DPM 2012 Son Kullanıcıları Yedekleme ve Son Kullanıcının Self Servis Olarak DPM Kullanımı

By | Aralık 9, 2011

Şimdiye kadar olan Dpm makale serimizde http://rizasahan.wordpress.com/2011/12/03/dpm-2012-disk-ekleme-agent-ekleme-protection-group-tanimlama-ve-dosya-bazli-yedek-alma/ , http://rizasahan.wordpress.com/2011/12/04/dpm-2012-sql-server-yedekleme/ , http://rizasahan.wordpress.com/2011/12/07/dpm-2012-hyper-v-server-yedekleme-ve-geri-yukleme/ makalelerimizi ele almıştık. Bu makalemizde ise DPM programının son kullanıcıları nasıl yedeklediğini ve son kullanıcıların kendi kendilerine hangi dosyaları yedekleyeceğine karar verdiği ve yedekten kendi kendine geri dönmelerini sağlayan Self Service mimarisine göz atacağız. Bundan önceki makalelerimizde olduğu gibi gerekli adımları ekran ekran anlatıp gerekli yerlerde konuyu biraz genişleteceğiz.

Önceki serilerimizde yedekleme işlemine tabi olacak olan bilgisayarlara Dpm üzerinden agent yüklemiştik. Değişik örnek olması açısından bu makalemizde kullanıcının bilgisayarına agenti biz yükleyip Dpm sistemine Attach metodu ile bu bilgisayarları tanıtacağız. Bu işlem için Dpm kurulu olan bilgisayarda c:\Program files\Data Protection Maneger\Dpm\Ra dizini içerisinde yer alan DPMAgentinstallerx86.exe isimli exe dosyasını kurmamız gerekmektedir. Gerekli dizini açıp Exe dosyamızı çalıştıralım.

Dosyamızı çalıştırdıktan sonra hiçbir işleme gerek kalmadan kendisi otomatik olarak yükleme işini tamamlayacaktır.

Yükleme işlemi kendiliğinden tamamlandı. Şimdi bir tuşa basarak yükleme işlemini tamamlayalım.

Programımız otomatik olarak yüklenerek Programlar ve Özellikler ekranında yerini aldı.

Şimdi Agent kurulu olan clientimizi Dpm sistemine tanıtma adımına geçelim. Dpm üzerinde “Management” tabında “Agent” sekmesini tıklatarak yukarıda beliren “New” butonuna tıklayalım.Gelen ekranda bu kez biz domainde olan güvenilir bir bilgisayarı sisteme ekleyeceğimiz için “Attach Agent kısmında Computer on Trust domain kısmını işaretleyelim. Ekranımızı Next butonu ile geçelim.

Karşımıza gelen ekranda listede bilgisayarımız varsa seçerek karşı ekrana geçirelim yoksa Netbios ismini girerek bir arama işlemi gerçekleştirelim.

Bilgisayarımızı karşı ekrana geçirelim.

Gerekli Authencation bilgilerini girerek Next butonu ile ilerleyelim.

Attach butonuna tıklayarak kullanıcımızın eklenmesini sağlayalım.

Kullanıcımız başarılı bir şekilde eklendi Close butonu ile bu ekranımızı kapatalım.

Kullanıcımızın başarılı bir şekilde eklendiğini konsoldan görebiliyoruz.

Bu adımları tamamladıktan sonra kullanıcımız için bir koruma grubu oluşturalım. Biz testlerimizde hep tak makine için grup tanımladık siz bir grupta birden fazla bilgisayar eklemesi yapabilirsiniz. Örneğin 100 kullanıcıyı bir grupta toplayarak 100 bilgisayar için bir koruma grubu oluşturabilirsiniz.

Gelen ekranda eklenecek olan koruma grubu bilgisayarının türünü seçelim. Biz bu testimizde son kullanıcı yedeklemesi yapacağımız için “Client” seçeneğini seçerek Next ile ilerleyelim.

Koruma grubuna eklenecek olan bilgisayarı bulalım veya listeden seçerek karşı ekrana geçirelim.

Bilgisayarımızı karşı ekrana geçirdikten sonra Next ile ilerleyelim.

Bu ekranımızda kullanıcıların korunacak öğelerini seçelim. Korunmasını istediğimiz öğeyi seçerek kenarında yer alan “Rule” kısmından “include” seçeneğini de seçelim.

Bu yapıda xp ve sonrası tüm Windows client işletim sistemlerinin yedeğini alabiliriz. “Allow users to specify protection group members” seçeneğini seçersek ilerde bu konuya biraz değineceğiz client kendi bilgisayarında kurulu olan Dpm agent programını çalıştırarak korunmasını istediği öğeler konusunda değişiklikler yapabilecektir. File Type Exclulision kısmında ise örneğin kullanıcının Belgelerim klasörü yedeklenirken içinde Mp3 varsa ve biz bunu bu kısma tanımlamışsak eğer kullanıcının Belgelerinde yer alan dosyalar yedeklenirken Mp3 uzantıları hariç tutulacaktır.

Bu ekranımızda bir kullanıcıda yedeklenebilecek olan pathler tanımlanmıştır. Kullanıcının yetkisi var ise yukarıda söylediğimiz gibi kullanıcı bu yedek dizinlerini kendisi değiştirebilir.

Protection grubumuza isim verip yedekleneceği alanı seçerek Next ile ilerleyelim. Bizde Type yok bu nedenle sadece Disk olduğu için Disk seçili olacaktır.

Yedeklemesi yapılacak koruma grubumuzun ayarlarını yapalım. Aşağıdaki ayarlara göre kullanıcımızın iki önceki ekranda seçtiğimiz öğeleri 5 günlük bir koruma grubu kapsamında, günlük 4 saatte bir senkronize edilecek 8:00, 12:00 ve 18:00 saatlerinde koruma grubu oluşturulacaktır. Bu bilgisayar kapalı ile 14 gün boyunca belirli zamanlarda DPM erişip yedekleme yapmayı deneyecektir. İstersek Modify butonuna tıklayarak zamanlama ayarlarını değiştirebiliriz. Biz ayarları default olarak bırakacağımızdan Next butonu ile ilerleyelim.

Total data size: Seçilen dataların toplam boyut bilgisi verilmektedir.

Disk Space Allocated in DPM: Bizim seçmiş olduğumuz günde bir kez yapılacak yedekleme için, 5 gün tutulacak olan koruma grubu için ayrılacak disk kapasitesi belirlenir.

Avarage disk space allocated in protected computers: Disk üzerinde 300 Mb bos bir alanın olması gerekmektedir. Bu alan ihtiyacını bizler Modify bölümünden değiştirebiliriz. Fakat değişiklik alanı küçültmek için önerilmemektedir! Alanın boyutunu arttırabiliriz. Bu alan dosya sunucumuz üzerinde koruma altına aldığımız her bir volume üzerinde ayrı ayrı oluşturulacaktır. Korunacak dosya sunucusu üzerinde 300 MB  bir alana ihtiyaç duyulmasının nedeni DPM sunucusu Dosya Sunucusu üzerinde oluşan dosya değişikliklerini, dizin değişikliklerini, NTFS file System değişiklikleri vb. bir çok bilgiyi bu alan üzerine yazdırtacak ve ihtiyaç durumunda buradan okuyacaktır.

Automatically Grows Volumes: Disk boyutu yetersiz geldiği zaman otomatik olarak backup diskimiz üzerinde, boşta bekleyen bölümden ihtiyaç duymuş olduğu alanı kullanacak v büyüme gerçekleştirecektir.

Koruma grubumuz başarı ile oluşturuldu. Close butonu ile ekranı kapatalım.

Konsolumuzda Dpm üzerinde koruma grubunun başarılı bir şekilde oluştuğunu görebilmekteyiz.

Kullanıcı bilgisayarımızda Başlat çubuğunda Dpm Agent ekranını açtığımızda şu anda Dpm server ile ilk replikasyon için senkronizasyon işleminin başladığını görebilmekteyiz.

Bu arada Protected Item kısmına baktığımızda kullanıcımızın burada değişiklik yapabilmesi için aktif olduğunu görüyoruz.

Kullanıcının burada seçim yapabilmesinin nedeni koruma grubu oluştururken aşağıdaki alandaki “Allow users to specify protection geoup members” alanını seçerek izin vermiş olmamızdan kaynaklanmaktadır.

Kullanıcı bilgisayarımızda şu anda ilk replika tamamlanarak senkronize işlemi sona erdi ve ilk geri dönüş noktası oluşturuldu.

Bu işlemler sırasında biz masaüstünü yedekledik. Masaüstünde aşağıdaki öğeler yedeklendi.

Bu öğeler geri yüklemek için Shift + Delete ile siliyorum.

Şu anda bir Koruma noktasının oluşturulduğunu görebiliyoruz.

Bu ekranda gerekli koruma altına alınan öğreği çift tıklayarak alt dizinleri de listeleyebiliyoruz.

Ben kompte tüm dizinleri geri döneceğim için üst dizine kadar çıkarak “Recover” butonuna tıklayarak geri dönüş işleminin başlamasını sağlıyorum.

Karşıma gelen ekranda yedek alınmış olan geri yükleme noktası hakkında bilgiler var. Next ile ilerliyorum.

Bu ekranda yedeği nere dönmek istediğimiz sorulmaktadır. Orijinal lokasyon, Alternatif bir lokasyon ve ortamımızda Type olsa buraya dönebilecektik. Ben sildiğim öğeleri yerine getirmek için “Recover the orijinal localation” seçeneğini seçerek Next ile ilerliyorum.

Geri yükleme sırasında aksiyonlar hakkında sorular soruluyor ben bu kısımda dosyaları dönerken var olanların üzerine yazmasını, Güvenlik ayarlarını korumasını seçiyorum sizde kendinize göre gerekli ayarları yapabilirsiniz. Ben ayarlarımı yaptıktan sonra Next ile ilerliyorum.

Recover butonu ile geri dönme işlemini başlatıyorum.

Geri dönüş işlemi başladı.

İşlem başarı ile tamamlandı.

Kullanıcımıza baktığımızda silinen klasör gelmiş fakat belirlediğimiz politika gereği dikkat ettiyseniz Mp3 uzantılı müzik dosyamız yedeklenmemiş ve geri yükleme sırasında geri dönülmedi.

Kullanıcının Kendi Yedeklerini Kendinin Geri Dönebilmesi

Bir bug eksiklikte diyebiliriz bu sebeplerden dolayı kullanıcı kendi yedeklerini dönmek için Dpm agent programını açıp Recovery tabına geldiğinde aşağıdaki ekranla karşılaşmakta ve “DPM found no recovery points which you are authorized to restore on the specified  DPM  server.  You  can restore only those recovery points for which you were an administrator at the time the backup was taken. To restore other recovery points, contact your DPM administrator, or attempt to restore from another DPM.” bu hatayı almaktadır.

Kullanıcının bu hatayı almaması ve kendi kendine geri dönüş işlemlerini yapabilmesi için birkaç işlem yaparak bu yukarıdaki sorunu aşacağız. Öncelikle Dpm konsolunda Options butonuna tıklayalım. Açılan ekranda “End-users Recovery” tabında “Configure Active Directory” butonuna tıklayarak birkaç ayar yapmamız gerekmektedir.

Butona tıkladığımızda karşımıza gelen ekranda aşağıdaki gibi seçim yapıp “Ok” butonuna basalım.

Gelen ekranı “YES” seçeneği ile geçelim.

Bir sonraki ekranı “OK” seçeneği ile geçelim.

Bu işlemlerimize rağmen hata ile karşılaşmaktayız. Bu hatayı engellemek için bazı işlemler yapmamız gerekmektedir.

Öncelikle Dpm üzerinde aşağıda olduğu gibi C:\program files\Microsoft DPM\DPM\End User Recovery bu yol içerisindekiDPMADSchemaExtension.exe dosyasını çalıştıralım.

Gelen soruyu “YES” ile geçelim.

Dpm makinasının Netbios ismini yazıp “OK”’ butonuna tıklayalım.

Domain ismimizi yazıp “OK” butonuna tıklayalım.

Dpm ve domain aynı alanda ise bu ekranı boş bırakarak “OK” butonuna tıklayalım.

Gelen ekranı “OK” ile geçelim.

Gelen ekranı “OK” ile geçelim.

Şimdi Dpm konsolu üzerinden aynı işlemi tekrar deneyelim.

Gelen ekranı “YES” ile geçelim.

Gelen ekranı “OK” ile geçelim.

Gelen ekranı “OK” ile geçelim.

Şu anda görüldüğü gibi “End-USER Recovery” tabında “Enable End-User Recovery” seçeneğini aktif edebildik. Bu Exe çalıştırma sırasında hata alanlar işlemleri DC üzerinden gerçekleştirebilirler.

Bu işlemlere rağmen hata ekranımız düzelmedi. Birkaç işlem daha yapmamız gerekiyor.

Öncelikle register üzerinde HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsof\Microsoft Data Protection Manager\Agent\ClientProtection bu anahtar altında clientowner şeklinde bu işlemi yapmaya yetkili olan user tanımlanmasında birden fazla user var ise araya (,) koyarak ekleme işlemini yapmalı, resimdeki gibi bir değer tanımlamalı ve sistemi restart etmelisiniz. Bu değer domainismi\user şeklinde olmalıdır.

Bu işlemden sonra kendi makinasında geri dönüş yapacak olan kullanıcı local admin grubuna eklenmelidir.

Bu işlemden sonra kullanıcı geri yükleme noktalarını görebilecektir. Yukarıdaki Dpm makinası ve clientte yapılan register ayarında clientin, Dpm server üzerinde yapılan ayarlarda ise Dc ve Dpm makinalarının yeniden başlatılması gerekmektedir.

Open butonuna tıkladığımızda yedek alınan verilerimizi görebiliyoruz gerekli dizinlere girerek bize lazım olan dosyalarımızı kopyalayarak gerekli gördüğümüz yere yapıştırabiliriz.

Bu makalemizin sonuna geldik. Bir başka makalede görüşmek üzere hoşçakalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir