Veeam6 Yedeklerinin Farklı Hyper-V Hostuna Dönülmesi, Relication ve File Copy İşlemleri

By | Aralık 24, 2011

Bundan önceli ilk makalemizde Veeam6 ile Server Ekleme, Hyper-v hostlarının yedeklenmesi, Yedeklenen sanal makinanın geri dönülmesi işlemlerini yani aşağıdaki 6 işlemden üç tanesini gerçekleştirmiştik. Bu makalemizde ise 4,5 ve 6. Adımları gerçekleştireceğiz.

1-Server Ekleme
2-Backup
3-Restore
4-Farklı bir host üzerine geri dönüş
5-Replication
6-File copy

4-Hyper-v Hostunda Yedeklenen Sanal Makinaların Farklı Bir Hyper-v Hostuna Dönülmesi

İlk makalemizde host ekleme işlemine değinmiştik. Bu makalemizde de farklı bir host üzerine dönüş yapacağımız için yeni bir host ekleme işlemi yapalım. Bunun için Add Server butonuna tıklayalım.

Gelen ekranda resimdeki seçeneği seçerek Hyper-v hotsunu ekleme işlemine geçelim.

Karşımıza gelen ekranda ilk makalemizde belirttiğimiz gibi eklemek istediğimiz Hyper-v hotsunun ip adresini veya netbios ismini girerek Next ile ilerleyelim.

Bu ekranımızda Hyper-v seçimimizden sonra bize ortamımızda var ise eğer SCVMM, Hyper-v Cluster ve tek olarak çalışan Hyper-v hotsu ekleme imkanı verilmektedir. Biz testlerimizde standalone bir yapı kullandığımız için  “Microsoft Hyper-v Server (Standalone) seçeneğini seçerek Next ile ilerleyelim.

Bu ekranımızda eklenecek olan Hyper-v hotsuna gerekli bileşenlerin kurulabilmesi için yetkili bir hesabın account bilgilerini girmemiz gerekmektedir. Bu nedenle ben administrator hesabına ait gerekli bilgileri girerek Next ile ilerliyorum.

Gerekli ön bileşenler eklendi.  Next ile ilerleyelim.

Gerekli bileşenlerin kurulması sonrasında denetim masamızda agente ait gerekli eklentiler kuruldu.

Şu anda gerekli tüm bileşenler yüklendi. Next ile ilerleyelim.

Şu ana kadar yapılan işlemlerin özeti gözükmektedir. Finish ile host ekleme işlemini başlatalım.

Aşağıdaki ekranımızda Servers kısmına baktığımızda ikinci Hyper-v hotsumuzun eklenmiş olduğunu görebilmekteyiz. Bu işlemden sonra artık Dc.rizasahan.local hotsunda yedeği alınan sanal makinamızın WIN-96N786S1SUI hotsuna geri dönüş işlemini yapabiliriz.

Bu işlem için Restore butonuna basarak işlemi başlatalım.

Bu ekranımızda biz geri yükleme işlemi yapacağımız için sağ taraftan bir seçim yapmamız gerekmektedir. Bu kısımda sanal makineyi yedekten geri dönme, sanal makinanın diskini veya içerisinde bulunan öğeleri geri dönebilme ve Server kısmına eklenecek olan bir client makinaya geri dönüş işlemleri yapabilmekteyiz. Biz sanal makinamızı farklı bir hotsa geri döneceğimiz için “Entire VM” seçeneğini seçerek Next ile ilerleyelim.

Karşımıza gelen ekranda Restore işlemine tabi tutulacak olan sanal makinanın geri dönüş noktasını seçmemiz gerekmektedir. “Add VM” butonuna tıklayarak gelen ekranda karşımıza çıkan geri yükleme noktalarından bir tanesini seçelim. Bizim ortamımızda tek bir geri yükleme noktası olduğundan sadece bunu seçebiliriz. Seçimimizi yaptıktan sonra “OK” butonu ile geri dönülecek sanal makinalar listesine eklenmesini sağlayalım.

Makinamız şu anda listemize eklendi. Next butonu ile ilerleyelim.

Karşımıza gelen ekranda iki seçeneğimiz vardır. Bunlardan birincisi yedeği alınan sanal makinanın orijinal lokasyona geri yüklenmesi ki biz bu işlemi ilk makalemizde yapmıştık. İkinci seçenek ise yedeği alınan sanal makinanın farklı bir hotsa dönülmesidir. Biz yedeği farklı bir hosta döneceğimiz için ikinci seçeneği seçerek Next ile ilerleyelim.

Şu anda karşımıza gelen ekranda default Server yani ilk eklenen Hyper-v hotsu gelmektedir. Biz farklı bir hosta dönüş yapacağımız için “Host..” butonuna tıklayarak geri dönüşü yapacak olduğumuz WIN-96N786S1SUI hostunun seçimini yapalım. Seçimden sonra Hostun eklenmesi için “OK” butonuna basalım.

Hostumuz şu anda yedeğin dönüleceği Host listesine eklendi. Next ile ilerleyelim.

Geri dönüşü yapılacak olan sanal makinanın detaylarını görebiliyoruz. Next ile ilerleyelim.

Geri dönüş esnasında hostların Network adapterleri farklı olduğundan bunların seçimlerini ayarlamamız gerekmektedir. Burada birde dipnot düşmek istiyorum. A hostunda yedeklemesi yapılmış olan bir sanal makinanın B hotsuna dönülmesi durumunda Ram, Disk gibi donanımsal kaynakların birbirine paralel olmasında yarar vardır. Örneğin bir makinamız 4 gb ram sahibiyse ve farklı bir host üzerine geri dönüş yapılacaksa ve bu makinada 3 Gb ram var ise işlemler Alertler ile sona erecektir. Bu kısımda dikkatli davranmamız gerekmektedir.

Farklı host üzerine dönülecek olan sanal makinamıza prefix ekleyerek farklı bir isimle veya var olan isme bir takı eklenerek dönüş yapılmasını sağlayabiliriz ki bu karışıklık olmaması için güzel bir özelliktir. Bu işlemimizi tamamladıktan sonra “OK” ile işlemimizi tanımlayalım.

İsim değiştirme işlemimizde tamamlandıktan sonra Next ile ilerleyelim.

Geri dönüş işlemine bir isim verip Next ile ilerleyelim.

Yapılan işlemlerin bir özeti listelenmektedir. Farklı bir hyper-v hotsuna daha önce yedeklediğimiz sanal makinamızın geri dönülmesi işleminin başlaması için Finish butonuna basarak işlemi tamamlayalım.

İşlemimiz şu anda başladı çift tıklayarak detayları görebiliriz.

İşlemimize ait adımlar aşağıda yer almaktadır.

İşlemimiz şu anda başarı ile tamamladı. WIN-96N786S1SUI hostu  üzerine sanal makinamız dönülerek başarılı bir şekilde start olması sağlandı.

Makinamız şu anda sorunsuzca çalışıyor.

5-Veeam 6 Replication

Replikasyon işlemi bir host üzerinde bulunan sanal makinanın başka bir host üzerine taşınması demektir. Bu aşamada restore ile bunu yapabiliyoruz buna ne gerek var diyebilirsiniz. Bu yedekleme işlemi olmayıp, bir makinanızın farklı bir hosta taşınarak belli zaman aralıklarında değişen farklarını alarak, çalışan sanal bir makinanın birebir kopyasını farklı bir host üzerinde tutmaya yarar. Bu şekilde A hostu üzerinde bulunan bir makinada bir sorun olması durumunda B hostu üzerindeki makine start edilerek süreklilik sağlanabilmektedir.

Replikasyon işlemi için Replication butonuna tıklayarak adımlarımı başlatalım.

Karşımıza gelen ekranda işimize bir isim verip Next ile ilerleyelim.

Replikasyon işlemine tabi tutulacak olan sanal makinayı eklemek için “Add” butonuna tıklayalım.

Makinamızı seçip “Ok” butonuna tıklayarak seçimler arasına eklenmesini sağlayalım.

Makinamızın ekrana eklendi ve detaylar yer alıyor. Next ile ilerleyelim.

Şu anda replikasyonun yapılacağı hostu seçmemiz gerekmektedir. Bu hostun farklı bir host yani Sanal makinanın bulunduğu host olmamasında yarar vardır. Browse ile seçimimizi yapalım.

Karşımıza gelen ekranda sanal makinanım replike olacağı diğer hostumu seçip “OK” ile onaylıyorum.

Şu anda gerekli bilgiler ekrana eklendi. Makinamızın diğer host üzerinde tutulacağı host bilgisi de eklendi “Choose…” butonu ile farklı bir path tanımlaması da yapabiliriz. Ben default değerlerde bırakarak Next ile ilerliyorum.

Replikasyon işleminin 14 kez yapılacağı ayarını default olarak bırakıyorum. Replikasyon işlemine tabi tutulacak olan makinama diğer tarafta replike edildiğinde anlaşılabilmesi için _replica isminde bir takı eklenmesini sağlayarak Next ile ilerliyorum.

Bu ekrandaki bilgileri default olarak bırakıp Next ile ilerliyorum.

Burada replikasyon için zamanlamalar belirleyebilirsiniz. Ben işlemin hemen başlamasını istediğim için Next ile ilerliyorum.

Şimdiye kadar yapılan ayarların bir özeti gözükmektedir. Finish ile “Run the job when I click finish” seçeneğini seçtiğim için hemen işlemin başlamasını sağlıyorum.

İşlemimiz şu anda başladı. Çift tıklayarak detayları görebilirsiniz.

İşlemimiz şu anda devam ediyor.

İşlemimiz başarı ile tamamlandı.

Sanal Makinamız seçtiğimiz hosta isim takısı ile birlikte başarı ile eklendi ve çalışmaya başladı.

Şu anda replike olan makinamız sorunsuz şekilde çalışır durumda.

6-Veeam6 File Copy

Bu özelliğimiz basit bir adım gibi gözükebilir ama bizim veeam sistemi üzerinde dosya kopyalamak için geliştirilmiş güzel bir özelliktir. Bu özelliğin güzelliği belirlenen zamanlarda zamanlamaya bağlı olarak çalışabilmekte ve VM platformda çok işlevsel olmaktadır. “File Copy” butonuna basarak işlemi başlatalım.

İşimize bir isim verip Next ile ilerleyelim.

Burada dosya kopyalanacak olan yolu göstermek için “Add” butonuna tıklayalım.

Add butonuna tıkladıktan sonra gerekli gördüğümüz kopyalanacak olan dosyaları seçip Next ile ilerleyelim.

Dosyanın kopyalanacağı hedef Host ve yolu belirledikten sonra Next ile ilerleyelim.

İşimize bir zamanlama atayabiliriz. Ben default olarak işlemi şimdi yapacağım için Create ile işi oluşturuyorum.

Finish ile”Run the when I click finish” seçeneğini seçtiğim için işlemin başlamasını sağlıyorum.

İşlem şu anda başladı. Kopyalanacak olan dosya ufak olduğu için işlem hemen tamamlandı.

Şu anda kopyalanan dosyalarımız görünmektedir.

Sonuç olarak Vmware platformunu en iyi yedeklediği düşünülen Veeam yazılımı 6 versiyonu ile birlikte Hyper-v platformunu da yedeklemeye başladı. Bu işi de başarılı yaptığı söylenebilir. Bir başka makalede görüşmek dileği ile saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir