Vmware Vcenter5,Vsphere5 kurulumu ve Vcenter üzerinde Host ekleme işlemleri

By | Eylül 28, 2011

    Vmware firması sanallaştırma konusunda piyasadaki en iyi sanallaştırma platformlarından birisini üretmiş olan firmadır. Bir çok otoriteye göre en iyi sanallaştırma platformunu üreten firmadır.Geçtiğimiz günlerde Vmware firması Vcenter,Esx ve Vshphere ürün ailesinin 4.1 versiyonundan sonra 5 versiyonunu duyurdu. Öncelikle bu bahsettiğimiz ürünlerde 5 versiyonu ile birlikte neler geldi bunları kısaca ele aldıktan sonra kurulum adımlarımıza geçelim.

Image Builder
Bu özellik ile farklı donanımlar (DELL, HP, IBM vs) için destek sağlayan ESXi 5.0 host imajları oluşturulabiliyor. Oluşturma seçenekleri arasında ISO tabanlı, PXE tabanlı ya da Vmware’in Auto Deploy platformu var.

ESXi Firewall
ESXi sonunda Firewall özelliğine kavuştu. Önceki sürümlerde ciddi bir eksiklik olan Firewall özelliği, ESXi 5.0 ile vSphere Client ya da esxcli (komut satırı) üzerinden yönetilebiliyor.

Enhanced SNMP support
Esxi 5.0, geliştirilmiş SNMP v2 desteği sağlıyor. Bu sayede Esxi host makinelerin donanım durumunu üçüncü parti yazılımlara ihtiyaç duymadan SNMP ile izlemek (Cpu sıcaklığı, RAID durumu, PSU değeleri vb) mümkün hale gelmiş.

Secure Syslog
ESXi Sistem logları kendi üzerindeki syslog ya da uzak bir makinedeki syslog servisine güvenli bir şekilde (SSL üzerinden) gönderilebiliyor. Syslog konfigürasyonu vSphere Client ya da esxcli üzerinden yapılabiliyor.

Central management of host image and configuration via Auto Deploy
Kısaca imaj yönetim merkezi olarak adlandırabileceğimiz bu özellik ESXi host imajlarını tek yerden yönetme, sürüm yükseltme (version upgrade) ve yüzlerce ESXi host makineyi hızlı bir şekilde kurabilme imkanı sağlıyor.

Enhanced Unified CLI Framework
Esxi makineleri komut satırından yönetim platformu olan esxcli için troubleshooting ve maintenance durumlarında kullanılmak üzere yeni komutlar eklenmiş. Bu yapıya vSphere CLI ve ESXi Shell (Eski adıyla Tech Support Mode) üzerinden erişilebiliyor.

New virtual hardware
Esxi 5.0’da sanal makineler (virtual machines) için oldukça önemli diyebileceğimiz geliştirmeler yapılmış:

32 way Virtual SMP
Esxi 5.0 üzerindeki bir sanal makineye 32 adet sanal işlemci (Virtual CPU) atanabiliyor. Esxi 4.1’de bu değer 8’di.

1TB Virtual Machine RAM
Sanal makinede 1TB RAM ihtiyacı olan kaç kişi ya da firma vardır bilinmez ama Vmware, Esxi 5.0 ile sınırları oldukça ileriye götürmüş.

Nonhardware accelerated 3D graphics for Windows Aero support
Sanal makineler için donanım hızlandırması olmaksızın Windows Aero ve basit seviyede 3D grafik desteği. Özellikle Masaüstü Sanallaştırması (Desktop Virtualization) konusunda fayda sağlayacak bir yenilik.

USB 3.0 device support
USB 3.0 desteği ESXi Host seviyesinde henüz verilmiyor fakat Vsphere Client ya da vSphere Web Client çalışan bir bilgisayardaki USB 3.0 donanımlara Linux tabanlı sanal makinelerden ulaşmayı mümkün kılıyor.

UEFI virtual BIOS
Günümüzdeki bir çok Server’da bulunan (hatta yeni masaüstü anakartlarda da kullanılmaya başlandı) UEFI BIOS özelliğini sanal makine seviyesinde kullanma imkanı sağlıyor.

 

ESXi 4.1’den alınan ve geliştirilen özellikler:

AD Integration:
Active Directory entegrasyonu. Fazla sayıda ESXi host ve birden fazla sistem admini olan şirketler için gayet yararlı bir özellik. Her kullanıcı için ESXi’de hesap açmak ve yetkilendirmek yerine Active Directory üzerinden kolay bir şekilde yapılabiliyor.

 Scripted Installation:
ESXi host kurulumlarında script kullanımı. Hostname belirleme, network ayarlarını değiştirme gibi gibi çeşitli aksiyonları scriptler kullanarak otomatik hale getirebiliyorsunuz. Scriptler kurulumun üç aşamasında da (Pre-install, Post-install ve First-boot) kulllanabiliyor.

 Boot from SAN support for ESXi
ESXi kurulumunu SAN üzerindeki (Fibre Channel, iSCSI yada FCoE) bir bölüme yapabiliyor ve ESXi’ı oradan başlatabiliyorsunuz. Bu özelliği kullanmak için server üzerindeki ethernet kartının da bu özelliği desteklemesi gerekiyor.

Bu yeniliklerden sonra şimdi sırası ile öncelikle Vcenter,Vshpere kurulumunu yapıp Vsphere Client ile Vcenter üzerine bağlanıp Vcenter üzerinde kurulu olan ESXI 5.0 hostlarımız ekleyerek makinalarımız görüp birde test olarak taşıma işlemi yapacağız.

Kuruluma başlamak için Vcenter Server Kısmına tıklayarak aşağıda beliren Install Butonuna tıklatalım

Gerekli kurulum dilini seçelim.

Klasik karşılama ekranı Next ile geçelim.

Burada desteklenen versiyonların bilgisi geçmektedir.Next ile gecelim.

Lisans sözleşmesini kabul ederek Next ile ilerleyelim.

Gerekli kullanıcı bilgilerini ve ürün anahtarını girelim.Ürün anahtarını girmediğimiz durumda 60 gün trial kullanım yapılabilir.

Burada Sql instance seçilmesi gerekmektedir.Ortamımızda eğer farklı bir sql server var ise oraya bağlayabiliriz.Ben ilk kurulumu yapacağımdan ve ortamında Sql server olmadığından ilk seçenek ile ilerliyorum.

Burada hizmetlerin çalışması için bir account tanımlaması yapılması gerekmektedir.İstersek bir account tanımlayabileceğimiz gibi sistem accountunuda kullanabiliriz.Ben sistem accountunu seçerek ilerliyorum.

Burada kurulumun yapılacak olduğu yerleri belitliyoruz.Ben default olarak gelen path üzerine kurulum yapacağım.

Burada bize hangi modda kurulum yapılacağı sorulmaktadır.Bu bizim ilk Vcenter serverimiz olduğu için ilk seçenek ile ilerliyorum.

Burada kullanılacak olan portlar verilmektedir.Bunlardan dğeiştirmek istediğiniz var ise bunları ayarlayabilirsiniz.Ben default gelen port bumaraları ile kuruluma devam ediyorum.

Ortamımızdaki virtual machine sayısına göre seçim yapmamız gerekemektedir.Ben çok az sayıda makina bulundurduğum için ilk seçenek ile ilerliyorum.

Bu tanımlama işlemlerinden sonra Install butonu ile kurulumu başlatıyorum.

Kurulum işlemleri başladı.Bu aşamada sql kurulumu yapılacak ve vcenter kurularak kullanılmaya hazır hale gelecektir.

Kurulum işlemlerimiz bitti Finish ile işlemlerimizi sonlandıralım.

Vcenter kurulumu tamamlandıktan sonra vcenterimize bağlantı kurmak ve hostları yönetebilmek için Vsphere kurulumunu yapmamız gerekmektedir.Bunun için Vsphere butonuna tıklatalım ve aşağıda beliren Install butonuna tıklatalım.

Kurulum dilini seçerek ilerleyelim.

Klasik karşılama ekranını Next ile geçelim.

Sürüm bilgi ekanını Next ile geçelim.

Lisans sözleşmesini kabul ederek Next ile geçelim.

Gerekli Lisans ve kullanıcı bilgilerini girelim.Vcenter sisteminde olduğu gibi lisans bilgisi girmememiz durumunda 60 gün trial kullanım olacaktır. Bu lisans bilgisi kurulumdan sonrada girilebilen bir numaradır.

Kurulum yapılacak olan dizini seçerek Next ile ilerleyelim.

İnstall butonuna basarak kurulumu başlatalım.

Kurulum işlemleri başladı ve devam ediyor.

Kurulum tamamlandı Finish ile işlemlerimizi sonlandıralım.

Kurulum bittiğine göre artık Vcenter serverimize bağlanabiliriz.Bunun için Vshpere Client ikonunu kullanarak programımızı açalım. Açıldıkran sonra Vcenter serverine ait olan bilgileri girerek Login butonuna basalım.Bu ekranda bize gelen sertifika uyarısını Ignore seçeneği ile geçelim.

Kurulumumuzdan sonra Vcenter ekranımız açıldı.Durum aşağıdaki gibi.

Şimdi Vcenter üzerine gerekli hostlarımızı ekleyelim ve yönetim işlemlerimizi gerçekleştirelim.Vcenter Microsoft platformunda bulunan Virtual Machine Manager yazılımına pararlel bir üründür.Ortamda bulunan tüm hostlarımızı buradan yönetme imkanına sahibiz.Benim 2 adet daha önceden kurulu olan ESXi5.0 hostum var bunları şimdi vcenter üzerine ekleyeceğim.Vcenter üzerinde sağ tıklayarak öncelikele Datacenter ekleme işlemimi yapıyorum.

Eklenecek olan Datacenterime Quaresma07 ismini veriyorum.

şimdi bu datacenterime hostumu ekliyorum.İsterseniz tüm hostları bir datacenter altına ekleyebilir ,istersenizde yönetim ve takibin kolay olamsı için farklı datacenterler oluşturarak hostarınızı buraya ekleyebilirsiniz.Datacenter üzerinde sağ tıklayarak Add Host kısmını tıklıyorum.

Eklenecek olan hostumun ip ve account bilgilerini giriyorum.

Gelen güvenlik uyarısını Next ile geçiyorum.

Bu ekranda hostum bulundu ve içerisindeki makinalar listeleniyor.Next ile ilerliyorum.

Hostumun lisans ekranı geliyor ve Next ile ilerliyorum.

Bu ekranı Next ile geçiyorum.

Burada hostun hangi datacenter alrına eklenmesi gerektiğini soruyor.Şu anda Quaresma07 datacenterim olduğu için bunu seçiyorum.Birden fazla datacenter olduğunda dilediğinize host ekleme işlemini yapabilirisiniz.

İşlemlerin bir özeti karşıma çıkıyor.Finish ile işlemi sonlandırıyorum.

Şu anda Quaresma Datacenteri altına 192.168.1.60 hostu eklendi ve içindeki sanal makinalar listeleniyor.Bu işlemler yapılırken bu işlemlere ait özet bilgiler Recent Task kısmında gözükmektedir.

192.168.1.60 hostumda bulunan xp isimli windows 2003 makinamı çalıştırıyorum ve sorunsuzca açılıyor.

Yukarıda yaptığım gibi yeni bir datacenter ve bu datacenter altına host olarak 192.168.1.50 ip adresli hostumu ekliyorum.

Yukarıda görüldüğü gibi iki farklı hostum sorunsuzca vcenter üzerinden yönetilebilir durumda.Son olarak test amaçlı 192.168.1.50 ip adresli hosrumda bulunan Windows7 makinamı sağ tıklatıp migrate kısmına tıklatarak 192.168.1.60 ip adresli hostuma taşıyacağım.

Gelen ekrandaki seçeneği seçerek Next ile ilerliyorum.

Taşınacak olan Hostu seçip Next ile ilerliyorum.

Taşınacak olan Host üzerindeki datastore seçimini yapıyorum.Tek bir datastore olduğu için onu seçerek Next ile ilerliyorum.

Burada işlemlerin özeti yer alıyor.Finish ile işlemlerimi bitiriyorum.

Yapılan işlemin özeti Recent Task kısmında yer almaktadır.Makinamız başarılı bir şekilde taşındı.

Makinamıızın taşınmış hali.

Bu makalede Vmware Vshpere5 ile gelen yenilikler ,vcenter,vsphere kurulumu,vcenter servere bağlanma,host ekleme,makina taşıma gibi işlemleri anlatmaya çalıştım.Umarım yararlı olmuştur.Başka makalede görüşmek üzre.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir