Microsoft Deployment Toolkit MDT 2010 ile Windows 7 dağıtımı

By | Eylül 30, 2010

Merhaba bu makalemizde Microsoft Deployment Toolkit (MDT) tool ile Windows 7 işletim sisteminin dağıtımını gerçekleştireceğiz. Makalemin geri kalanında Microsoft Deployment Toolkit ‘e kısa adı (MDT) olarak değineceğim. Bunun öncesinde (MDT) nedir buna anlayalım. MDT büyük kurumsal ve orta ölçekli firmalarda işletim sistemlerinin kurulmasını hızlandırmak ve kolaylaştırmak için kullanılan merkez üzerinden işletim sisteminin dağıtımını sağlayan bir programdır. MDT 2010 ile Windows 7, Windows Server 2008, Windows Server 2003, ve Windows XP işletim sistemlerinin dağıtımını gerçekleştirebilirsiniz. MDT 2010 kurulumunu yapmak için aşağıdaki gereksinimleri sağlamalısınız.

Desteklenen işletim sistemleri:  Windows 7; Windows Server 2003 R2 Enterprise Edition (32-Bit x86); Windows Server 2003 R2 Standard Edition (32-bit x86); Windows Server 2008; Windows Server 2008 R2; Windows Vista Service Pack 1; Windows Vista Service Pack 2

Windows Automated Installation Kit : MMC 3.0 Note MMC 3.0 is included in Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008, Windows Server 2003 R2, Windows 7, and Windows Vista.

 

Biz yukarıda istenen özelliklerden işlemlerimizi windows7 işletim sistemi üzerinde yapacak olduğumuzdan dolayı Windows Automated Installation Kit’e sahip olmamamız gerekir. Kurulum sırasında bu işlemlerin hepsinden bahsedeceğiz. Öncelikle MDT tolunu indirmekle işe başlayalım. http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=3BD8561F-77AC-4400-A0C1-FE871C461A89&displaylang=en#Requirements bu link üzerinden bizim yapımıza uygun olan versiyonu indirelim.Ben 32 bit işletim sistemi üzerinde test edeceğim için Microsoft Deployment Toolkit _x86.msi olan paketi indireceğim.İndirme işleminden sonra dilerseniz MDT kurulumuna başlayalım.

1-Microsoft sitesinden http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=3BD8561F-77AC-4400-A0C1-FE871C461A89&displaylang=en#Requirements linkinden indirilen MDT kurulumuna başlayalım.İndirdiğimiz msi paketine çift tıklatalım.

3-Gerekli bileşenleri standart olarak geçelim next butonuna tıklayalım.

4-Install butonuna tıklatalım kurulumu başlatalım.

5-Kurulum işlemi tamamlandı Finish butonuna tıklayarak kurulumu bitirelim.

6-Start butonundan Deploymen Workbench programına tıklayarak programın açılmasını sağlayalım.

7-Program açıldığında bizden gerekli bir bileşen olan Windows Automated Kit bileşenini istemektedir.

8-http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=C7D4BC6D-15F3-4284-9123-679830D629F2&displaylang=en linkinden windowsumuzun yasal olduğunu doğrulayarak işletim sistemi dilimize göre Windows Automated Kit bileşenini indirelim.Bileşeni indirdikten sonra iso formatında olacağından dolayı bu iso formatını uygun bir programla bir klasöre çıkartalım.Ben isobuster programı ile bu işlemi yapacağım.Klasör çıkardığımız iso içerisinde startcd.exe dosyasını çift tıklatalım.

9-Açılan ekrandan Windows AIK Setup linkini tıklatalım.

10-Gelen ekrandan next butonu ile ilerleyelim.

11-Sözleşmeyi kabul edip next butonuna tıklatalım.

12-Gerekli kurulum pathini seçip nexte tıklatalım.

13-Next butonuna basarak kurulumu başlatalım.

14-Close Butonu ile AIK kurulumunu bitirelim.

Şimdi buraya kadar yaptıklarımızı anlatacak olursak eğer MDT için gerekli bileşenleri kurduk.Bundan sonraki adımımızda biz testimizde  Windows7 deploy edeceğimiz için gerekli adımları gerçekleştireceğiz.Dilerseniz işlemimize başlayalım.Ben makalede direk işleme girip yeri geldikçe programdaki başlık ve sekmelere yüzeysel olarak değineceğiz.

1-Yeni bir Deploy share oluşturmak için Deployment share üzerine gelerek sağ tuş New Deployment Share tıklatalım.

2-İlk gelen ekranda kurulum paylaşımının path yerini belirliyor ve next butonuna basıyoruz.

3-Bu ekranda paylaşım için isim belirleyip Next butonuna basalım.

4-Bu ekranda bir açıklama ismi verip Next botonuna basalım.

5-Yapılan kurulumun imajını almak için değişiklik yapmadan next butonunu tıklayın.

6-Kurulacak bilgisayarda dilerseniz kutucuğu işaretleyerek Admin şifresi belirleyebilirsiniz ben boş geçiyorum.Next botonuna basalım.

7-Kurulum sırasında ürün anahtarı sorulması istenirse kutucuk işaretlenir.Ben varsayılanda bırakıyorum.Next butonuna tıklatalım.

8-Bu ekranda yapacağımız işlemlerin özeti sunulmaktadır.Next butonuna basalım.

9-İşlemler başladı ve deployment taslağımızın yapısı oluşturulmaya devam ediyor gerekli dosyalar oluşturuluyor.

10-Bir sonraki ekranda işlem tamamlanmış olacak Finish butonuna basarak işlemlerimizi tammalayalım.

11-Oluşturduğumuz Deploy taslağından sonra gerekli ayarları yapmamız için altbaşlıklar oluştu.

12-Şimdi deploy edilecek işletim sistemini bir önceki aşamada oluşturulan paylaşım alanı içerisine import etmek için Operating System başlığına sağ tıklayarak New operating System menüsünü tıklatalım.

13-Biz işletim sistemini dvd üzerinden alacağımız için ekrandaki seçim yapılır ve next butonuna tıklanır.

14-Bu ekranda Windows 7 işletim sisteminin yolunu gösterip next butonuna tıklatalım.

15-Burada kurulum için bir açıklama girip next butonuna tıklatalım.

16-Bu ekranda yapılan işlemlerin bir özeti gözükmektedir.Next butonuna tıklatalım.

17-Bu aşamada kurulum dosyaları ilk aşamadaki paylaşım taslağımız altına kopyalanacaktır.Next butonuna tıklatalım işlem başlasın.

18-Bir sonraki aşamada işlem tamamlanmış olacaktır. Finish butonuna tıklatarak işlemi bitirelim.

19-Görüldüğü üzre windows7 kurulum setleri eklenmiştir.Dvd  içerisinde farklı sürümler olsa diğer sürümlerde bu ekrana eklenecekti.

20-Resimde görüldüğü gibi farklı donanımlara kurulum işlemi yapılacak ise Out-Of-Box Drivers kısmında gerekli sürücüler eklenebilir.Burada sisteminizde bulunan donanımlara ait olan sürücüleri ekleyebilir driver sorunlarını ekarte etmiş olursunuz.Ben bu işlemimde driverleri eklemeyeceğim.

21-Sıra geldi kurulum görevini oluşturmaya bu işlem için Task Sequences kısmında sağ tıklayarak New Task Sequences kısmını tıklatalım.

22-Gelen ekranda Id ve Görev için isim belirtip next butonuna basalım.

23-Standart Tempalete seçili kalsın next butonuna takılatalım.

24-Kurulacak olan işletim sistemini seçelim bizim tek bir Windows 7 sürümümüz olduğu için seçip next butonuna tıklatalım.

25-Gelen ekranda dilerseniz kurulum anahtarını girebilirsiniz.Ben girmeden next butonuna tıklatıyorum.

26-Bu ekranda kurulum ve hatta internet açılış sayfasını girip next butonuna tıklatın.

27-Bu ekranda kurulacak makine için Admin şifresi tanımlayabilrisiniz ben boş geçip Next butonuna tıklatıyorum.

28-Açılan ekranda işlem özeti gözükmektedir.İki kez next butonuna açılan ekranlarda sırası ile basalım.

29-İşlem tamamlandı Finish ile işlemi sonlandıralım.

30-Ekranda görüldüğü gibi görevimiz oluşturulmuş durumda.

31-Artık işlemlerimizi tamamladık MDT tarafında şimdi sıra clientlerde kurulum işlemlerine geldi.Bunun için clientlerden bu deploy makinemize bağlanıp kurulumu gerçekleştirmek için boot cd oluşturmamız gerekli.Bu nedenle yaprığımız tüm ayarları bir isoya çevirip bu ayarlar ile kurulum bilgisayarına bağlanıp deploy işleminin tamamlanması için aşağıdaki işlemleri yapalım.

32-Gelen ekranda klasik ayarlar ile next butonuna tıklatalım.

33-İşlem özetleri gözükmektedir.Next butonuna tıklatalım.

34-İşem başladı bu aşamadan sonra next ve Finish butonlarına tıklatarak işlemleri bitirelim.

35-Şimdi Tüm işlemler bitti oluşturulan boot imakı cdye yazmaya geldi.Biz oluşturulan path klasörüne girip orada boot klasörü içinde oluşturulan boot dosyasını cdye yazdıralım.Yazdırma işleminden sonra kurulacak olan makineyi bu cd ile boot edelim.

36-Bilgisayarımızı cd üzerinden boot edelim.

37-Boot ile sistemimiz açıldıktan sonra normal Windows7 kurulumundan farklı olarak deployment işlemleri sırasında oluşturulan cd nin boot ekranında aşağıdaki gibi bir yapı bizi karşılamaktadır.Klavye ayarımızı yaptıktan sonra bir sonraki adım için Run the Deploment Wizard to install a new operating system butonunu tıklatalım.

38-Gelen ekrandan gerekli deploy share bilgisayarındaki paylaşıma erişmek için istenen kimlik bilgilerini girelim.Ben admin bilgilerimle giriş sağlamak için gerekli alanı doldurdum.Sonra Ok butonuna basalım.

39-Gelen ekranda dikkatinizi çekti ise windows7 kurulum ismini verdiğimiz task sequne geldi onu seçip Next butonuna basalım.

40-Bu alanda kurulacak olan makineye bir isim verip next butonuna basalım.

41-Bu ekranda dilersek makineyi domaine dahil olacak şekilde kurabiliriz.Ben workgroup olarak kuracağım için next butonuna basıyorum.

42-Bu ekranda kurulum yapılmakta olan bilgisayarda verilerimiz var ise bunların yedek alınması sorulmaktadır.Biz alamayacağımız için next butonuna basarak ilerleyelim.

43-Gelen ekranda Dil klavye ayarlarını seçip next butonuna basalım.

44-Gelen ekrandan zaman ayarlarını seçelim next butonuna basalım.

45-Gelen ekranda kurulumdan sonra bize sistemin bir imajının alınıp alınmayacağı sorulmaktadır.Biz imajının alınmasını istemediğimiz için resimdeki seçeceği seçerek next butonuna basıyoruz.

46-Bu ekranda windows7 bitlocker ile ilgili ayarlar gelemektedir.Biz bitlocker kullanmayacağımız için resimdeki seçeneği seçerek next butonuna basalım.

47-Bu ekranda yaptığımız ayarlar gözükmektedir.Begin butonuna basarak kurulumu başlatalım.

48-Kurulum sırasında ekranlar aşağıdaki gibi ilerleyecektir.

Gerekli bilgi toplanıyor.

Disk formatlanıyor.

Gerekli ön kurulum yapılıyor.

Windows7 kurulumu başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir