DPM 2012 Hyper-V Server Yedekleme ve Geri Yükleme

By | Aralık 7, 2011

Dpm makale serimizde http://rizasahan.wordpress.com/2011/12/03/dpm-2012-disk-ekleme-agent-ekleme-protection-group-tanimlama-ve-dosya-bazli-yedek-alma/ makalemizde temel işlemler olan disk ekleme, agent ekleme, protection group tanımla ve dosya bazlı yedekleme geri yükleme işlemlerini http://rizasahan.wordpress.com/2011/12/04/dpm-2012-sql-server-yedekleme/ makalemizde sql backup restore işlemlerini anlatmıştık. Bu makalemizde Hyper-v hostlarında  yedekleme ve geri yükleme işlemlerini ele alacağız.

Data Protection Manager 2012 yazılımının koruma altına almış olduğu Sanal host sunucularımız;

•         Microsoft Virtual Server 2005 R2

•         Windows Server 2008 with Hyper-V

•         Windows Server 2008 R2 with Hyper-V

•         Hyper-V Server 2008 ve Hyper-V Server 2008 2008 R2 sürümlerini koruyabilmektedir.

•         Yukarıdaki yapıya ek olarak server 8 üzerinde gelen Hyper-v versiyon 3.0 da sanırım kapsama dahil olabilir veya bir sp ile ileride dahile dilebilir.

Data Protection Manager 2007-2010 Yazılımının Sanal ortamlarımız için koruma teknolojileri;

•  Yüksek erişilebilirlik teknolojisi kazandırılmış (Highly available virtual machines on a failover cluster) sanal ortamlarımızı koruyabilmektedir (Ws08 ilk Sürüm)

•      Yüksek Erişilebilirlik teknolojisi kazandırılmamış (Stand-alone hosts) sanal ortamlarımızı koruyabilmektedir (Ws08 ve Ws08 Release2)

DPM 2010 sürümü, Dpm 2007 yazılımına ek olarak Windows server 2008 R2 Cluster shared Volume (CSV) içinde barınan, Live Migration özelliği kazandırılmış Guest serverlarımızı koruyabilmektedir.

Gerekli ön bilgiden sonra örnek senaryomuza geçebilir bir sanal sunucunun yedeklemesi ve yedekten geri dönülmesi işlemini gerçekleştirebiliriz.”Management” tabında “Agents” sekmesine tıklayarak beliren “Install” butonuna tıklayarak yedekleme yapacak olduğumuz Hyper-v hotsuna agent kurulumu yapalım. Gelen ekranı Next butonu ile geçelim.

Bu ekranda bilgisayarımızın netbios ismini yazarak bulduralım. Listede var ise seçerek karşı alana geçirelim. Agent kurulumunun sorunsuz olabilmesi için  agent kurulacak olan bilgisayar üzerinde güvenlik duvarı kapalı veya gerekli olan portlara izin verilmiş durumda olmalıdır.

Bilgisayarımızı karşı ekrana geçirdik. Next butonu ile ilerleyelim.

Gerekli Authencation bilgilerini girip Next ile ilerleyelim.

Kurulumdan sonra sistemin yeniden başlayıp başlamayacağına karar vererek Next ile ilerleyelim. Ben sistemin yeniden başlamasını istemediğim için resimdeki gibi bir seçim yapıyorum.

Install diyerek kurulumu başlatalım.

Kurulum işlemi şu anda başladı.

Kurulum başarılı bir şekilde tamamlandı.

Agent kurulumundan sonra agent kurulumu yapılan bilgisayarda koruma yapabilmek için bir koruma grubu oluşturmamız gerekmektedir. Bu nedenle “Protection” tabındayken “New” butonuna tıklayalım. Karşımıza gelen sihirbaz ekranında Next butonu ile ilerleyelim.

Karşımıza gelen ekranda biz koruma grubuna Server ekleyeceğimiz için bu seçeneği seçerek Next ile ilerleyelim.

Şu anda hali hazırda çalışan bir sanal makinamız var ve bu makine açık biz bu sanal makinanın yedeğini alacağız.

Bir sonraki ekranımızda konsolda listelenen hyper-v makinamızı seçtiğimizde. Altta listelenen öğelerde Hyper-v içerisinde bulunan sanal makinalar listelenmektedir. Ben yedeğini alacak olduğum sanal makinayı seçip yedeği alınacaklar kısmı olan karşı ekrana geçiriyorum. Next butonu ile ilerliyorum.

Yedekleme yapacağımız ortamı seçelim. Bizim ortamımızda sadece disk bulunduğu için disk seçeneğini seçerek ve koruma grubumuza bir isim vererek  Next ile ilerliyoruz. Disk ekleme işlemini yukarıda linkini verdiğimiz makalemizde anlatmıştık.

Burada koruma grubumuzun hangi periyotlarda yedekleneceğini, hangi periyotlarda full yedeğinin alınacağını belirleyebiliriz. Resmimizdeki durumda her 24 saatte incremental yedekleme yapılacağı, akşam 6:00 saatlerinde full yedekleme yapılacağı ve koruma grubunun 5 gün için olması gerektiğini belirledik.

Total data size: Seçilen dataların toplam boyut bilgisi verilmektedir.

Disk Space Allocated in DPM: Bizim seçmiş olduğumuz günde bir kez yapılacak yedekleme için, 5 gün tutulacak olan koruma grubu için ayrılacak disk kapasitesi belirlenir.

Avarage disk space allocated in protected computers: Disk üzerinde 300 Mb bos bir alanın olması gerekmektedir. Bu alan ihtiyacını bizler Modify bölümünden değiştirebiliriz. Fakat değişiklik alanı küçültmek için önerilmemektedir! Alanın boyutunu arttırabiliriz. Bu alan dosya sunucumuz üzerinde koruma altına aldığımız her bir volume üzerinde ayrı ayrı oluşturulacaktır. Korunacak dosya sunucusu üzerinde 300 MB  bir alana ihtiyaç duyulmasının nedeni DPM sunucusu Dosya Sunucusu üzerinde oluşan dosya değişikliklerini, dizin değişikliklerini, NTFS file System değişiklikleri vb. bir çok bilgiyi bu alan üzerine yazdırtacak ve ihtiyaç durumunda buradan okuyacaktır.

Automatically Grows Volumes: Disk boyutu yetersiz geldiği zaman otomatik olarak backup diskimiz üzerinde, boşta bekleyen bölümden ihtiyaç duymuş olduğu alanı kullanacak v büyüme gerçekleştirecektir.

Choose replica creation method:  Oluşturulan koruma grubunun hangi zaman dilimleri içinde çalışması gerektiğini belirliyoruz. Çalışma zamanı olarak kural oluşturulduktan hemen sonra, bizim belirlemiş olduğumuz herhangi bir zaman ve saat dilimi içinde veya manuel başlatılması gerektiğini belirliyoruz. Eğer NOW bölümünü seçip kuralımıza devam edersek, kuralımız oluşturulduktan hemen sonra dosya sunucumuzun data koruması başlayacaktır ve ilk recovery point durumunu (geri yükleme alanını) tam yedek alarak gerçekleştirecektir. Now bölümünü seçip Next butonu ile devam ediyoruz.

Run a consistency check if a replica becomes inconsisten:  Aktif duruma getirmenizi öneriyorum. Bu bölümü aktif duruma getirdiğimiz zaman DPM sunucumuz koruma altında bulunan dosya sunucusuna iletişim kuramadığı zamanlar için geçerlidir. Bu zaman dilimi yedekleme zaman dilimleri ile eşleşirse her bir saatte bir DPM sunucusu dosya sunucumuzu kontrol edecektir ve iletişim sağladığı ilk zaman diliminde görevi tekrardan başlatacaktır.

Run a Daily consistency check according to the fllowing schedule: Bölümünde ise bu zaman diliminin her bir saatte bir kontrol etmesini ama gerçekleştirilmeyen başarısız backup görevinin belirli zaman dilimlerinde olmasını sağlarız.

Yapılan işlemlerin bir özet penceresi karşımıza geldi. “Create Group” butonu ile işlemlerimizi yapalım.

İşlemimiz başarı ile tamamlandı. Close butonu ile pencereyi kapatalım.

Gerekli koruma grubundan sonra disk yapımız aşağıdaki hali aldı. DPM kendisi için gerekli birimleri ekli olan disk üzerinde partitionlara bölerek yedekleme alanını oluşturdu.

Koruma işleminde gerekli zaman diliminde koruma yapılacak biz grup oluştururken , oluşturma işlemi tamamlanınca ilk replikasyonun yapılması gerektiği şeklinde ayarlama yapmıştık. Şu anda replikasyon başladı.

Replika işlemi devam ediyor ama şu anda sanal makinamız çalışır durumda ve ayakta.

Replikasyon işlemi şu anda başarı ile tamamlandı.

Yedeğimiz başarı ile alındığı için Hyper-v konsolumuzdan sanal makinamızı silebiliriz.

Şu anda sanal makinamız silindi. Ben sanal makinaya ait klasörlerin tamamınıda disk üzerinden sildim.

Şimdi recovery işlemine başlayabiliriz. Bu işlem için “Recovery” tabına gelip konsoldan Hyper-v makinamızı seçtiğimizde oluşturulan geri yükleme notalarını görebilmekteyiz. Biz bir kez replikasyon işlemi yaptığımız için sadece bir geri dönüş noktası var. Alt kısımda bulunan “Backup Using Saved State \2003” alanına sağ tıkladığımda “Recover” butonuna tıklayarak geri yükleme işleminin başlamasını sağlıyorum.

Karşımıza gelen ekranda oluşturulmuş olan koruma grubuna ait bilgiler verilmektedir. Next butonuna tıklayarak bir sonraki ekrana ilerleyelim.

Karşımıza gelen ekranda farklı geri dönüş seçenekleri listelenmektedir. Sanal makinamızı orijinal Hostuna, farklı bir Hyper-v hotsuna, Network üzerinde bulunan bir yola ve Tape unitemiz varsa buraya döndürebiliriz. Biz sildiğimiz hotsun üzerinde tekrardan dönüş yapacağımız için ilk seçeneği seçerek Next ile ilerliyoruz.

San Recovery bölümünü donanımsal bir SAN cihazımız, storagemiz varsa eğer hardware snapshoot kullanılarak SAN tabanlı geri dönüşün yapılmasını gerçekleştirebiliriz. Senaryomuzda  Bu teknolojiye sahip olmadığım için bu bölümü doldurmuyorum.

Geri dönüş öncesi yapılacak işlemlerin özetini görüyoruz.”Recover” butonuna tıklayarak işlemi başlatalım.

İşlemimiz başladı.

İşlemimiz başarı ile tamamlandı.

İşlemimizin başarı ile tamamlanması sonucunda sanal makinamız otomatik olarak Hyper-v konsolumuza eklendi. Şimdi sanal makinamızı çalıştırarak duruma bakalım.

Sanal makinamız sorunsuz şekilde açıldı. Hyper-v basit adımlarla ve iyi planlamış yapısı ile Dpm sayesinde yedeklendi. Görüldüğü gibi Microsoft sistemlerini en iyi Microsoft korur tezi bir kez daha tescillendi.

Bir başka makalede görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir