Google Apps Postini Antispam Kullanımı

By | Kasım 7, 2011

Google Apps uygulaması üzerinde bu servisleri koruyan antispam ve antivirus uygulaması yer almaktadır. Biz Google Apps hizmeti ile sadece mail barındırma hizmeti aldığımızda sistem tarafından bize sağlanan korumadan yararlanabiliriz. Bunu bir hosting firmasından pop3 mail hesabı alıp gerekli korumanın hosting tarafından sağlanması şeklinde düşünebiliriz. Bu durumda bize sunulan temel korumaya ek olarak özelleştirilmiş tanımlamalar ve aksiyonlar uygulayamayız. Google Apps uygulamasına ek olarak böyle bir hizmet almak istersek Google bize bu noktada Postini hizmetini sunmaktadır. Postini hizmeti içerisinde Message Center ve Arşivleme özelliği varıdır. Bu özelliklere “Google Apps Postini Arşivleme Hizmeti kullanımı” isimli makalemizde değiniyor olacağız.

Postini hizmetinin genel yapısını kısaca özetlemek gerekirse bu sistem Exchange önünde bulunan Fore Front For Exchange 2010 olarak düşünülebilir. Postini ile birlikte antispam konusunda genele bağlı kalmadan özel tanımlamalar yapabilir, antivirus konusunda genel tanımlamalar yapabilir ve programın bize sunduğu ve ilerde değineceğimiz özelliklerden yararlanabiliriz.

Şimdi sistemimizi tanımaya başlayalım. Sistemin kullanılabilmesi için Apps Hizmetinden sonra bu hizmetinde alınması durumunda bize bir mail gelmekte olup bu mailde aşağıda istenen mx kayıtlarının tanımlanması istenmektedir. Bu kayıtlar aşağıdaki gibidir.

  Kayıt Tipi Özellik (Prioty) Açılması Gereken Kayıt
MX 10 rizasahan.com.s200a1.psmtp.com
MX 20 rizasahan.com.s200a2.psmtp.com
MX 30 rizasahan.com.s200b1.psmtp.com
MX 40 rizasahan.com.s200b2.psmtp.com
TXT SPF(TXT Record) v=spf1 ip4:207.126.144.0/20 include:_spf.google.com ~all

Bu kayıtları açtıktan sonra bize kayıtlarımızın doğru olması durumunda Postini hizmetine login olabilmemiz için gerekli hesap bilgileri mail olarak gelecektir. http://login.postini.com linkinden login olarak başlayalım.

Gerekli bilgileri girdikten sonra karşımıza gelen ekrandan “System Administration” linkine tıklayarak ekrana giriş yapalım.

Aşağıdaki şekilde olduğu gibi bir konsol bizi karşılamaktadır. Çok gelişmiş bir ürün olduğu için bizim için önemli olan kısımlara değinerek makalemizi tamamlayacağız. Bu ekranımızda Dashboard ekranı bizi karşılamaktadır. Gafiksel olarak yer yer 60 dakika veya 60 saniye içerisinde gerçekleşen mail akış bilgilerine yer verilmektedir. Buradan gelen, giden mailler, mail kapasiteleri, spamlı, virüslü veya junk maillere ait bilgiler gerekli sürelerde güncellenerek bizlere yansıtılmaktadır. Şimdi Google Apps hizmetini aldıktan sonra Dashboard üzerinde yapacağımız genel işlemlere yer verelim.

Genel olarak Postini üzerinde aşağıdaki resimde olduğu gibi Exchange yapısına benzer bir mimaride 3 düzeyde müdahale edilebilmektedir. Bu seviyeler organizasyon düzeyinde, e-mail düzeyinde ve user düzeyindedir. Organizasyon düzeyinde yapılan değişiklikler tüm alt sistemleri etkileyecektir. Örneğin Organizasyon düzeyinde dışarıdan gelen mail limiti Max 10 Mb olarak belirlenirse bu tüm kullanıcıları kapsar. Daha öncedende söylediğim gibi ürün çok detay içerdiği için genel noktaları anlatarak ve bazı yerlerde örnekler yaparak anlatımımızı tamamlayacağız. Şimdi Organizasyon düzeyinde inceleme yapalım.

Organizasyon düzeyinde inbound içeriğini tek tek açıklayalım. Bu kısım sistemimize gelen mailleri kapsamaktadır. Yani kişilerimize gelen maillere yapılan ayarları içerir.

Spam Filtering:  Bu alanda bir mail puan derecesine göre spam olarak nitelendirilirse nasıl işlem göreceği ile ilgili ayarlar yapılır. Örneğin spam maili direkt silmek, maili bir adrese yönlendirmek, mailin header bilgisini değiştirerek kullanıcıya iletmek gibi.

Virus Blocking:  Bu kısımda Spam Filtering kısmında olduğu gibi virüslü mailde alınması gereken aksiyonların ayarlandığı yerdir.

Attachment Manager: Bu kısımda mail ile gelecek olan ataç boyutu ve tipleri belirlenebilir.

Content Manager:  Bu kısımda mail konusu, içeriği gibi alanlarda içerik kısıtlamalar ve filtrelemelerin yapılacağı yerdir.

Message Limits: Bu kısımda Attachmet Manager kısmına ek olarak mail limitleri belirlenir. Burada max bir kullanıcının dışarı yollayacağı mail 500 olarak sistem tarafından atanmıştır.

Sender List: Bu kısımda kişisel veya domain bazında hiçbir engele takılmayacak veya her durumda engellenecek olan göndericilerin filtrelemesi yapılabilmektedir.

Industry Heuristics: Bu kısımda spam filter derece ayarlaması yapılmaktadır.

Şimdi Organizasyon düzeyinde Outbound içeriğini tek tek açıklayalım. Outbound organizasyonumuz içerisinden çıkan yani organizasyonumuzdan gönderilen mailleri kapsar.

Virus Blocking: Bu kısımda sistemimizden atılan maillerde virüs bulunması durumunda alınacak olan aksiyonları belirler.

Attachment Manager: Yukarıda anlattığımız gibi mail ataçlarındaki kısıtlar buradan belirlenir tek ayrı nokta bu dışarıdan gelen değil bizden gönderilen mailleri kapsar.

Content Manager: Maillerin içeriği ile ilgili filtrelemelerin yapılacağı ayarlar buradan tayin edilir.

Compliance Footer: Bu kısımda organizasyondan çıkan maillerde imza eklemesi yapılır. Exchange üzerindeki disclamier yapısına benzemektedir.

Organizasyon düzeyinde ek ayarları yapabilmek için Organization Setting kısmı bulunmaktadır. Şimdi bu kısımdaki ayarları kısaca açıklayalım. Burada gerekli kısımları açıklayacağım.

System Test:  Bu kısımda sistemimiz ile ilgili smtp, firewall, mx gibi testler yapılabilmekte ve sistemin işleyişi ile ilgili bilgiler alınabilmektedir.

General Setting: Burada hizmeti alan organizasyonumuz ve bölgesel ayarlar ile ilgili tanımlar yapılabilmektedir.

Dns Instruction: Bu kısımda sistemi çalıştırabilmek için yapılmış ve yapılacak olan Dns ayarları gözükmektedir.

User Access: Bu kısımda kullanıcılarımın nerelere girebileceği, neler yapabileceği gibi ayarlara yer verilmektedir. Örneğin Message centere girebilsin gibi.

Default User: Bu kısımda sistemde oluşturulacak olan kullanıcılar için bir template ayarlaması yapılır. Bu aşamadan sonra oluşturulan kullanıcılar burada belirlenen şablona göre oluşturulur.

Notifications: Bu kısımda kullanıcılarımıza yapılacak olan bildirimlerin ayarlaması yapılmaktadır.

Password Policies: Bu kısımda şifrelerle ilgili policy ayarları belirlenmektedir. Şifre uzunlukları, zorluk tipleri, değiştirilme süresi gibi.

Branding: Bu kısımda template seçimi ve ekranda yer alacak logo ayarlaması yapılabilir.

Archiving: Bu kısımda archiving hizmetinin aktif olup olmadığı bilgisi verilir.

User ve E-mail bazındaki ayarlarda organizasyon bazındaki ayarlar ile genel olarak aynı yapıdadır. Aşağıdaki resimlere bakacak olursak yapının neredeyse aynı olduğunu görebiliriz.

Genel yapıya değindikten sonra organizasyon ve user bazında birkaç örnek yaparak örneklerle yapımızı biraz daha anlamaya çalışalım. Şunu belirtmekte yarar var. “Sistem default olarak genel ayarları yapılmış olarak bize sunulmaktadır.”

Sistem üzerinde genel ayarlara ek olarak özel ayarlar yapılmak istenirse bu ayarlara yukarıdaki kısımlardan müdahale edebiliriz. Şimdi organizasyonumuzdaki tüm kullanıcılara teknikhelp2@gmail.com adresinden bir mail gelmesi durumunda bu mailin spam olarak değerlendirilip kullanıcılara iletilmemesini sağlayalım. Bu ayar organizasyon bazında olacağı için Organizasyonumuzun üzerinde tıklayalım.

Açılan ekranımızda “Sender List” özelliğine tıklayalım.

Bu ekranımızda yasaklayacağımız mail adresi veya donanımı tanımlayalım.” Apply setting and filters to exiting sub-orgs” seçeneği ile tüm alt yapımızı kapsamasını sağlayalım. Burada bu adresten spam mail gelmesi durumunda alınacak olan aksiyon spam filtering kısmından ayarlanmaktadır. Bu ayarlar default olarak kullanıcıya gelen mailin spam olarak kullanıcının karantina alanına iletilmesi noktasındadır. Aşağıdaki yasaklanacak olan block sender kısmında yasaklanacak olan adresimizi tanımlayalım. Buraya adres yazdığım için sadece bu mail adresi yasaklanacak. Sadece domain ismini yazmamız durumunda bu domainden gelecek olan tüm mailler kabul edilmeyecektir.

Şimdi yasaklanan adres üzerinden bir mail atıyorum.

Bu yasaklı mailleri görebilmek için iki seçeneğimiz var birinci olarak Home butonuna tıklayıp ana sayfaya geldikten sonra Message Center linkine tıklayarak açılan ekrandan bu mailleri görebiliriz.

Burada yer alan maillerimizi istersek silebilir istersek kullanıcının inbox’ına yollayabiliriz. Bu şekilde bir yapıda kullanıcının spam maillerine ulaşma yetkisi sağlarsak kullanıcı message center üzerinden spam maillerine erişebilecektir. Diğer yöntem ise admin panelinden kullanıcının üzerine tıklanıp kullanıcı ekranına girildiğinde “View Quarantina” seçeneği ile kullanıcının karantina alanına erişilmiş olur. Bu yöntem kullanıcı üzerinde işlem yapacak olan fakat kullanıcının şifresini bilmeyip müdahale etmesi gereken admin için yararlı bir özelliktir.

Bu işlem için kullanıcı ekranını açıp bir kullanıcının karantina mailine bakalım. Bu işlem için Ana ekranda veya bulunduğumuz ekranda Orgs and User linkine daha sonrasında alt menüden Orgs linkine tıklayalım. Aşağıda Ekranımız açıldı En üst sıradaki User linkimize tıklayalım.

Userlerimiz aşağıdaki ekranda listelenmiş durumda. Bu ekranımızdan bir kullanıcımızı seçerek üzerine tıklayalım. Üzerine tıklanan userle ilgili tüm ayarları görebilir user bazlı ayarlar yapabiliriz. Şimdi biz buradan user özelliklerine girelim.

Açılan ekranımızda user özelliklerimiz listelenir durumda. Burada sağ kısımda yer alan “view quarantina” linkine tıklayarak gerekli karantina alanımıza gidelim.

Açılan ekranımızda karantina üzerindeki mailler listelenir durumda. Buradan bu mailleri silebilir veya kullanıcımızın inbox alanına düşürebiliriz.

Şimdi user bazında bir örnek daha yaparak örneklerimizi pekiştirelim. “Orgs and Users” Users kısmına buradan da user linkine veya farklı bir yerde users linkine tıklayarak userlerimizin olduğu ekrana girelim.

Bu kısımdan bir user üzerine tıklayarak özelliklerini açalım.

Açılan user özelliklerimiz içinde ayar yapılacak bölmeye geldik. Bu örneğimizde bir userimize dışarıdan gelen maili engellemek diğer kullanıcılarıma gelmesi yönünde bir ayar yapacağım. Şimdi “Sender List” kısmını açalım ve burada gerekli tanımlamayı yapalım.

Açılan ekranımızda “Blocked Senders” kısmına engellenecek olan mail adresi veya domain bilgilerini girebiliriz.

Ben burada Hotmail.com.tr domainini değil tek bir kullanıcı olan riza.sahan@hotmail.com.tr adresinden gelecek olan maili engelleyeceğim için sadece bu mail adresini giriyorum.

Gerekli adres kısıtlamasını yaptıktan sonra test için yasaklanan adresten bir mail yolluyorum.

Şu anda Message center üzerinden baktığımda kullanıcıma gelen mailin spam liste alındığını görebiliyorum. Dilersem buradan bu maili kullanıcıya iletebilir, silebilir veya bekleterek belli süre sonra otomatik olarak silinmesini sağlayabilirim.

Şimdi yasaklı adresten farklı bir kullanıcımıza mail atacağım. Biz bu örneğimizde organizasyon bazında değil de user bazında bir engelleme yaptığımız için farklı kullanıcılarımıza bu adresten mail atıldığında gelmesi gerekir. Bu nedenle yasaklı olan adresten organizasyon içerisinde bulunan farklı bir adrese mail atıyorum.

Sonuç olarak mailin başarılı bir şekilde geldiğini ve kuralımızın çalıştığını görüyoruz.

Bu yaptığımız temel işlevler tüm antispam yazılımlarında neredeyse bulunan özelliklerdir. Bazı anti spam yazılımları attachment ve imza kontrolünü bünyesinde bulundurmamaktadır. Postini bu nedenle birçok özelliği bünyesinde barındırmakta olup dünya üzerinde yaygın kullanılan yazılımlardan bir tanesidir. Postini Google önünde konumlandırılmış bir hizmet özelliğini bize yansıtsa da diğer mail serverleri korumak içinde kullanılabilir. Tüm antispam programlarında bulunan genel özelliklere değinmeye çalıştık şimdi program üzerinde genel birkaç özelliğe daha bakalım.

Genel başlıklar dışında diğer özelliklere “Inbound Servers” özelliği ile başlayacak olursak burada inbound bacağında gelişen olayları ve sayısal istatistiki bilgileri grafiksel olarak görebiliriz.

“Outbound Servers” kısmında yine Inbound kısmında olduğu gibi outbound bacak üzerinde gerçekleşen işlemleri detaylıca görebiliriz.

“Report” kısmında sistem tarafından atanmış olan gelen ve giden bacağa ait özel raporları alabiliriz.

Log search kısmında ise sistem üzerinde oluşan her hareket, gelen ve giden her mailin loğu tuturlur. Bu log çok detaylı bilgiler içerir hangi mail nereden kime geldi mailin içeriği, konusu v.s. tüm bilgileri bize yansıtılır. Bunun için bir rapor oluşturup sorgu başlatıyorum. İşlemler son derece basit “Today” seçeneğini seçerek bu gün oluşan loğları sorgulatıyorum.

Raporlardan bir tanesinin başında bulunan “Message ID” kısmına tıklayarak mesaj detayını buradan görebiliyoruz.

“Health Check” kısmında ise sistemin servislerinin o anda ne durumda olduğunu sistemin çalışma yapısının ne durumda olduğunu anlık olarak görebilir ve bilgi sahibi olabilir.

Diğer makalelerimizde de belirttiğimiz gibi Apps ve Postini hizmetini satın almadan önce eğitim alabilir, demo talep ederek demo sırasında yine eğitim alabilir, bilmediğimiz yapamadığımız işlemler ile ilgili olarak yine mail veya telefon desteği hatta online eğitim talebimizi yineleyebiliriz.

Umarım yararlı olmuştur bir başka makalede görüşmek üzere saygılarımla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir