Mapilab Pop3 Connector ile Pop3 maillerin Exchange Server’e Çekilmesi

By | Mart 6, 2011

Mapilab Pop3 Connector ile Pop3 maillerin Exchange Server’e Çekilmesi

Bu makalemizde bir pop hesabımızdan localde çalışan mail serverimize pop hesabımızdan mail çekilmesini inceleyeceğiz. Bu işlemler sırasında en çok kullanılan ve bu konuda başarılı olan Mapilab Pop3 Connector programını kullanacağız. Öncelikle programımız hakkında genel bilgileri verelim.

Sistem gereksinimleri
Microsoft Windows Server 2003, 2008, 2008 R2;
Microsoft Exchange Server 2007, 2010;
Microsoft SQL Server Compact 3.5 Service Pack 2 (included into distributive);
Rights of domain administrator for program installation and configuration.

Programın Özellikleri
İstediğiniz sayıda pop3 mail yönlendirme hesabı tanımlayabilirsiniz.
Tanımlamış olduğunuz her bir pop yönlendirme hesabının ayarlarını birbirinden bağımsız olarak yapabilirsiniz.
SSL desteği ile her bir pop3 mail yönlendirmesi için güvenli bağlantı kullanabilirsiniz.
Connector üzerinde gerekli replikasyon ile ilgili opsyionel ayarlar yapmak mümkündür.
Kolay ve Exchange 2010 ile uyumlu bir yönetim paneline sahiptir.

Şimdi programımızın genel özellikleri ve sistem gereksinimlerinden bahsettikten sonra programımızın kurulumuna geçelim, kurulum dosyasını indirmek etmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

 http://www.mapilab.com/download/crm/?mapilab_pop3_connector_x64  bu sayfadaki bilgileri doldurarak size gerekli olan 32 bit veya 64 bir sürümü indirebilirsiniz. Exchange 2007 ve 2010 64 bit oldukları için 64 bit sürümü indirmenizde yarar var 32 bit sürümde program konfigürasyon kısmında hata veriyor. Klasik bir kurulum ekranı var ama makalemiz step step olacağı için tüm kısımlara değineceğim. Elimde kurulu olan Exchange 2010 Sp1 local bir exchange serverim var. Bu programı da Exchange serverin üzerine yüklüyoruz.

1-Dil seçimini yapıp ok butonuna basalım.

2-Bizi karşılama ekranını Next ile geçelim.

3-Bu aşamada gerekli kompanentler aranıyor ve yüklü olamayan uyarı veriyor. Uyarı veren kısmında sağındaki Install Now butonu ile özelliğin yüklenmesini sağlayalım.

4-Gerekli yükleme işlemi yapılıyor.

5-Karşılama ekranı tekrardan geliyor Next ile ilerleyelim.

6-Gerekli tarama işleminden sonra companentimiz yüklenmiş olarak geliyor.

7-Sözleşmeyi kabul edip Next ile ilerleyelim.

8-Programın kurulacağı dizini seçip Next ile ilerleyelim.

9-Install butonuna basarak yükleme işlemini tamamlayalım.

10-Finish ile yükleme işlemini bitirelim.

Programımız ufak bir yazılım olduğundan hızlı bir şekilde yüklendi. Programımızı konfigüre  etmeden  localde bulunan exchange servere kısaca bakarsak “test.com“ isminde local bir exchange server kurulu olduğunu görüyoruz.

Üzerinde default kurulumda eklenen Client ve Cefault connectorler yer alıyor.

Localde daha önce bir deneme yaparak test maili yollama işlemi yaptım.

Bu bölüme kadar programımızın kurulumunu tamamladık. Localde çalışan exchange serverim hakkında kısa bir bilgi verdim. Şimdi programımızı konfigüre edelim. Konfigüre işlemine başlamadan bir dipnot geçmek istiyorum program sistemde iki Ethernet bulunması halinde konfigüre işleminden sonra konfigürasyon ayarlarını yaptıktan sonra yapılan ayarları check ettiğimizde SMTP adımında hata veriyor. Bu nedenle tek Ethernet kartı olan sisteme kurmanızı öneririm.

1-Start-All Programs-Maplab-Mapilab Pop3 Connector altından Mapilab Pop3 connectors Console kısmından konfigürasyon ekranımızı açalım. Bu ekran Micosoft Management Console 3.0 mimarisindedir. Bu nedenle Exchange arayüzü ile örtüşmektedir. Şimdi konfigürasyon işlemleri için Deployment Wizard… menüsüne tıklayalım.

2-Bu ekranımızda bizden Administrator mailbox hesabı istenmektedir. Select diyerek Administrator hesabını seçelim.

3-Programımızın gerekli bilgi ve loğlarının tutulacağı bir dizin oluşturup bu dizini seçelim. Next ile ilerleyelim.

4-Bu ekranımızda bir connector seçmemiz gerekmektedir. Biz var olan connectorleri kullanmayıp yeni bir connector tanımlaması yapacağız. Bu nedenle Create New SMTP Recive Connector seçeneğini işaretleyip Next ile ilerleyelim.

5-Bu ekranımızda yeni connectore bir isim verebilir kullanacağı ip bloğu ve port bilgisini tanımlayabiliriz. Ben standart ayarlarda bırakıyorum. Next ile ilerliyoruz.

6-Bu ekranda authencation tipini seçmemiz gerekmektedir. Standart ayarlarda bırakarak Next ile ilerliyoruz.

7-Bu ekranımızda yaptığımız ayarların bir özeti yer almaktadır. Finish ile konfigürasyonu işlemimizi bitirelim. Bu işlemler sırasında bir Recive Connector oluşturma işlemi yapıldı.

8-Exchange üzerinde Hub Transport üzerinden baktığımızda resimde belirtilmiş olan yeni connectorün eklenmiş olduğunu görüyoruz.

9-Bu konfigüre işleminden sonra artık mailboxlarımızı tanımlayıp Pop hesaplarından Exchange server üzerinde bulunan mailboxlara mail çekmesini sağlayabiliriz. Bu işlem için yine konsolumuzda yer alan menülerden New Mailbox… menüsüne tıklayalım.

10- Bu kısımda yine bir Outlook veya Outlook express hesabı tanımlama ekranına benzeyen bir ekran bizi karşıladı. Meilbox için bir isim verip Next İle ilerleyelim.

11-Bu ekranımızda pop3 sunusumuzun ismini veya ip adresini yazarak sunucumuz ile arasında bağlantının gerçekleşmesini sağlayabiliriz. Ben kendi pop3 hesabıma mail pop3 sunucumun adresini yazdım. Bu arada 995 portu üzerinden çalışan SSL özellikli bir pop3 mail hesabı kullanıyorsanız bu ekranda bunun seçimini de yapabilirsiniz. Programın özelliklerinden bahsederken SSL özelliği olduğunu makalemizin başında vurgulamıştık.

12-Bu ekranda pop3 hesap bilgilerimizi tanımlayıp authencation tipini seçmemiz gerekmektedir. Ben hesabıma ait bilgileri girdim. Clear Text ile doğrulama işlemi yaptığım için authencation tipi olarak Clear Text seçeneğini seçtim. Siz kendi sunucunuzun doğrulama tipini seçebilir yada Auto seçeneği ile seçimi otomatik yapmasını sağlayabilirsiniz.

13-Bu ekranımızda pop3 hesabımızın çektiği maillerin Exchange Server üzerinde hangi mailbox üzerine indireceğini belirtiyoruz. Ben pop3 hesabımdan gelen maillerin Administrator hesabıma ait mailbox üzerine indirilmesini istediğim için Administrator Mailbox hesabımı seçiyorum.Bu işlemden sonra Next ile ilerliyoruz.

14-Bu ekranda Finish diyerek işlemlerimizi tamamlıyoruz.

15-Şimdi tanımladığımız hesaba ait kısaca genel özelliklere değinelim. General kısmında hesabımızın ismi gerekli tanımlama bilgileri kullandığı port bilgisi gibi özellikler yer almaktadır. Bir değişiklik söz konusu olduğundan buradan hızlı bir şekilde değiştirilebilir.

16-Recipient kısmında hesabımızın hangi adrese teslim edileceği yer almaktadır. İstenirse bu değiştirilebilir ve sadece belli header bilgilerini taşıyan maillerin download edilerek gerekli mailbox üzerinde iletilmesi sağlanabilir.

17-Advanced ekranında belirlenen sürelerde , belirlenen boyutta mailerin pop3 üzerinden süzülerek download edilmesi sağlanırken bu işleler sırasında oluşacak bir hatada tutulacak olan loğun tipi ayarlanabilir.

18-Schedule kısmında zamanlama belirlenerek bu zamanlarda gerekli maillerin pop3 hesabımız üzerinden download edilerek Exchange üzerinde belirtilen hesaba yazılması sağlanabilir.

19-Detailes ekranında bir yorum bilgisi eklenebilir.

20-Bu adımlarımızdan sonra yaptığımız ayarların ve tanımladığımız hesabın doğru çalışıp çalışmadığını test etmemiz gerekmektedir. Bu olmazsa zaten ortaya çıkabilecek bir hatanın nereden kaynaklandığını anlamamız zor olurdu. Bu nedenle programla birlikte kurulan bu tool’u  Start-All Programs-Maplab-àMapilab Pop3 Connector altından Mapilab Pop3 Connector Diagnostic Tool kısmında açalım. Run diyerek gerekli check işlemini başlatalım. Bizim işlemlerimizde eksik olmadığı için hepsi başarılı sonuçlandı. Makalemizin başında da vurguladığım gibi çift Ethernet olan sistemde SMTP adımında bir hata alabilirsiniz. Bu nedenle tek Ethernet kartı olan sistemde kullanmanızı tavsiye ederim.

21-Konfigüre işlemimizden sonra artık ayarlarımızı test edip sistemin çalışıp çalışmadığına bir göz atabiliriz. Ben gmail üzerinden pop3 hesabıma 3 adet mail attım. Aşağıda resimde pop3 hesabıma ait webmail ekranı gözükmektedir. 3 adet mail başarılı bir şekilde pop3 hesabıma ait posta kutuma gelmiş ve burada beklemektedir.

22-Maillerin localdeki Exchange Server hesabıma düşmesi için gerekli replikasyon süresini bekleyebilir veya bu işlemi elle tetikleyebilirim. Bu adımı da görmeniz açısından replikasyonu elle tetikleyeceğim. Bu işlem için mapilab consolumuzu açalım. Programın görevini yerine getirmesi için Start menüsünden programın aktif olmasını sağlayalım.

23-Konsolumzda hesapların tanımlı olduğu kısımda boş bir alanda Mouse ile sağ tıklayarak Start Mailbox Processing kısmını tıklayalım.

24-Bu el ile tetikleme işleminden sonra localdeki Exchange Server üzerinde bulunan hesabımızdaki maillere erişmek için owa üzerinden mailboxıma bağlanıyorum. Şu anda pop3 hesabıma gelen 3 adet mailin başarılı bir şekilde localdeki Exchange hesabıma download edildiğini görüyorum.

25-Web mail üzerinden baktığımda maillerimin web mail üzerinden localdeki Exchange sunucum üzerindeki mailboxıma düşmüş olduğunu görüyorum.

Bu replikasyon işlemini elle yapmak zorunda değilsiniz kendisi belirlenen sürelerde otomatik olarak bu işlemi yapacaktır. Siz dilerseniz bu süreyi kendiniz tayin edebilirsiniz. Ayrıca locale indirilen maillerinizin isterseniz bir kopyasını sunucu üzerinde bırakabilirsiniz. Bu ayarlamalar programda tanımlı hesaplar üzerindeki seçeneklerden düzenlenebilir. Umarım yararlı olmuştur farklı bir makalede görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir