Veeam5 Replication

By | Ekim 6, 2011

Önceki makalelerimizde Veeam5 kurulumu , backup ,restore ve vmcopy işlemlerini görmüştük.Bu makalemizde Replication işlemini yapacağız.İşlem Vm Copy işlemine benzemesine rağmen replication işleminde farklı bir hostumuz üzerine elimizde bulunan bir makinayı kopyalatıp belirlediğimiz zamanlarda kopyalanan sanal makinanın kopyalanmış olduğu orjinal makina ile replike olarak eşitlenmesini aynı duruma gelmesini sağlayabiliriz.Bu Dc ve adc ilişkisine benzeyen bir mantık olarakta düşünülebilir.Bir bakıma elimizdeki makinanın belirli zamanlarda replike edilmek kaydı ile başka bir yederde bir kopyası tutulabilir.Bir felaket senaryosunda diaster tarzı yapımız olmuşçasına replike makinadan işlemleri devam ettirebiliriz.

İşlem için replication butonuna tıklatalım.

İşlemimize bir açıklama girelim.

İşlemimizin yapılacağı ortamı seçelim ben replikasyonu başka bir host üzerine yapacağım için ilk seçenekle ilerliyorum.

Add diyerek replikasyon yapılmasını istediğim sanal makinamı seçeceğim.

Karşımıza gelen ekrandan 192.168.1.60 ipnumaralı Esxi5 hostumdan xp isimli server 2003 kurulu makinamı seçiyorum ve add butonuna tıklayıyorum.

Makinam konsola eklendi.

Choose butonuna tıklatarak replikasyon yapılacak olan hostumu seçeceğim.

Açılan ekrandan replikasyonun yapılmasını istediğim 192.168.1.100 ip adresi Esxi5 hostumu ve replikasyonun yapılacağı datastorage seçimini yapıyorum.Storage 1 tane olduğu için bu storagei seçerek Ok butonuna basıyorum.

Gelen ekranı default değerde bırakarak Next ile ilerliyorum.

İstersek burada replikasyon için zaman planlaması yapabiliriz.Ben bu işlemi şimdi yapacağım için zamanlama seçimi yapmıyorum.

Run when job click Finish seçeneğini işaretleyerek işlemin Finish butonuna basınca başlamasını istiyorum.

İşlem başladı.

İşlem başarı ile tamalandı.

Vsphere Client üzerinden 192.168.1.100 ip adresli Esxi5 hostuma bağlandığımda replika olan sanal makinamın hostumun altına eklendiğini görüyoruz.

Storage üzerindede replika makinamıza ait klasörler gözükmektedir.

Replika makinamız başarılı bir şekilde replike edildiğinden sorunsuzca açıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir