustering, Web-Mgmt-Console, WAS-Process-Model, Web-Asp-Net45, Web-Basic-Auth, Web-Client-Auth, Web-Digest-Auth, Web-Dir-Browsing, Web-Dyn-Compression, Web-Http-Errors, Web-Http-Logging, Web-Http-Redirect, Web-Http-Tracing, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Lgcy-Mgmt-Console, Web-Metabase, Web-Mgmt-Console, Web-Mgmt-Service, Web-Net-Ext45, Web-Request-Monitor, Web-Server, Web-Stat-Compression, Web-Static-Content, Web-Windows-Auth, Web-WMI, Windows-Identity-Foundation

Komut setinin çalıştırılması ve sistemde güncellemeler yapıldıktan ve yeniden başladıktan sonra aşağıdaki güncelleme paketlerinin sırası ile yüklenmesi gerekmektedir.

Microsoft Unified Communications Managed API 4.0, Core   Runtime 64-bit
Microsoft Office 2010 Filter Pack 64 bit
Microsoft Office 2010 Filter Pack SP1 64 bit

Yukarıdaki gereksinimleri kurduktan sonra Denetim Masası – Programlar ve Özellikler kısmından “Visual C++ 11 Beta Redistributable (x64) – 11.0.50531” isimli uygulamanın kaldırılması gerekmektedir.

Artık kuruluma hazırız Setup dosyasını çalıştırabiliriz. İlk anda Gerekli Updateler internet üzerinden çekilecektir. Tercih edilen bu işlemin yapılmasıdır. Resimdeki gibi seçim yaparak Next ile ilerleyelim.

Güncelleme işlemi yapılıyor.

Kurulum için gerekli dosyalar kopyalanıyor.

Gerekli yardım dosyalarına v.s. göz atabiliriz. Next ile ilerleyelim.

Sözleşmeyi kabul edip Next ile ilerleyelim.

Hata raporu gönderip göndermeyeceğimize karar verip Next ile ilerleyelim.

Gereksinimler denetleniyor. Bulunan gereksinimlere göre kurulabilecek roller sıralanacak. Next İle ilerleyelim.

Söylediğimiz gibi Exchange 2013 Rol sayısı ikiye düştü. Gerekli standart kurulum için rolleri seçip Next ile ilerleyelim.

Kurulumun yapılacağı yeri belirleyip Next ile ilerleyelim.

Organizasyona bir isim verip Next ile ilerleyelim.

Geliştirilmiş olan mimaride yeni bir özellik karşımıza çıkmaktadır. Bu özelliği aktif edip etmeyeceğinize karar vererek Next ile ilerleyelim.

Client Acces için gerekli ayarı girerek Next ile ilerleyelim.

Müşteri Geliştirme programı için seçim yapıp Next ile ilerleyelim.

Sistem gereksinimleri denetleniyor.

Gereksinimler denetlendi. Eksik bulunamadı. Domain üzerine Exchange kurulum yapılmaması önerilmemektedir. Bu nedenle iki uyarı ile karşılaştık. Lab ortamı olduğundan Install ile kurulumu başlatalım.

Kurulum işlemi başladı.

Kurulum işlemi tamamlandı. “Complete” ile işlemlerimi bitirelim.

Not: Vmware Workstation üzerinde kurulum yapıyorsanız Vmware Workstation ürününüzün güncellemeleri tam değil ise hata alabilirsiniz. Kurulumda çözüm aramak yerine güncellemeleri tam olarak yapınız. Ben kurulumu fiziksel makine üzerinde ve Hyper-v üzerinde gerçekleştirdim ve sorunsuz bir kurulum oldu. Exchange yönetimi artık web üzerinden yağılmaktadır. Yönetim ekranına https://makinaismi/Ecp şeklinde erişebilirsiniz.

Yönetim ekranımız aşağıdaki gibidir. Metro arayüz olarak tasarım yapılmıştır.

Owa ise aşağıdaki gibi yeni tasarımla bizi karşılamaktadır.

Ürün çok taze ve yeni olması ile şu anda bilinenleri azdır. Ürünün RTM olması ile birlikte paylaşımlarımız çoğalacaktır. Yararlı olması dileği ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir